Hamilelikte GERD, Mide Yanması ve Reflü: Ağrıları En Aza İndirin

Hamilelikte GERD, Mide Yanması ve Reflü: Ağrıları En Aza İndirin

İngilizcesi heartburn (mide yanması) olan bu durumun kalp ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Rahatsız edici ve sinir bozucudur. Kadınları özellikle hamilelik döneminde oldukça fazla rahatsız eder. Soracağınız ilk soru nasıl durdururum olacaktır. Ayrıca tedavi yöntemlerinin bebeğiniz için güvenli olup olmadığını da merak edersiniz.

Hamilelikte GERD, Mide Yanması ve Reflü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Az ve sık yemek yiyin. Yemek sırasında sıvı tüketmeyin, su ihtiyacınızı yemek aralarında karşılayın.

Endişelenmeli miyim?

Eğer sizi geceleri uyandıran, anti asidin etkisi geçer geçmez meydana gelen ya da yutkunma zorluğu, öksürük ve kilo kaybı gibi belirtilere neden olan mide yanmanız varsa başka sorunlarla karşılaşmamak için doktora gidin

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Şikayetlerinizi gidermek için bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

Hamilelik Sırasında Mide Yanması Neden Olur?

Normal sindirim sırasında yiyecekler yemek borusundan aşağı doğru giderek özofagus sfinkteri (LES) kapacıklarından geçip mideye ulaşan yolculuğunu tamamlar. LES yemek borusu ile mide arasında bir geçittir. Yemeklerin geçmesi için açılarak izin verir ve ardından mide asidinin geçmesine engel olur.

Mide yanmanız ya da reflü olduğunuz zaman LES mide asidinin yemek borusuna geçmesine izin verecek kadar rahatlar. Bu göğüs bölgesine ağrı ve yanmaya neden olur.

Hamilelik sırasında hormon değişimleri LES de dahil olmak üzere yemek borusundaki kasların sık sık rahatlamasına neden olur. Özellikle uzanıyorsanız ya da yemeği bol bol yemişseniz yukarı çıkan asit miktarı artar.

Buna ek olarak hamileliğin 2. Ve 3. Dönemlerinde bebeğin gelişimi ile birlikte mide üzerindeki baskı artar ve bu da mide asidinin yemek borusuna doğru geri itilmesine yol açar.

Zaman zaman meydana gelen mide yanması genel bir durumdur. Bu durum hamile olduğunuza işaret etmez ancak bunun beraberinde bulantı ve adet döneminin gecikmesi de söz konusu ise hamilelik testi yaptırın.

Hamilelik Mide Yanmasına Neden Olur Mu?

Hamilelik mide yanması ve reflü riskini arttırır. Hamileliğin ilk döneminde yemek borusu yiyecekleri yavaş yavaş mideye gönderir ve midenin boşalması daha uzun sürer. Bunun nedeni vücudun fetüs için daha fazla besini emmesidir ancak bu durum mide yanmasına da neden olur.

3. dönem sırasında bebeğin büyümesi mideyi normal pozisyonunun dışına itebilir ve mide yanmasına neden olur.

Ancak her kadın farklıdır. Hamile olmanız mide yanması yaşayacağınız anlamına gelmez. Bu durum sizin fizyoloji, diyet, günlük alışkanlık ve hamileliğinize bağlıdır.

Yardımcı Yaşam Şekli Değişiklikleri

Hamilelik sırasında mide yanmasını geçirmek deneme yanılma yöntemini gerektirir. Mide yanmasını geçirecek yaşam şekli değişiklikleri en güvenli yoldur.

Yardımcı ipuçları

 • Az ve sık yemek yiyin. Yemek sırasında sıvı tüketmeyin, su ihtiyacınızı yemek aralarında karşılayın.
 • Yavaş yiyin ve her ısırığı tamamen çiğneyin
 • Yatağa gitmeden birkaç saat önce yemeyi bırakın
 • Mide yanmasını tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden kaçının. Tipik tetikleyiciler; çikolata, yağlı yiyecekler, baharatlı yiyecekler, domates gibi asit içerikli gıdalar, karbonatlı ve kafeinli içecekler
 • Yemekten sonra en az bir saat dik durun. Yavaş bir yürüyüş sindirim için iyidir.
 • Dar kıyafetler yerine bol olanları tercih edin
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun
 • Uyku sırasında vücudunuzun üst kısmını yukarda tutmak için yastık kullanın
 • Sol tarafınıza yatın. Sağ tarafınıza yatmak midenizin yemek borusundan yukarda kalmasına neden olur.
 • Yemeklerden sonra bir adet şekersiz sakız çiğneyin. Salya üretimi mide asidini dengelemenizi sağlar.
 • Belirtiler ortaya çıktığı zaman hafifletmek için yoğurt yiyin ya da bir bardak süt için
 • Papatya çayı ya da süt ile birlikte bal tüketin.

Hamilelik Sırasında Alınması Güvenli İlaçlar

Reçetesiz antiasit, Tums ve Rolaid ve Maalox ara sıra meydana gelen mide yanması belirtilerini dindirebilir. Kalsiyum ve karbonat ile yapılanlar iyi birer seçenektir. Ancak hamileliğin son döneminde magnezyumdan kaçınmanız iyi olacaktır. Magnezyum doğum sırasında meydana gelen kasılmalara engel olabilir.

Doktorların geneli yüksek sodyum içeren antiasitlerden kaçınılmasını önermektedir. Antiasitler dokularda sıvı birikmesine yol açabilir. Ayrıca alüminyum hidroksit ve alüminyum karbonat gibi etiketinde alüminyum olan ürünlerden uzak durun. Bu antiasitler kabızlığa neden olabilir.

Ayrıca aspirin içeren Alka-Sletzer gibi ilaçlardan uzak durun.

Doktorla Ne Zaman Konuşmalıyım

*Eğer sizi geceleri uyandıran, anti asidin etkisi geçer geçmez meydana gelen ya da yutkunma zorluğu, öksürük ve kilo kaybı gibi belirtilere neden olan mide yanmanız varsa başka sorunlarla karşılaşmamak için doktora gidin. Doktorunuz size GERD teşhisi koyabilir. Bunun anlamı mide asidinizin yemek borusu sorunlarına yol açmaması için kontrol altına alınması gerektiğidir.

*Doktorunuz belirtilerinizi azaltmak için asit azaltıcı ilaçlar verebilir. Yapılan araştırmalar H2 önleyicisi adı verilen ilacın güvenli olduğunu göstermiştir. Proton pompa inhibitörü adı verilen ilaçlar tedaviye yanıt vermeyen mide yanmaları için kullanılır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...