Hamilelikte Hedeflenmesi Gereken Kalp Hızı

Hamilelikte Hedeflenmesi Gereken Kalp Hızı

Geçmişte, hamile kadınlara yoğun aerobik egzersizler yapmamaları tavsiye edilirdi. Bu, şu an geçerli bir öneri değil. Çoğu kadın, hamile kalmadan önceki egzersiz rutinlerine devam edebilir.

Hamilelikte Hedeflenmesi Gereken Kalp Hızı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Egzersiz hamileyken sağlıklı kalmak için harika bir yoldur. Fakat kalp hızınızı takip etmeniz gerekmektedir. Doktor yardımı görüşü almayı ihmal etmeyin.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Yaşınıza göre hedef kalp atış hızınızı öğrenip, egzersizleriniz sırasında buna dikkat edebilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanı gözetiminde kalmayı ihmal etmeyin.

Hamilelikte Egzersiz Yapmak Neden Önemli?

Egzersiz size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Sırt ağrınız ve diğer ağrılarınız hafifler.
 • Daha iyi uyursunuz.
 • Enerji seviyeniz artar.
 • Aşırı kilo alımı önlenir.

Fiziksel durumu iyi olan kişilerin doğumlarının daha kısa sürdüğü ve daha kolay doğum yaptıkları bilinmektedir.

Sağlıklı kadınlar için her hafta 150 dakika orta yoğunluklu yürüyüş, koşu ya da yüzme gibi egzersizler önerilir.

Hamile kalmadan önce düzenli olarak spor yapmıyor olsanız bile, doktorunuzla konuşarak kendiniz için bir spor rutini oluşturabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Egzersiz Yapmaya Engel Durumlar Var mıdır?

Hamileliğiniz sırasında egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı durumlar ya da belirtiler varsa doktorunuz egzersiz yapmanızı tavsiye etmeyebilir.

Bu durumlar:

 • Önceden var olan kalp ya da akciğer hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Vajinal kanama
 • Rahimle ilgili sorunlar
 • Erken doğum riskinin yüksek olması

Çoğu kadın hamileyken normalde olduğu gibi egzersizlerine devam edebilir. Genel olarak yaralanma riskinin olduğu sportif aktivitelere katılıyorsanız, hamile olduğunuzda yaralanma riskiniz artacağından bu aktiviteleri kısıtlayabilirsiniz.

Vücudunuz değiştikçe denge sorunları yaşayabileceğinizden bu durumun oluşma olasılığı bir hayli yüksektir. Karnınızın üstüne düşmenize, eklemlerinizin yaralanmasına ve karın bölgenizden hasar almanıza neden olacak her türlü spordan uzak durmalısınız.

Futbol, tenis ve kayak gibi sporlar bu tür sporların arasına girmektedir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Egzersiz yaparken nasıl hissettiğiniz çok önemlidir.

Aşağıdaki belirtileri yaşayacak olursanız egzersizi sonlandırıp bir an önce doktorunuzu aramalısınız:

 • Vajinal kanama
 • Vajinadan gelen akıntı
 • Rahimde kasılmalar
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp atışınızın düzensiz olması
 • Baş ağrısı

Hedeflemeniz Gereken Kalp Hızı Ne Olmalı?

Kalp hızınız, kalp atışlarınızın hızını belirler. Dinlenirken daha yavaş, egzersiz yaparken ise daha hızlıdır. Bu yüzden, kalp hızınızı egzersizin yoğunluğunu ölçmek için kullanabilirsiniz.

Her yaş grubu için hedeflenmesi gereken bir kalp hızı vardır. Hedef kalp hızı, aerobik egzersiz sırasında ölçülen kalp hızıdır. Kalp hızınızı kontrol ederek, hedef aralıkla kıyaslamalı ve ağır bir egzersiz yapıp yapmadığınıza buna göre karar vermelisiniz.

Egzersiz yaparken, hedef kalp hızınıza odaklanmalısınız ve bu aralıkta 20 – 30 dakika kalmaya çalışmalısınız.

Kendi kalp hızınızı, nabzınızı ölçerek anlayabilirsiniz. Bunu yapmak için işaret ve orta parmağınızı diğer elinizin bileğine, başparmağınızın bittiği yere doğru getirin. Burada nabzı hissedebilmeniz gerekir. Başparmağınızı nabzı ölçmek için kullanmayın çünkü başparmağın da kendi nabzı bulunur. 30 saniye boyunca atışları sayın. Dijital bir kalp hızı takip cihazı ya da nabız ölçer alarak da ölçüm yapmanız mümkün.

Hedef Kalp Hızı Hamilelikle Değişir mi?

Hamile kadınlar için önceden kalp hızlarının dakikada 140’ı aşmamaları söylenirdi. O zamanlarda, Amerika Kalp Derneği, 30 yaşındaki kadınlarda kalp hızının, orta şiddetli egzersizlerde 95 – 162 arasında olması gerektiğini belirtmiştir. Bugün ise, hamile kadınlarla ilgili kalp hızına dair herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Aşırı efordan her zaman uzak durmalısınız ancak kalp hızınızı belli bir sayının altında tutmanıza gerek yok.

Vücudunuzda hamilelik sırasında pek çok değişiklik olur. Vücudunuzda gerçekleşen fiziksel değişimleri, sadece egzersiz sırasında yaşıyor olsanız bile dikkat etmeniz ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmanız son derece önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...