Hamilelikte Enfeksiyonlar: Mantar Enfeksiyonu

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Mantar Enfeksiyonu

Vulvovajinal candida ya da monilyazis vulvada ve vajinada oluşan maya mantarı enfeksiyonudur. Maya, bir tür mantardır. Maya mantarına genellikle Candida albican sebep olsa da Candida glabrata ve Candida tropicalis de maya mantarı enfeksiyonundan sorumlu olabilir.

Mantar Enfeksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Kaynaklanır?

Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişimler vajinanın pH’nı değiştirir. Bu durum, mantarların daha kolay üreyebileceği bir ortam oluşturmaktadır.

Endişelenmeli Miyim?

Maya mantarı enfeksiyonları, bağışıklık sistemi HIV gibi enfeksiyonlardan dolayı zayıflamış kadınlarda,  vücut genelinde enfeksiyonlara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne başvurabilirsiniz.

Neredeyse her 4 kadından 3’ü hayatları boyunca en az bir kez maya mantarı enfeksiyonu geçirmektedir. %45 kadarı ise iki ya da daha fazla enfeksiyon yaşamaktadır.

Hamilelik sırasında Candida çok daha yaygın olarak görülür. Yapılan bir çalışmaya göre, kadınların %20’sinde Candida mantarları vajinada doğal olarak bulunmaktadır. Bu oran hamileliklerde %30’a kadar çıkmaktadır. Maya mantarı genellikle hamilelikteki hormon dalgalanmalarından dolayı oluşur.

Mantarı bebeğinize doğumla bulaştırabileceğinizden, tedavi görmeniz önemlidir.

Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

Mantar enfeksiyonu, vajinadaki mantar miktarında artış olmasının sonucunda belirtiler yaşandığında görülür. Kadınlarda maya mantarı enfeksiyonunun yaşanmasındaki en yaygın faktörler:

 • Hamilelik
 • Diyabet
 • Doğum kontrol haplarının, antibiyotiklerin ya da prednizon gibi kortikosteroidlerin kullanılması
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan HIV gibi enfeksiyonların olması

Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişimler vajinanın pH’nı değiştirir. Bu durum, mantarların daha kolay üreyebileceği bir ortam oluşturmaktadır.

Mantar Enfeksiyonunun Neden Olabileceği Komplikasyonlar

Bağışıklık sistemi normal olan, hamile olmayan kadınlarda maya mantarı enfeksiyonu nadiren komplikasyonlara neden olur.

Hamilelikte bile maya mantarı enfeksiyonunun anneye zararlı bir etkisi olmamaktadır. Ancak, doğum sırasında mantar enfeksiyonu bebeğinize geçebilir.

Bebeklerin çoğunda maya mantarı enfeksiyonu ağız kenarında veya bez bağlanan yerde görülür. Ancak nadiren de olsa maya mantarı enfeksiyonu, bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediğinden ciddi sorunlara neden olabilir. Mantar enfeksiyonu bebeğin vücuduna yayılarak nefes almasını ve kalp ritmini etkileyebilir. Bu durum genellikle bebekte bağışıklık sistemini etkileyen erken doğum ya da başka enfeksiyonların varlığında görülür.

Maya mantarı enfeksiyonları, bağışıklık sistemi HIV gibi enfeksiyonlardan dolayı zayıflamış kadınlarda,  vücut genelinde enfeksiyonlara ve komplikasyonlara neden olabilir.

Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri

Mantar enfeksiyonunun varlığında vajinada ve vulvada kaşıntı yaşarsınız. Beyaz renkli vajinal akıntı da görebilirsiniz. Bu akıntı peynir gibi görülebilir ve kokusuzdur.

Diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • Vajinada ve vulvada ağrı
 • İdrara çıkarken yanma hissi
 • Vulvada ve etrafında kızarıklık (Bu durum bazen kasıklarda da görülebilir.)

Bu belirtiler birkaç saat, birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir.

Yeni doğan bebeklerde ve bağışıklık sistemi zayıflayan kadınlarda, maya mantarı enfeksiyonu ağızda da görülebilir. Bu duruma pamukçuk denir.

Mantar enfeksiyonuna benzer belirtilere neden olan diğer durumlar:

 • Vajinal bölgede kullanılan sabun ya da kondom gibi alerjik reaksiyona neden olabilecek ürünler
 • Klamidya ya da belsoğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Bir enfeksiyon türü olan bakteriyel vajinozis

Enfeksiyonu Nasıl Engelleyebilirim?

Enfeskiyon riskini azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Vajinal bölgenizi kuru tutun.
 • Köpüklü banyolardan, hijyen için kullanılan spreylerden ve vajinal duştan uzak durun.
 • Pamuklu iç çamaşırları giyinin.

Maya mantarı enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmasa da oral seks durumu daha da kötüleştirebilir ve partnerinizi etkileyebilir.

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz belirtileriniz hakkında sorular sorduktan sonra fiziksel muayene yapacaktır. Teşhisi doğrulamak için doktorunuz vajinal akıntının bir örneğini alabilir. Bu örnek, mikroskop altında enfeksiyona neden olan maya mantarlarını kontrol etmek için incelenir.

Bazı durumlarda doktorunuz vajinal akıntıya kültür yapmak isteyebilir. Kültür, C. glabrata ve C. tropicalis gibi mantar türlerinin elenmesine yardımcı olacaktır.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Çoğu zaman vulvovajinal candida, mantar önleyici bir kremle veya fitille kolayca tedavi edilebilir. İlaç, belirtileri yedi gün içinde rahatlatır. Ancak hamilelik sırasında tedaviye başlamadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz gerçekten mantar enfeksiyonunuzun olup olmadığını belirleyip hamilelik sırasında güvenli bir tedavi almanıza yardımcı olacaktır.

Ağızdan veya topikal krem olarak kullanılan mantar önleyici ilaçlar, hamile olmayan kadınları tedavi etmek için güvenle kullanılabilir. Ancak, ağızdan alınan ilaçların hamilelikte kullanılması güvenli olmayabilir. 2016 yılında yapılan bir çalışma, hamilelikte flukonazol (Diflucan) gibi ağızdan alınan mantar önleyici ilaçlarla düşük riskinin artması arasında bir ilişki bulmuştur. Oral mantar önleyici ilaçlarla, doğum kusurları arasında da ilişki bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında kullanımının güvenli olduğu düşünülen topikal mantar önleyici ilaçlar:

İlaç Doz
Klotrimazol (Gyne-Lotrimin) %1 krem, 5 gram, 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor.
Mikonazol (Monistat) %2 krem, 5 gram, 7 gün kullanılması gerekiyor.
Terkonazol (Terazol) %0.4 krem, 5 gram, 7 gün kullanılması gerekiyor.

 

Tekrar Eden Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hamilelik sırasında mantar enfeksiyonun tekrar etme olasılığı daha yüksektir. Bir yıl içerisinde dört ya da dörtten çok kez tekrar eden mantar enfeksiyonlarına tekerrür eden vulvovajinal candida denir.

Sürekli mantar enfeksiyonu yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. Bu durumda, diyabet ya da bağışık sistemi hastalığı gibi risk faktörlerinin değerlendirilmesi gerekebilir. Bu durumun sorumlusu hamilelikse enfeksiyon doğum yapıldıktan sonra geçecektir.

Araştırmalar oral azol ilacın altı ay boyunca kullanılmasının enfeksiyonun tekrar yaşanma riskini azalttığını belirtmektedir. Ancak, oral mantar önleyici ilaçların kullanımı hamilelik sırasında güvenli değildir. Bu tedaviyi uygulamak için doğum yapmayı beklemeniz gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...