Hamilelikte Egzersiz – Esneme ve Güç Kazanma

Hamilelikte Egzersiz – Esneme ve Güç Kazanma

Egzersize devam etme veya başlama kararı aldığınıza göre esnekliğinizi geliştirmek ve gücünüzü artırmak için bazı tekniklere dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Güç kazanmak için egzersiz yapmadan önce esneme hareketleri yapmanız vücudunuzdaki kasları ısıtarak egzersize hazır olmanızı sağlayacaktır.

Esneme Hareketleri Hakkında

–  Haftada en az 3 kez vücudunuzda bulunan her bir kas grubunu esnetmeniz gerekmektedir. Böylece esnek kalarak kas gerginliklerinden kaçınabilirsiniz.

  Esneme hareketleri kas kasılmalarını engeller ve hareket kabiliyetinizi artırır. Egzersizle, kaslarınızı normal uzunluğunun ötesinde esnetebilirsiniz. Kaslar kolay bir şekilde daha fazla uzamıyorsa ya da daha fazla güçlenmiyorsa gerilme tehlikesi ortaya çıkar. Rutin olarak esnetilen ve güçlendirilen kaslarda gerginliğin oluşma riski azalır. Eklemlerinizin ve bağ dokularınızın hamilelik sırasında daha esnek olacağını unutmayın. Bu yüzden aşırı esnetme yapmamak için dikkatli olun.

–  Kasları esnetmenin pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Başka egzersizleri de rutininize ekleyebilirsiniz. Egzersizleri haftada en az 3 kez, güç kazanma egzersizlerinden önce veya sonra veya hem önce hem de sonra yapmaya çalışın. Sırt üstü durarak esneme yaparken çok fazla vakit harcamamaya çalışın.

Tüm esneme hareketlerini yaparken bunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Kasınızda gerilim hissedene kadar esneme hareketini sürdürün, acı veya rahatsızlık hissettiğinizde bırakın.
  • Esneme hareketini yaparken 30 saniye bekleyin.
  • Tekrar aynı esneme hareketini yapmayın. Aynı hareketi tekrarlamak kasları aşırı esnetmeye ve kas gerginliğin oluşmasına yol açar.
  • Esneme hareketlerini nazikçe ve yavaşça yapın.

Rutininize yeni egzersizler eklemekten çekinmeyin. Bu egzersizleri haftada en az üç kez, egzersizin öncesinde, sonrasında veya hem öncesinde, hem de sonrasında yapmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...