Hamilelikte Baş Ağrısı ve Baş Dönmesine Ne Sebep Oluyor?

Hamilelikte Baş Ağrısı ve Baş Dönmesine Ne Sebep Oluyor?

Hamileliğin ilk başlarında ara sıra baş ağrısı yaşamak son derece yaygındır ve bu duruma genellikle hormon seviyelerindeki değişiklikler ve kan hacminin artması neden olur. Yorgunluk, stres ve kafein kullanımı da bu duruma katkıda bulunabilir.

Hamilelikte Baş Ağrıları ve Sersemlik

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelikte hormon değişikliği yaşandığı için son derece normaldir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Baş ağrılarınız geçmiyorsa ya da çok acı veriyorsa, zonklamalara sebep oluyorsa veya migrene benziyorsa hemen doktora görünün. Bu baş ağrıları, daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli gitmeniz oluşabilecek sorunların önüne geçecektir.

Hamilelikte Baş Ağrısı ve Sersemlik

Baş Ağrısı

Bunun dışındaki baş ağrılarını hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Sinüs baş ağrınız varsa başınıza, burnunuzun kenarına, alnınızın ortasına ve şakaklarınıza ılık bası uygulayın. Bu bölgelerde sinüsler bulunduğundan rahatlama yaşarsınız.
 • Baş ağrılarınız gerginlikten dolayı oluyorsa boynunuzun arkasına soğuk bası uygulayabilirsiniz.
 • Gözlerinizi kapatıp kendinizi huzurlu bir yerde hayal edeceğiniz rahatlama egzersizlerini öğrenebilirsiniz. Stresi azaltmak, sağlıklı bir hamilelik için çok önemlidir. Kendinizi bunalmış hissediyorsanız ya da stresi azaltmak için kullandığınız yöntemler yetersiz geliyorsa veya konuşacak birilerine ihtiyacınız varsa doktorunuzdan size bir terapist önermesini isteyebilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenenin ve bolca uyuyun.
 • Herhangi bir ağrı kesici kullanmadan önce doktorunuza danışın. Asetaminofen içeren ağrı kesicileri hamilelikte kullanmak genellikle güvenli olarak düşünülse de kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Baş Dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi çok yaygın görülen bir durumdur.

Bu durumun nedenleri:

 • Dolaşımda gerçekleşen değişikliklerden dolayı beyninize daha fazla kan gitmesi baş dönmesine neden olabilir.
 • Açlık beyne yeterli enerjinin gitmesini engeller. Bu durum, kan şekeriniz çok düşük olduğunda hipogliseminin bir sonucu olarak da görülebilir.
 • Vücudunuzda yeterli su olmadığında beyindeki kan akışı azalarak baş dönmesine neden olur.
 • Vajinal kanama, karın ağrısı ve baş dönmesi varsa dış gebelik seçeneği düşünülmelidir.
Baş dönmesi, dış gebeliğin bir belirtisi olabileceğinden doktorunuza yaşadığınız belirtileri anlatmanız oldukça önemlidir.
Nedenine bağlı olarak baş dönmesini önlemenin pek çok yolu vardır. Bol su içmek ve iyi beslenmek, susuzluktan ve hipoglisemiden kaynaklanan sersemliği önleyecektir. Sağlıklı atıştırmalıklar yemek, gün içinde kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Baş dönmesini önlemenin bir başka yolu ise oturuyorsanız veya yatıyorsanız, yerinizden yavaş bir şekilde kalkmanız olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...