Hamilelikte Bel Soğukluğu: Tedavi ve Önleme

Hamilelikte Bel Soğukluğu: Tedavi ve Önleme

Belsoğukluğu, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Enfeksiyon, korunmasız vajinal, anal veya oral cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçmektedir. Vücudun etkilendiği diğer bölgelerin arasında penis, vajina ve boğaz bulunur. Planlı  Ebeveynlik(Planned Parenthood)’e göre, her yıl 800.000'den fazla Amerikalıya belsoğukluğu teşhisi konmaktadır. Belsoğukluğu tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedavi olmanız önemlidir. Belsoğukluğu vakalarının çoğu doğru ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi hızlı bir şekilde alındığında enfeksiyonlar tedavi edilebilir. Yakın zamanda belsoğukluğu tanısı konmuş olan kişiler frengi, klamidya, genital uçuk, insan papillom virüsü ve HIV (insan immün yetmezlik virüsü) gibi cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için de test edilmelidir.

Hamilelikte Bel Soğukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doğum sırasında bel soğukluğu bebeğiniz için ciddi sorunlara neden olabilir. Doğum sırasında bakteriler bebeğinize geçebilir. Bu nedenle bebeğinizi doğurmadan önce bel soğukluğunu teşhis ve tedavi etmek önemlidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Bel soğukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız hemen tedavi almalısınız. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu yayılabilir hatta ciddi ve geri döndürülemez komplikasyonlara neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikler, doktor tavsiyesiyle kullanıldığı sürece belirtileri etkili bir şekilde hafifletebilir ve belsoğukluğunu iyileştirebilir. Tedavi, teşhis konulur konulmaz başlayacaktır.

Hamile Kadınlarda Belsoğukluğu Tedavisi Farklı mıdır?

Hamile kadınlarda, belsoğukluğu tedavisi hamile olmayan kadınlarda uygulanan tedavi ile aynıdır. Tek istisna, siprofloksasin ve ofloksasin gibi kinolon antibiyotiklerinin hamile kadınlarda kullanılmasıdır. Bu antibiyotikler DNA oluşumunu engelleyebilir ve doğum kusurlarına neden olabilir.

Seftriakson veya sefiksim alerjisi olan hamilelerde tek bir enjeksiyonda 2 gram spektinomisin verilecektir.

Belsoğukluğu tanısı konan hamile kadınlar, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için de test edilmelidir.

Belsoğukluğu Tedavisinin Olası Yan Etkileri

Son yıllarda, Neisseria gonore bakterisi penisilin ve tetrasiklinler gibi belsoğukluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçlara dirençli hâle gelmiştir. Bu durum, ilaçların enfeksiyonu tedavi etmek ve iyileştirmek için daha az etkili olduğu anlamına gelmektedir. Bu vakalar kapsamlı tedaviyi veya antibiyotiklerin bir arada kullanılmasını gerektirir.

Ancak, Antimikrobiyal Kemoterapi Dergisi’nde makalesi yayınlanan araştırmacılar, bakterinin sonunda belsoğukluğu tedavisi için kullanılan ilaçlara karşı bir direnç oluşturabileceğine inanıyorlar.

Bazı ilaçların yan etkileri, antibiyotik tedavisi ile ilgili başka endişelere neden olmaktadır. Tavsiye edilen tüm antibiyotik ilaçları, normalde bağırsak veya vajinada yaşayan bakterilerde değişikliklere neden olabilir. Bu durum, kadınları ishal veya vajinal mantar enfeksiyonlarına daha duyarlı hale getirebilir. Sindirim sistemiyle ilgili bozukluklar, antibiyotiklerin sık görülen bir diğer yan etkisidir.

Diğer olası yan etkiler, belsoğukluğu tedavisinde kullanılan antibiyotik tipine bağlı olarak değişir:
Seftriakson ve sefiksim ciddi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
Seftriakson ve sefiksim gibi sefalosporin antibiyotikler böbrek hasarına neden olabilir.
Siprofloksasin ve ofloksasin gibi kinolon antibiyotikler, sinir sistemindeki bozukluklar ile bağlantılıdır. Bu bozukluklar arasında, beyindeki basıncın artmasının sonucunda baş ağrıları, baş dönmesi ve kasılmalar bulunur. Kinolon antibiyotiklerle ilişkili risklerden dolayı, hamile kadınlara bu ilaçlar asla verilmez.
Spektinomisin mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir, ancak bu oldukça nadirdir.

Belsoğukluğu Nasıl Önlenebilir?

Belsoğukluğunun yayılmasını önlemek için bazı önlemler almak önemlidir. Enfeksiyonun gerçekleşmesini baştan önleyebilecek koruyucu önlemler de vardır.

Belsoğukluğunu önlemek için en güvenilir yol şudur:
Cinsel ilişkiden uzak durun.
Vajinal, oral veya anal cinsel ilişki sırasında korunmak için her zaman kondom kullanın.
Enfeksiyonun olmadığı ve sadece sizinle cinsel ilişkiye giren bir partneriniz olsun.
Belsoğukluğu genellikle belirtilere neden olmadığı için, özellikle eşinize belsoğukluğu tanısı konduğunda düzenli olarak test yaptırmanız önemlidir. Belsoğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için ne sıklıkla test edilmeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Belsoğukluğunun Yayılmasını Önleyin

Başkalarına belsoğukluğu bulaşma riskini en aza indirmek için, tedaviyi tamamladıktan sonra en az yedi gün boyunca cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Ayrıca, son 60 gün içinde cinsel ilişkiye girdiğiniz kişileri, değerlendirme almaları için kendi doktorlarına görünmeleri konusunda ikna edin.

Romantik bir ilişkindeyseniz, eşinizin de belsoğukluğu için test edilmesi gerekir. Belsoğukluğu için tedavi görseniz bile eşinizden tekrar enfeksiyon kapabilirsiniz. Partnerinizde enfeksiyon varsa sizinle aynı tedaviyi alacaktır. Siz ve eşiniz tedaviyi tamamlayıp iyileşene kadar cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...