Hamilelikte Enfeksiyonlar: Toksoplazmoz

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Toksoplazmoz

Toksoplazmoz Nedir? Toksoplazmoz, bir parazitin neden olduğu yaygın görülen bir enfeksiyondur. Bu parazite Toxoplasma gondii denir. Kedilerin içinde gelişip, diğer hayvanları ya da insanları etkileyebilir.

Hamilelikte Enfeksiyonlar: Toksoplazmoz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik sırasında ortaya çıkan bazı enfeksiyonlar esas olarak anne için risk oluşturmaktadır. Diğer enfeksiyonlar bebeğe plasenta aracılığıyla veya doğum sırasında bulaşabilir. Bu yaşandığında bebek komplikasyonlar için risk altındadır.

Bulaşıcı mıdır?

Enfeksiyon yaşayan hamile kadınlar, enfeksiyonu bebeklerine bulaştırabilirler. Bu durum ise bebekte doğum kusurlarının olmasına yol açabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Toksoplazmoz

Sağlıklı bağışıklık sistemi olan kişiler genellikle hafif belirti gösterirler veya belirti yaşamazlar. Toksoplazmoz enfeksiyonu yaşayan pek çok yetişkin bunun farkında bile değildir. Ancak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ciddi komplikasyonlar için daha büyük risk altındadır.

Bu komplikasyonlar şu organlara zarar verebilir:

  • Gözler
  • Beyin
  • Akciğerler
  • Kalp

Toksoplazmoz Enfeksiyonu Nasıl Yayılır?

İnsanların toksoplazmoz enfeksiyonunu pek çok yerden kapabilir:

Toksoplazmoz Ne Kadar Yaygın Olarak Görülür?

Toksoplazmozun görülme sıklığı dünyanın her yerinde değişkenlik gösterir. En yayın olarak Orta Amerika’da ve Orta Afrika’da görülür. Bu durum genellikle bu bölgelerdeki iklimle alakalıdır. Nem, toksoplazma parazitinin ne kadar süre boyunca enfeksiyona neden olabileceğini etkiler.

Yerel mutfakların da enfeksiyonun bulaşması üzerinde etkisi bulunur. Etin çiğ servis edildiği ya da az pişirildiği yerlerde enfeksiyon oranı yüksektir. Daha önceden dondurulmamış taze etin de enfeksiyon riski büyüktür.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 – 49 yaş aralığındaki kişilerin %11’i toksoplazmoz enfeksiyonu taşıdığı tespit edilmiştir.

Toksoplazmozun Belirtileri

Toksoplazmoz enfeksiyonu olan kişiler belirti yaşasalar da bu belirtiler çok azdır.

Belirti yaşarsanız şunları yaşama ihtimaliniz yüksektir:
Boynunuzdaki lenf nodüllerinin şişmesi
Düşük dereceli ateş
Kas ağrıları
Yorgunluk
Baş ağrısı

Bu belirtilere başka sorunlar da neden olabilir. Yaşadığınız herhangi bir belirti için endişe duyuyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamilelik Sırasında Toksoplazmozun Riskleri

Hamilelik sırasında toksoplazmoz enfeksiyonu, parazit plasentayı ve bebeği etkileyebileceğinden ciddi olabilir.

Enfeksiyon kapan bebek şu organlarda hasar oluşacağından acı çekebilir:
Gözler
Beyin
Kalp
Akciğerler

Yakın zamanda toksoplazmoz enfeksiyonu geçirdiyse annenin düşük yapma riski de artar.

Hamilelik Sırasında Toksoplazmoz Enfeksiyonu Yaşamanın Getirdiği Sonuçlar

Bazı bebekler, ultrasonda enfeksiyon izlerini gösterirler. Doktorunuz beyinde ve daha nadir de olsa karaciğerde anormallikler fark edebilir. Toksoplazmoz kistleri, enfeksiyon geliştikten sonra bebeğin organlarında bulunabilir. Bu durum, bebeğin beynine ve gözlerine rahimdeyken veya doğumdan sonra zarar verebilir. Bu durum, görüşte bozukluklara ya da körlüğe, zihinsel gelişim sorunlarına ve fiziksel gelişimde gecikmelere neden olabilir.

Toksoplazmoz ve HIV

HIV, bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunun anlamı, HIV-pozitif olan kişilerin diğer enfeksiyonlara yakalanma olasılığının daha yüksek olmasıdır. Hamile olan ve HIV enfeksiyonu bulunan kişilerde toksoplazmoz gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca, enfeksiyondan dolayı ciddi sorunların yaşanma riski de fazladır.

Tüm hamile kadınların HIV için test edilmesi gerekir. Hamileyseniz ve HIV testiniz pozitif çıkarsa toksoplazmozu nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Hamilelik Sırasında Toksoplazmozun Tedavisi

Hamilelik sırasında toksoplazmozu tedavi etmek için pek çok yöntem vardır.

Toksoplazmoz enfeksiyonuna yakalandığınızı fark ederseniz bu durumun teşhis edilmesi için amniyotik sıvının test edilmesi gerekir. İlaçlar, bebeğin ölümünü ve ciddi nörolojik sorunları önleyebilir ancak gözde oluşacak hasarı önleyip önleyemediği belirsizdir. Bu ilaçların kendi yan etkileri de bulunmaktadır.

Bebekte enfeksiyon olduğuna dair herhangi bir kanıt yoksa doktorunuz spiramisin denen bir antibiyotiği hamileliğinizin geri kalanı boyunca kullanmanızı isteyebilir. Bu ilaç, bebeğin enfeksiyon kapma riskini azaltacaktır.

Bebeğinizde enfeksiyon varsa doktorunuz pirimetamin (Daraprim) ve sülfadiazin kombinasyonunu hamileliğiniz boyunca kullanmanızı isteyecektir. Bebek, 1 yaşına gelene kadar bu ilaçları kullanabilir.

Toksoplazmoz enfeksiyonuyla ilgili yaşanabilecek en ciddi durum hamileliğin sonlandırılmasıdır. Bu durum sadece enfeksiyon hamile kalınan süre ile hamileliğin 24. haftasında oluşursa önerilir. Bebeklerin durumu genellikle iyiye gittiğinden bu seçenek çoğu zaman önerilmez.

Toksoplazmoz Önlenebilir mi?

Toksoplazmzoz enfeksiyonu kapmak için kontamine etin ya da diğer yiyeceklerin yenmesi ya da mikroskobik toksoplazmoz kislerinin ve sporlarının solunması gerekmektedir.

Enfeksiyon riskini şunları yaparak azaltabilirsiniz:
İyi pişmiş et yiyin.
Çiğ sebze ve meyveleri düzgünce yıkayın.
Çiğ et ve sebzelerle uğraştıktan sonra ellerinizi düzgünce yıkayın.
Güney Afrika gibi toksoplazmozun yüksek oranda görüldüğü yerlere gitmekten kaçının.
Kedi dışkısından uzak durun.

Kediniz varsa kum kabını her iki günde bir değiştirin ve kabı, kaynamış suyla düzenli olarak yıkayın. Kum kabıyla uğraşırken eldiven takın. Ayrıca, evcil hayvanlarınızı içeride tutup, çiğ et ile beslemeyin.

Toksoplazmoz için yapılan bir aşı veya enfeksiyonu önlemek için kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır.

Hamile kalmayı planlıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz önlemleri dikkate almalısınız. Ayrıca, hamile kalmadan önce risk faktörlerini konuşmak için doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz, daha önce toksoplazmoz enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi anlamak için kan testi yapabilir. Geçirdiyseniz, vücudunuz bu enfeksiyona karşı antikor üretmiş olduğundan bağışıklığınız vardır. Kan tahliliniz daha önce enfeksiyon geçirmediğiniz sonucunu gösterirse önlem almak için dikkatli olmalı ve hamileliğiniz boyunca yine test yaptırmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...