Hamilelikte Hepatit A Aşıları

Hamilelikte Hepatit A Aşıları

İmmün Globülini (IG)

♦♦Hepatit A virüsünün enfeksiyonunu taşıyan biri ile temasa giren herkesin damar yolundan hepatit A virüsüne karşı antikorlar içeren immün globülin enjeksiyonu yaptırması gerekir. IG, zayıflatılmış plazma donörü ile hazırlanılır ve elde edilen son ürünün Hepatit B, C ya da HIV’le kirlenmediğinden emin olmak için tedavi uygulanır. İmmün globülin, Hepatit A’ya karşı bu uygulamayla doza bağlı olarak 3 ila 5 ay dayanan hızlı bir bağışıklık sağlar. Virüse maruz kaldıktan sonraki hafta içinde uygulandığında, IG vakaların % 85’inde enfeksiyonu önler. Geriye kalan %15’lik kısımda ise hastalığın şiddeti ciddi bir şekilde azalma gösterir.

♦♦Hepatit A’nın yaygın olarak görüldüğü bölgelere seyahat etmeyi düşünen kişilerin seyahat etmeden en az bir ay önce Hepatit A aşısı olmaları gerekir. Hepatit A aşıları, hem hamile kadınlarda hem de emziren kadınlarda güvenle kullanılabilir. Aşı yaptırmak mümkün değilse, immün globülin (IG) aşının yerine kullanılabilir.

♦♦Seyahate çıkacak kişiler enfeksiyon kapma riskini kabuklu meyve ve sebzelerden, pişmemiş deniz ürünlerinden, çeşme suyu içmekten ve çeşme suyunu kullanarak dişlerini fırçalamaktan uzak durarak azaltabilirler. Pek çok ülkede el yıkama alışkanlıkları yeterince gelişmediğinden, seyahate çıkanların yanlarında ıslak mendil bulundurmaları tavsiye edilir.

Biliyor Muydunuz?

Önlem amaçlı yapılan aşıların amacı, sizi bulaşıcı hastalıklara karşı korumaktır. Bunu yapmak için virüslerin ve bakterilerin zayıflatılmış, öldürülmüş hali veya bu virüslerle bakterilerin etkisiz bir kısmı size enjekte edilir. Enjeksiyonun içeriği siz de ciddi bir enfeksiyona sebep olacak kadar güçlü değildir. Ancak aşı, bağışıklık sisteminizi uyararak patojene karşı antikor üretilmesine de yardımcı olacaktır. Daha sonra patojene maruz kalırsanız bağışıklık sisteminiz bunu tanıyarak elimine edebilir.

Hepatit A için Önleyici Aşı

Hepatit A vakalarını önlemek için yakın zamanlarda yapılan gelişmelerden en önemlisi, Hepatit A virüsünü önlemek için aşıların geliştirilmesidir.

1995 yılından beri Hepatit A enfeksiyonuna karşı tam bir koruma sağlayan iki tane lisanslı aşı kullanılmaktadır:

 • Havrix (GlaxoSmithKline)
 • Vaqta (Merck and Co.)

♦♦Bu iki aşı da,  Hepatit A virüsüne karşı eşit şekilde etkilidirler. İki aşıda da önce başlangıç dozu verilir.  Sonrasındaki 6 ila 12 ay içerisinde ise aşı bir daha yapılır.

♦♦Bağışıklık Uygulamaları Danışma Komitesi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, enfeksiyon bulaşma riski yüksek olan kişilere, enfeksiyondan kaynaklanan ciddi sonuçlarla uğraşan kişilere ve bu enfeksiyona karşı bağışıklık kazanmak isteyenlere Hepatit A aşısının önermektedir.

Hepatit A Enfeksiyonu için Kimler Daha Büyük Risk Altındadır?

Aşağıda belirtilen gruplara ait kişilerde enfeksiyon riski artar:

 • Hepatit A oranı yüksek ya da orta seviyede bulunan özellikle Afrika, Japonya hariç Asya, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Güney ve Orta Amerika, Meksika ve Grönland gibi ülkeleri ziyaret edecek kişiler
 • Oral ya da anal yolla cinsel ilişkiye giren kişiler
 • Yasal olmayan maddeleri kullanan kişiler
 • Kronik karaciğer hastalığı olan kişiler
 • Laboratuvar ortamında Hepatit A üzerinde çalışan kişiler
 • Pıhtılaşma hastalığı ya da pıhtılaştırıcı faktör kullanan kişiler

Yukarıdaki bahsedilen grupların dışında aşı yaptırmayı düşünmesi gereken kişiler:

 • Yemek işinde çalışanlar
 • Çocuk bakıcılığı ya da kreş işletenler
 • Kronik hastalara ve engellilere bakım sağlayan merkezlerde çalışan kişiler
 • Bağışıklık sistemi kanser, HIV, kronik steroid ilaç kullanımı ya da organ nakli gibi durumlardan dolayı zayıflamış kişiler

♦♦Hepatit A aşısından önce bağışıklık testinin yapılmasına gerek yoktur. Ancak, hepatit A enfeksiyonunun yaşanma riskinin yüksek olduğu yerlerde yaşayan 40 yaş üstü kişiler bu enfeksiyona karşı çoktan bağışıklık kazanmış olabilirler. Bu nedenle, gereksiz yere aşı yaptırmamak için bu kişilerin bağışıklık testi yaptırmaları önerilir.

Hepatit A Aşısı Herkes için Güvenli midir?

♦♦Hepatit A aşısını yaptırmasının güvenli olarak düşünülmediği tek grup şapa ya da aşının içerisindeki diğer maddelere karşı alerjisi olan kişilerdir.

♦♦Havrix ve Vaqta uzun yıllardır binlerce çocuk ve yetişkin üzerinde güvenle kullanılmıştır. Her iki aşının da hamile veya emziren kadınlarda kullanımı güvenli olarak düşünülmektedir. İki aşı ile ilgili de raporlanan yan etkiler benzerlik gösterir. Yan etkiler genellikle iğnenin yapıldığı yerde kızarıklık ve ağrı, baş ağrısı, yorgunluk ve hafif ateş olarak ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...