Hamilelik Testleri Hakkında

Hamilelik Testleri Hakkında

Hamilelik testleri bugünlerde her kadının çabucak yapabileceği, doktorun ofisinde veya kendi evlerinde uygulayarak güvenli sonuçlar elde edebilecekleri testlerdir.

Hamilelik Testleri Nasıl İşe Yarıyor?

Kan veya idrarla yapılan tüm hamilelik testleri plasenta tarafından üretilen beta insan koryonik gonadotropin (beta-hCG) denilen hormonu tespit etmeye çalışır. Bu hormon sadece plasenta tarafından üretilir. Bu yüzden sadece hamile kadınlarda bulunur.

Testin sonuçları bazen hamile kadınlarda negatif, hamile olmayan kadınlarda ise pozitif sonuçlar verebileceğinden mükemmel değildir.

Hamile Kaldıktan Ne Kadar Sonra Bu Testler İşe Yarar?

Evde yapılan hamilelik testleri, regliniz geciktikten sonraki dördüncü günde hamileliği tespit edebilir. Kan testleri ise regl döneminize dört, beş gün kala hamileliği tespit edebilir.

Hamilelik tespit edilmeden önce plasentanın oluşması gerekir. Plasenta; döllenmiş yumurta, dölyatağı borusuna tırmanıp rahim duvarına tutunduktan sonra oluşur. Yerleşme gerçekleştikten sonra, beta-hCG üretilmeye başlar ve annenin kanına karışır. Beta-hCG regl dönemine üç veya beş gün kala saptanabilir. Beta-hCG, böbreklerde filtrelendikten sonra annenin idrarı aracılığıyla vücuttan atılır. Hormon, idrarda seyrelir. Bu yüzden idrarla yapılan hamilelik testleri regl dönemi geçip beta-hCG seviyeleri yükselmediği sürece pozitif çıkmaz.

Evde Hamilelik Testi mi Yapmalısınız, Doktora mı Gitmelisiniz?

Doktora gitmek de eczaneden gebelik testi almak da kişisel bir tercih olacaktır.

Evde yaptığınız testin güvenilir olması için şu adımları takip edin:

  • Testi yapmadan önce yönergeleri dikkatli bir şekilde okuyun ve bu yönergeleri birebir uygulayın.
  • Testin sabah yapılmasına gerek yoktur. Günün her saatinde testi yapabilirsiniz.
  • Küçük, temiz bir kabın içine idrarınızı yapın. (Kabın steril olmasına gerek yoktur.)
  • Kitin içinde çıkan damlalığı kullanmanız ve yönergede belirtilen kadar damla kullanmanız önemlidir.
  • Belirtildiği kadar bekleyin.

Gebelik testinin sonucu net bir şekilde pozitif değilse, testi birkaç gün içinde tekrarlamayı düşünebilir veya doktora gidebilirsiniz.

Hamilelik için Kan Testi Gerekli midir?

Regl döneminiz gelmesine rağmen regl olmadıysanız idrar testi de hamileliğin saptanması için kan testi kadar güvenlidir. Çoğu durumda, hamileliğin belirlenmesinde idrar testi, kan testine göre daha hızlı ve etkilidir. Bazı durumlarda, hamileliğin belirlenmesi için kan testi istenebilir. Kan testleri dış gebelik ya da düşük gibi sorunlardan şüpheleniliyorsa oldukça kullanışlıdır. Kan testlerinde de beta-hCG hormonu ölçülür ancak idrar testlerinin aksine kan testinde beta-hCG’nin miktarı ölçülebilir. Kan testlerinin tekrar edilmesi kanama sorunlarının ve dış gebeliğin saptanması için kullanışlı olabilir. Genellikle, doktorunuzun beta-hCG hormonunun seviyesindeki değişiklikleri birkaç gün boyunca analiz etmesi gerekir. Bu yüzden kan testlerinin tekrarlanması gereklidir. Hamilelik iyi gidiyorsa beta-hCG seviyesi her iki günde bir iki katına çıkmalıdır.

Ultrason Hamileliği Tespit Etmek için Ne Zaman Kullanılabilir?

Ultrason, en son reglin üzerinden altı hafta geçtiyse hamileliğin ilerleyişini gözlemek için kullanılabilir. Bu zamana kadar, embriyo anne rahminde görülebilir bir hale gelir. Embriyo bu zamandan önce de anne rahminde bulunur ancak ultrasonla görülemez. Hamileliğin sekizinci haftasından sonra beta-hCG hormonu sabit bir oranla artış gösterir. Bu noktadan itibaren hamileliğin ilerleyişini gözlemek için ultrason kullanılması iyi olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...