Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit B Aşıları

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit B Aşıları

Neyse ki, aşılar hepatit B enfeksiyonunun bulaşmasını önlemek konusunda oldukça etkilidir.

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit B Aşıları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hepatit B, hepatit B virüsünün yol açtığı bir karaciğer enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon bulaşıcıdır ve tedavi edilmesi gerekir.

Hamilelikte Bu Aşılar Güvenli midir?

Şu anda iki çeşit hepatit B aşısı bulunmaktadır (Rocambivax-HB ve Engerix-HB). Her iki aşının da hamilelik sırasında uygulanması güvenlidir ve HIV gibi kan yoluyla geçen patojen bulaştırma riski yoktur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Hepatit B Aşıları

Hepatit B enfeksiyonu olan başka bir kişiyle aynı evde yaşayan veya cinsel ilişkide olan herkesin kanlarında hepatit B virüsüne karşı antikor durumu ya da enfeksiyon durumu test edilmelidir. Negatif test çıkarsa hemen hepatit B immün globülin ile aşılanmalı ve hepatit B aşılama serisine başlanmalıdır. Bu aşı; tanı anında, bir ay sonra ve altı ay sonra olmak üzere üç dozda verilir. Benzer şekilde, enfekte olan anneler için bebekler doğumdan hemen sonra hepatit B immün globülin almalıdır. Bu bebekler hastaneden ayrılmadan önce hepatit B aşılama serisine başlamalıdır.

Yeni doğmuş bebeklerin aşılanması, neonatal hepatit B enfeksiyonunun önlenmesinde yaklaşık olarak %85-95 oranında etkilidir. Bu son derece olumlu sonuçların ışığında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control and Prevention) tüm bebeklere hepatit B aşısının yaptırılmasını önermektedir. Enfeksiyon olmayan annelerden doğan bebekler için sadece aşı yapılması gerekir. Ancak, enfeksiyonun olduğu annelerden doğan bebeklere hem aşı yapılmalı hem de hepatit B immün globülin verilmelidir. Bu nedenle, tüm hamile anneler hamilelikleri sırasında bir noktada hepatit B testi yaptırmalıdırlar.

Şu an kullanılan, Recombivax-HB ve Engerix-B olmak üzere iki farklı tür hepatit B aşısı mevcuttur. Her iki ürün de yüzey antijeninin aktif edilmemiş kısımlarından oluşur ve rekombinant DNA teknolojisi ile hazırlanır. Hepatit B aşılarında, insan immün yetmezlik virüsü yani HIV’de olduğu gibi kanla bulaşan bir patojenin bulaşma riski yoktur. Her iki aşının da hamilelik sırasında yapılması güvenlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...