Hamilelikte Bakım: İdrara Çıkma Sıklığı ve Susama

Hamilelikte Bakım: İdrara Çıkma Sıklığı ve Susama

İdrara çıkma sıklığının artması, hamileliğin erken belirtilerindendir. Bu duruma, östrojen hormonunun ve insan koryonik gonatropin hormonunun artması neden olmaktadır. Bu istek, hamileliğin ikinci trimesterinde azalmaya başlar. İkinci trimesterde rahim daha fazla büyür. Bunun sonucunda ise mesanedeki baskı azalır. Hormonların artmasının yanı sıra, hamilelik sırasında vücut sıvıları da artmaya başlar. Bunun anlamı, böbreklerin vücuttaki fazla sıvıyı atması için daha fazla çalışması demektir. Bunun sonucunda vücudunuzdan atacağınız idrar miktarı da artar. Üçüncü trimesterde ise bebeğin daha da büyümesi mesanede daha fazla baskı olmasına yol açar. Bunun sonucunda ise gece tuvalete gitmek için sık sık uyanmanız gerekebilir. Baskının artmasıyla acilen tuvalete girme ihtiyacı da artış gösterir.

Hamilelikte Bakım: İdrara Çıkma Sıklığı ve Susama

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelikte idrara sık çıkmanızı önleyecek pek fazla yöntem bulunmamaktadır. Bebeğiniz vücudunuzun içinde büyüdükçe bu belirtileri yaşarsınız.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Doğum yapalı 6 haftayı geçtiyse ve hâlâ idrara sık çıkma sorunu yaşıyorsanız bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalığı Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

İdrara Sık Sık Çıkmanın Belirtileri

Hamilelikte sık sık idrara çıkıyorsanız daha çok idrar attığınızı düşünebilirsiniz. Bazen tuvalete girdiğinizde vücudunuzdan çok az idrar attığınızı görürsünüz.

Bazı kadınlar, hamilelik sırasında idrar kaçırabilir.

Bu sızıntı şunlardan dolayı görülebilir:
Öksürük
Egzersiz yapma
Gülme
Hapşırma
Sık idrara çıkmakla ilgili belirtilerin bazen idrar yolu enfeksiyonuna işaret ettiğini bilmek önemlidir. Kadınların hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu yaşama ihtimali daha yüksektir. Sık sık idrara çıkma veya acilen tuvalete girme gibi belirtilerin yanı sıra;
İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri arasında şunlar bulunur:
Bulanık görünen idrar
İdrarın kırmızı, pembe ya da konsantre olması
İdrarın güçlü bir kokusunun olması
İdrar yaparken yanma hissi
İdrar yaparken acı hissi
Bu belirtileriniz varsa doktorunuza söyleyin. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu daha ciddi belirtilere neden olabilir.

Teşhis Konması

Doktorlar, idrar sıklığını veya acilen tuvalete girme ihtiyacını yaşadığınız belirtilere göre teşhis ederler. Doktorunuz tuvalete ne kadar sık gittiğinizi ve her seferinde vücudunuzdan ne kadar idrar attığınızı sorabilir. Tuvalete gittiğiniz zamanları ve ne kadar idrar çıktığının kaydını tutmanız istenebilir.

Doktorunuz, yaşadığınız belirtilerin hamilelikle alakalı olmadığını düşünürse test yapabilir.

Doktorunuzun yapmayı isteyebileceği testler:
İdrar tahlili ile idrardaki bakteriler test edilir.
Ultrason ile mesanedeki, böbreklerdeki ve idrar yolundaki anormallikler tespit edilir.
İdrar stres testi ile öksürdüğünüzde veya güç kullandığınızda ne kadar idrarın sızdığı tespit edilir.
Sistoskopi ile ince ve ucunda ışık olan bir tüpe bağlı kamera idrar yoluna sokularak idrar yolu ve mesane incelenir.

Tedavi

Hamilelikle alakalı sık idrara çıkma genellikle doğumdan sonra düzelir. Bu belirtiler, doğumdan sonraki 6 hafta içinde azalır. Doktorunuz Kegel egzersizi yaparak mesane kaslarınızı güçlendirmenizi önerebilir. Bu egzersizler pelvik kaslarını güçlendirir. Böylece idrarınızı doğumdan sonra daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Kegel egzersizlerini her gün, günde 3 kez yapabilirsiniz.

Bu egzersizi yapmak için:
1- İdrarınızı yaparken idrarı durdurmak için kullandığınız kaslarınızı sıkın.
2- 10 saniye ya da yapabildiğiniz kadar bu şekilde bekleyin.
3- Kastığınız kasları gevşetin.
4- Bu egzersizi 15 kez tekrarlayın.

Bu egzersizi doğru yaptığınızı kimse size söyleyemeyeceğinden bunu ancak siz bilebilirsiniz.

Hamileliğin dışında, idrara sık çıkmaya ve acilen idrara çıkma isteğinin oluşmasına neden olacak başka sağlık sorunları da olabilir. Eğer öyleyse doktorunuz bu rahatsızlığı teşhis ettikten sonra hastalığınızı tedavi edecektir.

Evde Tedavi

Hamileyken yeterince sıvı tüketmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Tuvalete daha az gitmek için vücudunuza aldığınız suyu azaltmayın.

Ancak doğal diüretikler olarak davranan kafeinli içecekleri azaltabilirsiniz. Doktorlar, hamilelikte karşılaşılabilecek komplikasyonları azaltmak için kafein tüketiminin azaltılmasını öneriyorlar.

Gün içinde kaç kez tuvalete gittiğinizin kaydını tutabilirsiniz. İdrar kaçırma olasılığınızı azaltmak için bu zamanlardan önce tuvalete gitmeyi planlayabilirsiniz. Tuvalete girdiğinizde öne doğru eğilmeniz mesanenizin tamamını boşaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kegel egzersizleri yapmanız da pelvik kaslarının güçlendirilmesine yardımcı olacaktır. Bu kasların güçlendirilmesi size doğum sırasında da yardımcı olacaktır.

Önlem

Düzenli olarak Kegel egzersizleri yapmanız, pelvik kaslarınızı kontrol etmenizi sağlayacak ve idrarınızı daha iyi kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.  Hamilelik, sık sık idrara çıkmaya ve bazen idrar kontrolünün azalmasına neden olabilir. İdrara sık çıkma sorunu doğumdan sonra genellikle azalır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...