Hamilelikte Enfeksiyonlar Hakkında Bilgi Edinin

Hamilelikte Enfeksiyonlar Hakkında Bilgi Edinin

Hamilelik, birçok kadının hayatlarının bir noktasında istediği normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak hamilelik, kadınları bazı enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Hamilelik var olan enfeksiyonları daha şiddetli hâle de getirebilir. Hafif enfeksiyonlar bile hamile kadınlarda ciddi hastalıklara yol açabilir. Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar düşük yapmaya, erken doğuma veya doğum kusurlarına yol açabilir. Anneler için bu durum hayatı tehdit edici bile olabilirler. Enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar özellikle bebekler için ciddi yan etkilere neden olabilir. Hem anne hem de bebek için riskleri en aza indirgemek için hamilelikteki enfeksiyonları önlemeye çalışmak önemlidir.

Hamilelikte Enfeksiyonlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar esas olarak anne için risk oluşturmaktadır. Diğer enfeksiyonlar bebeğe plasenta aracılığıyla veya doğum sırasında bulaşabilir. Bu yaşandığında bebek komplikasyonlar için risk altındadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hastaysanız veya bulaşıcı bir hastalığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuzdan randevu alın. Enfeksiyon ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, sonuçlar sizin ve bebeğiniz için o kadar iyi olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Hamile Kadınlar Neden Enfeksiyonlara Karşı Daha Duyarlıdır?

Hamilelik vücudunuzdaki her sistemi etkiler. Hormon düzeylerindeki değişiklikler ve bağışıklık sistemi fonksiyonları sizi enfeksiyonlara ve ciddi komplikasyonlara karşı daha savunmasız hale getirebilir. Doğum, hem sizin hem de bebeğiniz için hassas bir dönemdir.

Bağışıklık Sistemindeki Değişiklikler

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı istilacılara karşı savunur. Bakterilerden kanser hücrelerine, nakledilen organlara kadar her şeye karşı savaşır. Bağışıklık sisteminde karmaşık bir yapı, yabancı saldırganları tanımlamak ve ortadan kaldırmak için bir arada çalışır.

Hamilelik sırasında bağışıklık sisteminiz hem sizi hem de bebeğinizi hastalıklardan koruyabilmek için değişir. Bağışıklık sisteminizin farklı bölümleri güçlendirilirken bazı bölümleri bastırılır. Böylece, annenin sağlığını tehlikeye atmadan enfeksiyonların bebeğe bulaşmasını önleyebilecek bir denge kurulur.

Bu değişiklikler bebeğinizin vücudunuzun savunma sisteminden korunmaya yardımcı olur. Teorik olarak, vücudunuzun bebeği yabancı olarak görüp reddetmesi gerekir ancak bu şekilde yapmaz. Tıpkı organ naklinde olduğu gibi, vücudunuz bebeğinizi kısmen sizden, kısmen de yabancı olarak görür. Bu durum, bağışıklık sisteminizin bebeğe saldırmasını engeller.

Bu koruyucu mekanizmalara rağmen, normalde hastalığa neden olmayan enfeksiyonlara daha yatkın olursunuz. Hamilelik sırasında, iki kişiyi desteklediğinden bağışıklık sisteminizin daha fazla çalışması gerekir. Bu ise sizi belirli enfeksiyonlara karşı duyarlı hale getirir.

Vücut Sistemlerinde Değişiklikler

Bağışıklık fonksiyonundaki değişikliklerin yanı sıra hormonal değişiklikler de enfeksiyon riskinizi artırabilir.
Hormon düzeylerindeki bu dalgalanmalar genellikle idrarla alakalı olan şu organları etkiler:
İdrarı üreten böbrekler
Böbreklerden idrarı mesaneye taşıyan üreterler
İdrarın depolandığı mesane
İdrarı vücuttan dışarı atan üretra

Rahim hamilelik sırasında genişledikçe, üreterler üzerinde daha fazla baskı oluşur. Bu arada vücut, üreter ve mesane kaslarını rahatlatan progesteron adı verilen bir hormonun üretimini artırır. Sonuç olarak idrar mesanede çok daha uzun süre kalabilir. Bu durum ise idrar yolu enfeksiyonunun yaşanma riskini artırır. Hormonal değişiklikler, Candida olarak bilinen bir çeşit mantar enfeksiyonuna daha duyarlı olmanıza neden olur. Üreme yolundaki daha yüksek seviyede östrojen olması sizi maya enfeksiyonlarına yatkın hâle getirir.

Ek olarak, akciğerlerdeki sıvı miktarındaki değişiklikler zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarının görülme riskini artırabilir. Akciğerler hamilelik sırasında daha fazla sıvı toplar ve artan sıvı miktarı akciğerler ve karnın üzerinde daha fazla baskı oluşturur. Bu durum ise vücudunuzun bu sıvıyı temizlemesini zorlaştırır ve sıvının akciğerlerde birikmesine neden olur. Sıvı miktarının artması, bakterilerin üremesini kolaylaştırır ve vücudunuzun enfeksiyona karşı direnç göstermesini engeller.

Anne ve Bebek için Riskler

1 Anne için Riskler

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar öncelikle anne için problem oluşturmaktadır. Bu enfeksiyonlar arasında idrar yolu enfeksiyonları, vajinit ve doğum sonrası enfeksiyonu bulunmaktadır.

2 Bebek için Riskler

Diğer enfeksiyonlar bebek için sıkıntılıdır. Örneğin, sitomegalovirüs, toksoplazmozis, ve parvovirüs anneden bebeğe bulaşabilir. Bu olursa, ciddi sonuçlar yaşanabilir.

Doğumda mevcut olan bir sitomegalovirüs enfeksiyonu için henüz etkili bir tedavi yoktur. Toksoplazmozu başarılı bir şekilde tedavi edebilen antibiyotikler mevcuttur. Parvovirüsü tedavi eden antibiyotik olmamasına rağmen, enfeksiyon damardan kan transfüzyonu ile tedavi edilebilir.

3 Hem Anne Hem de Bebek için Riskler

Bazı enfeksiyonlar hem anneyi hem de bebeği etkileyerek daha fazla zarar vermektedir.

Bu tür enfeksiyonlar arasında şunlar bulunur:
Frengi
Listeria
Hepatit
HIV
B grubu streptokok
Antibiyotikler, enfeksiyon derhal teşhis edilirse, anne ve bebekte frengi ve listeriaya karşı etkilidir. Viral hepatit için antibiyotik olmasa da, hepatit A ve B enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacak aşılar mevcuttur.

Bilginin Önemi ve Sürekli Bakım

Hamileliğiniz sırasında siz ve doktorunuz arasındaki ilişki çok önemlidir. Hamilelik sırasında artan enfeksiyon riskini bilmek ve sizin ve bebeğinizin yaşayabileceği olası zararı engellemenize yardımcı olabilir. Ortaya çıkabilecek farklı enfeksiyon türlerinin farkında olmanız belirtileri tanımanıza da izin verir. Hastalanırsanız, hızlı bir şekilde teşhis konulması ve etkili bir tedavi almak genellikle komplikasyonları önleyebilir. Hamilelik sırasında yaşadığınız herhangi bir endişe veya soru hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Hamilelikte Enfeksiyonları Nasıl Önleyebilirim?

Hamilelikte enfeksiyonlar önlenebilir. Küçük ve günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz önlemler almanız size ve bebeğinize olası zararları azaltmada çok etkili olabilir.

Hamilelik sırasında enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için şunları yapmalısınız:
Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su ile yıkayınız. Tuvaleti kullandıktan, çiğ et ve sebze hazırladıktan ve çocuklarla oynadıktan sonra ellerinizi yıkamanız özellikle önem taşımaktadır.
Etleri iyice pişirin. Yeterli sıcaklıkta pişirilmedikçe, sosis gibi şarküteri ürünlerini asla yemeyin.
Pastörize edilmemiş veya çiğ süt ürünlerini tüketmeyin.
Yemek yediğiniz kaplarınızı, bardaklarınızı ve yiyeceklerinizi başka insanlarla paylaşmayın.
Kedilerin kumlarını değiştirmekten kaçının ve vahşi veya evcilde olsa kemirgenlerinden uzak durun.
Cinsel ilişki sırasında korunun ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırın.
Aşılarınızın güncel olduğundan emin olun.
Hastaysanız veya bulaşıcı bir hastalığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuzdan randevu alın. Enfeksiyon ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, sonuçlar sizin ve bebeğiniz için o kadar iyi olacaktır.
Bilgi Edinmek İsteyeceğiniz “Hamilelikte Enfeksiyon” Makalelerimiz
Hamilelikte Enfeksiyonlar: Septik Pelvik Tromboflebit
Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit B Aşıları
Hamilelikte Enfeksiyonlar: Bakteriyel Vajinozis
Hamilelikte Enfeksiyon: Protozoal Enfeksiyonlar
Hamilelikte Enfeksiyon: CMV Enfeksiyonu
Hamilelikte Enfeksiyon: Viral Enfeksiyonlar
Hamilelikte Enfeksiyonların Taranması
Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit D
Hamilelikte Trikomoniyaz Enfeksiyonu
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu: Bebeğim Zarar Görür Mü?

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...