Hamilelikte Enfeksiyon: CMV Enfeksiyonu

Hamilelikte Enfeksiyon: CMV Enfeksiyonu

CMV enfeksiyonu, kadınların idrarında, tükürüklerinde ve sütlerinde yüksek konsantrasyonlu olarak bulunur. Enfeksiyonu teşhis etmek için en etkili yöntem kan ve idrar tahlili yapılarak virüsün veya virüse karşı oluşan antikorların saptanmasıdır. Fetalenfeksiyonu saptamak için doktorunuz bebeğinizin kanını ya da amniyotik sıvıyı test etmek isteyebilir.

CMV Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Yapılabilecek testler:

  • Geçmiş yıllarda, CMV enfeksiyonunun teşhis edilmesi için amniyotik sıvının ve fetal serumun analizine odaklanılırdı. Amniyotik sıvının ve fetal serumun viral kültürü pek çok kişi tarafından kıyaslanır, daha sonra da virüsün kendisi araştırılır.
  • Fetal serumda anti-CMV IgM bulunmaya çalışılır. Bebeğin kanında CMV enfeksiyonuna karşı savaşan antikorlar tanımlanır.
  • Fetal serumda IgMkonsantrasyonuna karar verilir.
  • Bebeğe karaciğer fonksiyon testi yapılır.

Bu noktada, pek çok uzman bebeğin amniyotik sıvısının bebeğin kanına göre daha isabetli sonuçlar verdiğini düşünmektedir. Bu raporlar, amniyotik sıvı analizinin CMV enfeksiyonunu teşhis etmek için daha etkili olduğunu savunmaktadırlar. Amniyotik sıvı örneğiyle amniyosentez denilen bir analiz yapılır. Bu işlemde, küçük bir iğne annenin cildine batırılarak gebelik kesesinden amniyotik sıvı alınır. Bu işlemle düşük yaşanma riski 200’de 1’dir. Ancak, bebeğin kanını almak için doktorun göbek bağına iğne batırması gerekir. Bebeğin kanını almak 20 haftalıktan küçük hamileliklerde oldukça zordur. Amniyosentez ise 15 – 16 haftalık hamileliklerde bile kolaylıkla yapılabilir.

Teşhis için Yapılacak Testlerle İlgili Teknik Bilgiler

Polimeraz zincir reaksiyonu gibi tekniklerle virüsün DNA’sı 24 saat içinde belirlenebilir. Antikor testi, CMV’nin teşhis edilmesine yardımcı olur. Enfeksiyon yeni başladığında virüse özgü IgM antikoru, hastanın kanında bulunabilir. Bundan sonraki 30 – 60 gün içinde bu antikorun seviyesinde düşüş yaşanır. IgG antikor testi açık bir şekilde yeni bir enfeksiyonla yaşanan bir enfeksiyon arasındaki farkı gösteremese de hastanın IgG seviyesinde dört kat ya da daha fazla bir değişim varsa bu durum genellikle akut enfeksiyonun göstergesidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...