Hamilelikte Hepatit C

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C bir RNA virüstür. Genel olarak aynı iğneyi kullanan uyuşturucu kullanıcıları arasında geçer. Göreceli olarak uzun olan 1 ile 10 hafta arasında bir kuluçka süresi vardır. Bunun anlamı virüs vücuda girdikten sonra belirtilerin görülmesi için bu kadar süre gerekmektedir. Ancak bu enfeksiyonun akut belirtileri kronik karaciğer hastalığının gelişmesine göre daha az endişe uyandırmaktadır.

Kimler Risk Altında?

  • Damar yoluyla uyuşturucu kullananlar.
  • Kan nakli olanlar.
  • Eş zamanlı olarak hepatit B olanlar.
  • Enfeksiyon kapmış birisi ile seks yapan kişiler.

Kan nakli sonrası meydana gelen hepatit vakalarının %90’ı hepatit C’dir. Birden fazla kan nakli olan kişilerde enfeksiyon oranı ise %2,5 ile 15 arasındadır.

Hepatit C Enfeksiyonunun Belirtileri Ve Sonuçları

Hepatit C hastalarının çoğunluğu (yaklaşık olarak %75) hastalığın ilk aşamasında belirti göstermezler. Belirti gösteren kişilerdeki belirtiler ise genel hepatit belirtileri olan bulantı, yorgunluk, iştah kaybı, ateş ve sarılıktır. Hepatit C sonucu meydana gelen karaciğer hasarları en çok nakile ihtiyaç duyulan durumdur.

Hamilelikte Hepatit C Riskleri

Hepatit C riskini %1 ile 3 arasında taşıyan risk grubundaki kadınlar:

  • Cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olanlar.
  • Birden fazla cinsel partneri olanlar.
  • Birden fazla kan nakli yapılan kişiler.
  • Damar yolu ile uyuşturucu kullanma geçmişi olanlar.

Virüs enfeksiyonlarının bebeğe bulaşma sıklığı yüksek oranda değişkendir. Kanın alışılmadık yoğunluk seviyesinde hepatit C ve HIV olan kadınlarda bulaşma oranı %40 civarındadır. Diğer hastalarda ise %10 civarındadır.

HIV olan kadınlarda isteğe bağlı olarak sezaryen doğum sırasında HIV ve hepatit C bulaşma riski oranı düşmektedir. Ancak sezaryen doğumun HIV olmayan ve sadece hepatit C bulunan vakalarda bulaşma oranını düşürdüğüne rastlanmamıştır. Bu soruların cevabının daha tatmin edici şekilde verilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Emzirme ile hepatit C bulaşması henüz kanıtlanamamıştır ancak teorik olarak emzirilen bebeklerde enfeksiyon kapma riski olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...