Hamilelikte Genital Uçuğu: Baskılama Tedavisi

Hamilelikte Genital Uçuğu: Baskılama Tedavisi

Hamilelikte genital uçuk tedavisinin ana amacı bebekte enfeksiyon oluşumunun engellenmesidir. Baskılama tedavisi var olan yaraların ve diğer belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Bu durum, genital uçukların doğum sırasında bebeğe aktarılma riskini azaltır.

Hamilelikte Genital Uçuğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Uçuk lezyonları olan kadınların doğum sırasında enfeksiyonu bebeklerine bulaştırma riskleri bulunmaktadır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Sürekli tekrar eden uçuk varsa doktorunuz hamileliğinizin sonlarına doğru baskılama tedavisinin faydalarını ve risklerini sizinle konuşmak isteyecektir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelikte genital uçuğu için Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gidilir.

Hamilelikte Baskılama Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Doktorunuz hamilelik sırasında, özellikle yılda altı ya da daha fazla kez uçuk sorunu yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmak veya hafifletmek için bakılama tedavisini önerecektir. Baskılama tedavisinin uzun süreli kullanımı uçukları azaltır ve hamilelik sırasında güvenli bir tedavidir.

Asiklovir (Zovirax) ve valasiklovir (Valtrex), uçukların oluşmasını baskılayan ve hamilelik sırasında kullanılabilecek bir tedavidir. Bu ilaçlar, virüsün aktifliğini azaltmaya yardımcı olur. Tedavi ayrıca yaraların iyileşme sürecini de hızlandırır. Doğum sırasında aktif yaraların ortaya çıkma şansını da azaltır. Bunun sonucunda, virüsün bulaşma riskinin önlenmesi için sezaryen ameliyat yapılma olasılığı da azalır.

Hamilelik sırasında asiklovirin ya da valasiklovirin kullanan annelerin bebeklerinde herhangi bir yan etkinin oluştuğunu gösteren bir kanıt bulunmamaktadır.

Bu ilaçlarla yapılan tedavi genellikle hamileliğin 36. haftasında başlar ve doğuma kadar devam eder. Amerikan Kadın Doğum Uzmanları Koleji ve

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi hamilelikte ilaçların şu dozlarda kullanılmasını önermektedir:

  • Asiklovir: Günde 3 kez 400 miligramlık dozlar olarak
  • Valasiklovir: Günde 2 kez 500 miligramlık dozlar olarak

Famsiklovir (Famvir), genital uçukları tedavi etmek için onaylanmıştır. Famsiklovir, asiklovir ya da valasiklovir kadar etkilidir ancak bu ilaçlardan çok daha pahalıdır. Ayrıca famsiklovirin hamilelikte kullanımıyla ilgili herhangi bir veri olmadığından bu ilaç hamilelikte daha az kullanılır.

Cinsel İlişki Sırasında Bulaşmayı Önleme

Genital uçuklar için baskılama tedavisi, enfeksiyonun partnerlere bulaşma riskini azaltır. Partnerinize genital uçukları bulaştırmayı engellemenin başka yolları da vardır. Örneğin, genital uçuk enfeksiyonları ağız ile genital organların teması ile veya genital organlarla genital organların temas etmesi sonucunda bulaşabileceğinden kondom kullanmalısınız. Herhangi bir belirti görmeseniz de hastalığın bulaşmasını engellemek için bunu yapmanız gerekmektedir.

Belirtileri görmeye başladığınızda cinsel ilişkiyi tamamen bırakmalısınız. Bu ara, genital bölgeye dokunulmayacak kadar hassas olunan dönemler için geçerlidir. Bu hassasiyet uçukların oluşacağına dair bir uyarı niteliğindedir.

Doktorunuzla Konuşun

Genital uçukları hamilelik sırasında bastırmak için seçenekleriniz vardır. Bu tedavilerinse size pek çok faydası olacaktır.

Bu faydalardan bazıları:

  • Virüsün doğum sırasında bebeğinize bulaşma riskinin azalması
  • Sezaryen doğuma duyulacak ihtiyacın azalması
  • Partnerlere virüsün bulaşma riskinin azalması

Baskılayıcı ilaçları kullanmanın sizin için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...