Hamilelik ve Sigara Kullanımı

Hamilelik ve Sigara Kullanımı

Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için en ulaşılabilir önlemlerden biridir. Yine de, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention)’a göre, kadınların yaklaşık %13'ü gebeliklerinin son üç ayında sigara içiyor. Hamilelik sırasında herhangi bir noktada sigara içmeniz bebeğiniz için ömür boyu etkilere yol açabilir. Hamilelikten önce bırakmadıysanız sigarayı bırakmanız önemlidir. Kararlılık ve destek ile bu konuda başarılı olabilirsiniz.

Hamilelikte Sigara İçmek Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden İçmemeliyim?

Sigara hamilelik karmaşıklıkları riskini önemli ölçüde arttırır ve bu durum hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

Dipnot:

Amerikan Üreme İlaçları Topluluğu’na göre sigara içen hem erkek hem de kadınlar sigara içmeyen hemcinslerine göre iki kat daha fazla üreme sorunu yaşarlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanından yardım almanız en doğru karar olacaktır.

Hamilelikte Sigara İçmek Neden Zararlıdır?

Sigara içmek şu durumların yaşanma riskini artırır:
Düşük doğum kilolu bebekler
Erken doğum (37 haftadan önce)
Düşük
İntrauterin fetal ölüm (ölü doğum)
Yarık damak ve diğer doğum kusurları
Solunum sorunları
Hamilelik sırasında sigara içmek, bebeklik ve çocukluk döneminde çocuğunuzu etkileyebilecek ciddi durumlarla ilişkilidir.
Bu durumlar arasında şunlar bulunur:
Ani bebek ölüm sendromu
Öğrenme güçlükleri
Davranışsal problemler
Astım atakları
Sık yaşanan enfeksiyonlar

Sigara alışkanlıklarının nesiller arasında bir bağlantı olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Bazı çalışmalar hamilelik sırasında sigara içen kadınların kızlarında sigara içme oranlarının arttığını göstermiştir. Bu durum, annenin hamilelik sırasında sigara içtiğinde bazı biyolojik faktörlerin rahim içinde belirlenebileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle, hamilelik sırasında sigara içmek, bebeğinizin büyüdüğünde sigara içmeye başlama riskini artırır.

Neden Şimdi Bırakmalısınız?

Hamile kalan ve sigara içen kişi, zararın çoktan oluştuğunu ve hamileliğin ikinci veya üçüncü aylarında sigarayı bırakmanın herhangi bir yararı olmadığını düşünebilir. Bu doğru değildir. Smokefree Women’e göre, hamileliğin herhangi bir aşamasında sigaranın bırakılması akciğer kusurlarını ve düşük doğum oranı riskini azaltmaktadır. Ayrıca, sigara kullanan kişiler hamileliğin başlarında sigarayı bırakmaya daha kararlı olurlar ve kolaylıkla sigarayı bırakmak için bir güne karar verebilirler.

Sigara kullanan tüm hamile kadınlar, hamileliğin yedinci veya sekizinci ayında olduklarında bile sigarayı bırakmaya teşvik edilir.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigarayı bırakmayı denemeden önce, ne zaman ve neden sigara içtiğinizi incelemek için biraz zaman harcayın. Sigara içme kalıplarınızı anlamanız önemlidir. Böylece sizin için cazip veya stresli olacak olayları ve durumları önceden planlayabilirsiniz. Gergin ya da endişeli olduğunuzda sigara içiyor musunuz? Kendinize enerji harcamanız gerektiğinde sigara içiyor musunuz? Etrafınızdakiler sigara içtiğinde sigara içiyor musunuz? Alkol kullandığınız zaman sigara içiyor musunuz?

Sigara alışkanlıklarınızı anladığınızda, alternatif aktiviteler geliştirmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, iş arkadaşlarınızla molalarınız sırasında sigara içiyorsanız, bunun yerine başka iş arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi düşünün. Kahve içerken sigara içiyorsanız, düzeni bozmak için başka bir içeceğe geçmeyi düşünün.

Canınızın sigara çektiği zamanlar için plan yapın. Sigara içmek istediğiniz zamanlarda sizi desteklemesi için birini bulun. Kendinizi sigarayı bırakmak konusunda olumlandırın. Bir plan oluşturduğunuzda doktordan randevu alın.

Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz tarihten önce evinizdeki tüm tütün ürünlerini kaldırın. Bunu yapmanız evinizin dumansız olması için önemli bir adımdır.

Bu önemli süreçten geçerken sigarayı bırakma stratejileri ve sizi teşvik edecek olumlu kaynaklar için doktorunuza danışın. Bazı insanların, alışkanlığın ne kadar külfetli olduğuna ve nikotine ne kadar bağımlı olduklarına bağlı olarak diğerlerinden daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır.

Bırakmam Ne Kadar Zor Olacak?

Sigarayı bırakmanızdaki zorluk seviyesi, bir dizi faktöre bağlıdır ve kadınlar arasında bu zorluk değişir. Daha az sigara içmeniz ve sigarayı bırakmaya daha çok çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Sigara içmeyen bir eşinizin olması, egzersiz yapmak ve hamilelik sırasında sigara içmenin riskleri hakkında bilinçli olmak da sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Ne kadar çok sigara içerseniz, sigarayı bırakmak konusunda o kadar zorlanırsınız. Günde bir paketten daha fazla sigara içen kadınlar ve kafein tüketen kadınlar sigarayı bırakmakta daha çok zorlanabilirler. Depresyonda olan ya da yaşamda çok fazla zorluk yaşayan kadınlar da sigarayı bırakmayı daha zor bulabilirler. Sosyal destek bulamayanlar sigarayı bırakmakta zorluk çekerler. İlginç bir şekilde, alkol kullanımıyla sigara içme arasındaki ilişki sigara kullanımına devam etme ya da bırakma gibi bir durumu öngörmemektedir.

Okumak isteyeceğiniz bir diğer makalemiz: Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Şeyler

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...