Hamilelikte Hipertansiyonun Doktor Tarafından Değerlendirilmesi

Hamilelikte Hipertansiyonun Doktor Tarafından Değerlendirilmesi

Hamileliğiniz boyunca doktorlar tansiyonunuzu, kilonuzu ve idrardaki proteini kontrol edecektir. Diğer sorunlarla birlikte hipertansiyonla alakalı durumlarda hamilelik boyunca yapılacak düzenli muayeneler sırasında kontrol edilir.

Hamilelikte Hipertansiyonun Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hipertansiyonun bilinen bir sebebi olmayabilir ya da böbrek hastalıkları, tiroit hastalıkları, kortizol seviyesinin oldukça yüksek olmasına neden olan Cushing sendromu ve bağ doku hastalıkları gibi bu duruma sebep olabilecek hastalıklardan kaynaklanabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Durumunuza neden olabilecek hastalıklar bebeğinizi ve sizi riske sokacağından doktorunuzun hipertansiyona neden olabilecek durumları belirlemesi son derece önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamileliğiniz boyunca düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

1 Tansiyon

Tansiyon, kalbin kasılıp kanı kalbin ve atardamarların dışına pompaladığı zamanki sistolik tansiyonu ve kalp kasının gevşeyip damarları kanla doldurduğu zamanki diyastolik tansiyonu kapsar. Sistolik tansiyonun 140 mmHg’nın üstünde olması ya da diyastolik tansiyonun 90 mmHg’nın üstünde olması hamile kadınlar için anormal derecede yüksek düşünülür. Bu değerlerin üstünde tansiyonu olan hamile kadınlara hipertansiyon teşhisi konabilmesi için altı saat arayla üst üste iki kez bu ölçümün yapılmış olması gerekir.

2 Kilo Alımı

Bir haftada 1 kilodan fazla veya bir ayda 3 kilodan fazla almak preeklampsinin işaretçisi olabilir. Preeklampsinin hızla kötüleştiği durumlarda, kilo alımı haftada 4.5 kiloyu geçebilir. Bu kilo alımının neredeyse tamamı vücutta anormal bir şekilde sıvı birikimi oluşmasından dolayı yüzde, ellerde ve diğer uzuvlarda aşırı şişliklerin yani ödemin oluşmasından kaynaklanır.

3 İdrarla Protein Atılması

İdrarla protein atılması preeklampsinin bir göstergesidir. Rutin kontrolünüz sırasında idrar tahlilinde idrarda protein bulunursa doktorunuz 24 saatlik idrar tahlili isteyebilir. Bu test, idrarla protein atılmasıyla diğer durumların ayırt edilmesini sağlar. Doktorunuz karaciğerlerinizi, böbreklerinizi ve kan hücrelerinizi kontrol ederek hasarın oluşup oluşmadığını anlamaya çalışır.

Teşhis

Aşırı kilo alımı, anormal bir şekilde ödem oluşumu ya da idrarla protein atılması yoksa hipertansiyon teşhisi konulur. Doktorunuz hamileliğiniz boyunca preeklampsinin ve eklampsinin belirtilerini yakından takip eder. Hamileliğin 20. haftasından sonra nispeten hafif geçen bir hipertansiyon teşhis edilirse bu durum hamileliği riske atmaz. Bu durumda hamilelikten sonra hastalık geçer ve hastalığa gebelik hipertansiyonu denir.

Doktorunuz fiziksel muayene sırasında idrarla protein atımı, ani kilo alımı ya da ödem oluşumu görürse preeklampsi testi yapılır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...