Hamilelikte Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı

Hamilelikte Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı

Bebek bekleyen bir anne olarak, bebeğinizin olabildiğince sağlıklı olmasını istersiniz. Tükettiğiniz şeylerin çoğunun bebeğinize de geçtiğini unutmayın. Bazı şeyler bebeğiniz için iyi olsa da, bazıları zararlı olabilir. Alkol ve yasa dışı uyuşturucuların gelişmekte olan bir bebek için özellikle tehlikeli olduğu bilinmektedir. Hamilelikten önce alkolü ve uyuşturucuyu bırakmak idealdir, ancak daha önce bırakmadıysanız hamilelik sırasında herhangi bir noktada uyuşturucu veya alkol kullanımını durdurmak bebeğinize fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik sırasında bu maddelerin az miktarı bile tehlikeli olarak kabul edilir. Hamileyken bu tür şeylerden tamamen kaçınmalısınız.

Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir zamanda yardıma veya desteğe ihtiyacınız varsa, Uyuşturucu ile Mücadele Hattı 191’i arayarak haftanın 7 günü 24 saati arayabilirsiniz. Bu hattan size yardımcı olabilecek insanlara ulaşabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sorunsuz bir gebelik geçirmek için sağlıklı yaşam ve düzenli kontrollere gitmeniz gerekir. Bu bağlamda Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Uyuşturucu Kullanmak Bebeği Nasıl Etkiler?

Anne ve bebek, plasenta ve göbek bağı ile birbirine bağlıdır. Vücuda giren neredeyse her şey bebekle paylaşılmaktadır. Bu durum, kullandığınız herhangi bir ilacın bebeğinizi de etkileyeceği anlamına gelir. Bebekler uyuşturucuya karşı çok hassastırlar ve uyuşturucuları olabildiğince etkili bir şekilde vücutlarından uzaklaştıramazlar. Sonuç olarak, kimyasallar bebeğin sisteminde çok yüksek seviyelere çıkabilir ve kalıcı hasara neden olabilir.

Hamilelik sırasında uyuşturucu kullanımıyla ilişkili riskler şu durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

  • Kullanılan uyuşturucuların türü
  • Uyuşturucunun kullanıldığı zaman
  • Uyuşturucunun kullanılma sayısı

Genel olarak, hamilelik sırasında ilaçların kullanılması aşağıdakilere neden olabilir:

Bu nedenler:
Düşük
Ölü doğum
Boy kısalığı
Düşük doğum kilosu
Erken doğum
Doğum kusurları
Ani bebek ölümü sendromu
Bebekte ilaç bağımlılığı

Hamilelik sırasında uyuşturucu kullanımının sonuçlarından bazıları şunlardır:

Bu sonuçlar:
Düşük doğum kilosu; bebeklerde hastalık, zihinsel engellilik ve hatta ölüm riskini artırır.
Prematüre doğum; bebekte akciğer ve göz sorunları ile öğrenme problemlerini artırır.
Uyuşturucu kullanımı nedeniyle sıklıkla ortaya çıkan doğum kusurları, nöbet, felç, zihinsel ve öğrenme güçlüklerini içerir.
Bebekler annenin kullandığı uyuşturucuya bağımlı olabilir ve doğumdan sonra yoksunluk belirtileri yaşayabilir.

Hamileliğin ilk aşamalarında uyuşturucu kullanımı, bebekte gelişmekte olan organları ve bacakları etkileyebilir. Bu dönemde uyuşturucu bir kez bile kullanılsa bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Çoğu durumda uyuşturucu kullanımı, doğum kusuru veya düşükle sonuçlanır. Hamileliğin ilerleyen aşamalarında uyuşturucu kullanılması bebeğinizin merkezi sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir. Hamilelikten sonra, uyuşturucular anne sütünden geçebilir ve bebeğe zarar verebilir.

Hamilelik sırasında herhangi bir yasadışı uyuşturucuyu kullanmanın bebeğinizin üzerinde zararlı bir etkisi olabilir.

En yaygın olarak kullanılan uyuşturucular ve bu uyuşturucuların gelişmekte olan bebeğinizi nasıl etkileyebileceğiyle ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz:

Alkol Kullanmak Bebeği Nasıl Etkiler?

Yediklerinizi ve içtiklerinizi bebeğinizle paylaşıyorsunuz. Gıdalar ve sıvılar sizden plasenta yoluyla hızla bebeğinize geçer. Bu nedenle hamilelik sırasında besleyici gıdaları ve meyve sularını tüketmek önemlidir. Tıpkı bu yiyeceklerin hızla bebeğinize ulaşması gibi alkol de bebeğinize ulaşır. Alkol, gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilir. Bebekler, yetişkinlerin yapabildiği gibi alkolü işleyemezler. Alkol bebekte daha da yoğunlaşır ve yeterli miktarda besin ve oksijenin hayati organlara ulaşmasını önleyebilir.

Hamilelik sırasında alkol almak bebekte anormal gelişime ve fetal alkol sendromuna neden olabilir. Fetal alkol sendromu, zihinsel ve fiziksel bozukluklara neden olan bir durumdur. Fetal alkol sendromu olan bebekler doğumdan sonraki 12 saat içinde yoksunluk sendromu, sinirlilik ve yetersiz beslenme belirtileri yaşayabilir. Fetal alkol sendromu, geniş bir sorun yelpazesine sahip olduğundan bu durumun neden olacağı pek çok belirti vardır.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Kafanın küçük olması
Yarık damak, ince üst dudak veya geniş gözlü gözler gibi yüz anormallikleri
Diş kusurları
Zihinsel engel
Gelişmenin gecikmesi
Konuşma, hareket ve sosyal becerilerle ilgili zorluklar
Görme bozukluğu
Koordinasyon zayıflığı
Kalp sorunları
Böbrek bozuklukları ve anormallikler
Bacaklarda veya parmaklarda kusur
Ortalama boy ve kilonun altında olmak
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi davranış bozuklukları
Bebeğinizi alkolle ilgili tehlikelerden korumak için hamileyken alkol almamalısınız. Hamileliğin ilk üç ayında alkol kullanılması daha tehlikelidir. Bu zaman dilimi, önemli organ gelişiminin gerçekleştiği zamandır. Bu nedenle yakın gelecekte hamile kalmayı planlıyorsanız alkol almayı bırakmalısınız. Hamile olduğunuzu anlamadan birkaç hafta geçebilir. Bebeğinizin gelişiminde çok önemli olan bu süre içinde zehirli maddeleri içme riskini almak istemezsiniz.

Emzirme Döneminde Alkol Kullanabilir miyim?

Alkol kolayca anne sütüne geçer. Anne sütüyle tekrar tekrar alkole maruz kalan bir bebekte, zihinsel ve motor gelişimi ile ilgili sorunlar oluşabilir. Bu nedenle emzirme döneminde kullanılabilecek güvenli bir alkol miktarı söz konusu değildir.

Nasıl Yardım Alabilirim?

Alkol ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili bir sorununuz varsa hamile kalmadan önce yardım almalısınız. Şu an hamileyseniz, en kısa sürede yardım almalısınız. Hamileliğinizde vakit ilerlemiş olsa da mutlu ve sağlıklı bir bebek doğurabilirsiniz.

Hastaneler ve kliniklerde herhangi uyuşturucu ve alkol bağımlılığı için yardım edecek bölümler mevcuttur. Bu olanaklar size destek verebilir ve uyuşturucu veya alkol kullanmayı bırakmanıza yardımcı olacak uygun kaynakları sağlayabilir. Alkol ve uyuşturucuyu bırakmanız için çok sayıda ek kaynak da mevcuttur. Yaşadığınız bölgedeki destek grupları hakkında gerekli bilgiyi internetten arayarak bulabilirsiniz. Ayrıca uyuşturucu tedavi merkezleri, sosyal ve aile hizmetleri ajansları ve alkol ve uyuşturucu bağımlılığı danışmanları da bulunmaktadır.

Emziriyorsanız, herhangi bir şey yapmadan önce doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla görüşün. Alkol, yasadışı uyuşturucular ve bazı ilaçlar bebeğinize anne sütünden geçerek komplikasyonlara neden olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...