Hamilelikte Enfeksiyonlar: Septik Pelvik Tromboflebit

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Septik Pelvik Tromboflebit

Septik Pelvik Tromboflebit Nedir? Hamileliğiniz sırasında yanlış giden bir şeyin olması fikri son derece endişe verici olabilir. Çoğu sorun oldukça nadir olarak yaşansa da oluşabilecek risklerin bilincinde olmak önemlidir. Bilgili olmak, belirtiler ortaya çıktığı anda harekete geçmenize yardımcı olacaktır. Septik pelvik tromboflebit, son derece nadir görülen bir durumdur. Enfekte olmuş bir kan pıhtısı veya trombus, pelvik damarda veya flebitte iltihaplanmaya neden olduğunda doğumdan sonra bu durum görülebilir. Her 3,000 kadından sadece 1’i bebeğinin doğumundan sonra septik pelvik tromboflebit yaşar. Bu durum, sezaryenle doğum yapan kadınlarda çok daha yaygındır.

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Septik Pelvik Tromboflebit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Septik pelvik tromboflebit, hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Ancak, hemen tedavi uygulandığında çoğu kadın tamamen iyileşir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İçgüdülerinize güvenin ve bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın. Sizi uyaracak belirtileri görmezden gelmeniz daha ciddi sorunlara yol açabilir. Hamilelikte birçok sorun erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilirdir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Septik Pelvik Tromboflebitin Belirtileri

Belirtiler genellikle doğumdan sonraki bir hafta içinde ortaya çıkar.

En yaygın belirtiler şunlardır:
Ateş
Titreme
Karın ağrısı veya hassasiyet
Yanlarda veya sırtta ağrı
Karın bölgesinde kitle
Mide bulantısı
Kusma
Ateş, antibiyotik kullanıldıktan sonra bile devam edecektir.

Septik Pelvik Tromboflebitin Nedenleri

Septik pelvik tromboflebitine kandaki bakteriyel enfeksiyon neden olur.

Şu durumlardan sonra yaşanabilir:
Vajinal veya sezaryen doğum
Düşük veya kürtaj
Kadın hastalıkları
Pelvik ameliyatı

Vücut doğal olarak hamilelik sırasında daha fazla pıhtılaşma proteinleri üretir. Bundaki amaç, kanama olduğunda aşırı kanamanın önlenerek doğumdan sonra hızla pıhtılaşmasını sağlanabilmesidir. Bu doğal değişiklikler hamileliğiniz sırasında sizi oluşabilecek komplikasyonlardan korumak içindir. Fakat aynı zamanda kan pıhtılaşma riskini de artırır. Bebeğin doğum anı da dâhil olmak üzere herhangi bir tıbbi prosedür enfeksiyon riski taşır.

Septik pelvik tromboflebit, pelvik damarlarda kan pıhtısı oluştuğunda ve bu damarlar, rahimde bulunan bakteriler tarafından enfekte olduğunda ortaya çıkar.

Septik Pelvik Tromboflebit için Risk Faktörleri

Septik pelvik ven tromboflebitin görülme olasılığı yıllar içinde azalmıştır. Günümüzde bu komplikasyon çok nadir olarak görülmektedir. Her ne kadar jinekolojik ameliyatlar, düşükler veya kürtajlardan sonra ortaya çıkabilse de, genellikle doğumla ilişkili bir durumdur.

Bazı durumlar septik pelvik tromboflebit riskini artırabilir.

Bu durumlar arasında şunlar bulunur:
Sezaryen doğum
Endometrit veya pelvik inflamatuar hastalık gibi pelvik enfeksiyon
Kürtaj
Pelvik ameliyatı
Rahim fibroidleri

Membranlar doğum sırasında yırtıldıktan sonra rahim enfeksiyona karşı daha duyarlı olur. Vajinada normal olarak bulunan bakteriler rahme girerse, sezaryen doğumdan kaynaklanan kesik endometrite yani rahimde enfeksiyona neden olabilir. Kan pıhtısı enfekte olursa endometrit, septik pelvik tromboflebitine yol açar.

Kan pıhtılarının sezaryen doğumdan sonra oluşma olasılığı şu durumlarda daha yüksektir:
Obezseniz
Ameliyatla ilgili komplikasyonlar yaşıyorsanız
Ameliyattan sonra uzun bir süre hareketsiz kaldıysanız veya yatak istirahati yaptıysanız

Septik Pelvik Tromboflebitin Teşhis Edilmesi

Bu durumun teşhis edilmesi zor olabilir. Septik pelvik tromboflebitini test etmek için özel bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Belirtiler genellikle diğer birçok hastalığa benzemektedir. Doktorunuz fiziksel muayene ve pelvik muayene yapacaktır. Karın ve rahimdeki hassasiyet ve akıntı belirtileri kontrol edilir. Doktorunuz, belirtilerinizi ve bu belirtileri ne kadar süre yaşadığınızı sorar. Eğer doktorunuz septik pelvik tromboflebitinizin olduğundan şüpheleniyorsa, ilk olarak diğer olasılıkları elemek isteyecektir.

Benzer belirtilere neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:
Böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu
Apandisit
Hematom
Başka bir ilacın yan etkileri

Doktorunuz pelvik damarlarını görebilmek ve kan pıhtılarına bakabilmek için tomografi veya MR isteyebilir. Ancak, bu görüntüleme testleri daha küçük damarlardaki pıhtıları görmek için her zaman işe yaramaz.

Diğer koşullar göz önüne alındığında, septik pelvik tromboflebitinin kesin tanısı, tedaviye verdiğiniz tepkiye bağlı olabilir.

Septik Pelvik Tromboflebit Tedavisi

Geçmişte tedavi, damarın bağlanmasını veya kesilmesini gerektiriyordu ancak tedavi artık bu şekilde yapılmamaktadır. Günmüzde, tedavi genellikle klindamisin, penisilin ve gentamisin gibi geniş spektrumlu antibiyotik tedavisini içermektedir. Ayrıca, damardan heparin gibi bir kan inceltici de verilebilir. Durumunuz büyük ihtimalle birkaç gün içinde düzelecektir. Enfeksiyonun ve kan pıhtısının gittiğinden emin olmak için doktorunuz bir hafta veya daha uzun bir süre boyunca ilaçlarınızı kullanmanızı isteyecektir.

Bu süre boyunca doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Kan inceltici ilaçların kullanımı, kanama riskini doğurur. Doktorunuz, kan pıhtılarını önlemek için yeterince kan inceltici kullandığınızdan emin olmak için tedavinizi takip etmelidir, ancak bu ölçü çok fazla kanamaya neden olacak kadar fazla olmamalıdır.

İlaçlara iyi tepki vermezseniz ameliyat gerekebilir.

Septik Pelvik Tromboflebitinin Komplikasyonları

Septik pelvik tromboflebitinin komplikasyonları çok ciddi olabilir. Pelviste apse veya irinin toplanmasını bu komplikasyonların arasındadır. Vücudunuzun başka bir kısmına gidebilecek kan pıhtısı riski de vardır. Septik pulmoner embolizm, enfekte olan bir kan pıhtısı akciğerlere gittiğinde ortaya çıkar.

!Akciğerlerinizde bir kan pıhtılaşmasını engelleyen pulmoner emboli oluşur. Bu durum, oksijenin vücudunuzun geri kalanına gitmesini engelleyebilir. Bu tıbbi olarak acil bir durumdur ve ölümcül olabilir.
kırmızı

Pulmoner embolinin belirtileri şunlardır:
Nefes almada zorluk
Göğüs ağrısı
Nefes darlığı
Hızlanan solunum
Kan kusma
Hızlanan kalp atışı

!Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım almalısınız.
kırmızı

Septik Pelvik Tromboflebiti Olan Kişide Durumun İlerleyişi

Tıbbi tanı ve tedavilerdeki ilerlemeler, septik pelvik tromboflebitinin ilerleyişini olumlu bir hâle çevirmiştir. Bu rahatsızlıktan dolayı ölüm oranı 20. yüzyılın başlarında kabaca %50’ydi. Septik pelvik tromboflebitiden dolayı ölüm oranı, 1980’lerde %5’ten daha aza düştü ve günümüzde bu durum son derece nadir olarak görülmektedir.

Bir çalışmaya göre, antibiyotik gibi tedavilerdeki ilerlemeler ve ameliyattan sonra yatak istirahatinin azaltılması septik pelvik tromboflebitinin tanı oranlarını düşürmüştür.

Septik Pelvik Tromboflebit Önlenebilir mi?

Septik pelvik tromboflebit her zaman önlenemez. Aşağıdaki önlemler bu riski azaltabilir:

Alabileceğiniz bazı önlemler:
Doktorunuzun doğum sırasında ve herhangi bir ameliyat sırasında sterilize edilmiş ekipmanları kullandığından emin olun.
Sezaryen tedavisi de dâhil olmak üzere herhangi bir ameliyattan önce ve sonra koruyucu önlem olarak antibiyotik alın.
Bacaklarınızı uzattığınızdan emin olun ve sezaryen doğumundan sonra hareket edin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...