Hamilelikte Enfeksiyon: Viral Enfeksiyonlar

Hamilelikte Enfeksiyon: Viral Enfeksiyonlar

Bakteriler, mantarlar, virüsler ve protozoa mikroorganizma olarak düşünülür. Bu mikroorganizmalar dünyanın her yerinde yaşayabilirler. Bazıları insan vücudunda doğal olarak yaşayabilir. İnsanlar ve mikroorganizmalar genel olarak güvenle bir arada yaşayabilirler. Hata birbirlerinden fayda görürler. Ancak bir mikroorganizma vücutta hoş karşılanmadığı bir yerde bulunursa veya aşırı çoğalırsa enfeksiyona neden olabilir.

Viral Enfeksiyon Nedir?

Virüsler, bakterilerden veya mantarlardan çok daha küçüktür ve ışık mikroskobuyla görülebilirler. Virüs, genellikle insan hücresi gibi başka hücrelerin içinde yaşar ve kendini çoğaltabilmek için kendi DNA ve RNA’sını salar. Virüs, bulunduğu hücrenin işleyişini etkiler ve enfekte olan hücreleri öldürebilir. Viralenfeksiyona sebep olan virüsler bulaşıcıdırlar. Bu virüsler için en bilindik örnekler rinovirüs (nezle), grip virüsü (influenza), rubella ve rubeola (kızamık), uçuk, insan papillom virüsü (genital siğil), karaciğerde iltihaplanmaya neden olan virüsler (hepatit) ve HIV’dir.

Geçmişte, viralenfeksiyonlar teşhis edilirken doktorlar hastanın kanında antikorların virüse karşı gelişimlerine bakılan serolojik teşhisten faydalanırlardı. Antikorlar pozitif bir sonuç verene kadar hasta çoktan iyileştiğinden serolojik teşhis çok kullanışlı değildi.

Yakın zamanda, virüsleri hızlı bir şekilde tespit edebilmek için yeni metotlar geliştirildi ve bu metotlar çoğu zaman doku kültürü kadar hassas olmasalar da doku kültürüne göre daha hızlı ve kolaydılar. Virüs kültürü pahalı ve canlı hücrelere serum verilmesini gerektiren özel bir işlemdi. Bazı virüsler, doku kültürü olsa bile daha zor büyürler, bu yüzden kültür yapmak daha zor bir hale gelebilir. Pek çok viralenfeksiyonu önlemek için aşı bulunsa da geride kalan diğer virüslerin anlaşılması zordur. Bu yüzden, çoğu zaman etkili bir antiviral ilaç tasarlamak güçtür.

HIV enfeksiyonu, uçuk, hepatit ve genital siğil daha önce de belirttiğimiz gibi virüslerin sebep olduğu hastalıklar arasındadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...