Hamilelikte İlk Muayene

Hamilelikte İlk Muayene

Hamileyken ilk doktor muayenenizde sağlık sorunları ve hamileliğinizi etkileyebilecek diğer durumlar için taramadan geçirilirsiniz. İdeal olarak, hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda ilk doktor randevunuzu almanız gerekir. Doktorunuz ilk randevunuzu muhtemelen 8 haftalıkken yapacaktır.

Hamilelik Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamilelik hem endişeli hemde bir o kadar heyecanlı bir bekleyiştir. Bu süreç boyunca bilgili davranmak oluşabilecek her türlü riskleri minimalize edebilmektedir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelikte düzenli kontroller çok önemidir. Ve yapacağınız her şeyi doktor kontrolünde yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için düzenli olarak Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelisiniz.

Erken Muayene Olunması Gereken Durumlar

Ancak şu durumlar varsa daha erken muayene olabilirsiniz:
Tıbbi bir sorununuzun olması
Hamileliğin öncesinde sorunlar yaşanması
Vajinal kanama, karın ağrısı, şiddetli bulantı ve kusma gibi belirtilerin olması

İlk muayeneniz, hamileliğiniz boyunca gideceğiniz muayenelerin en uzunu olabilir. İlk muayenede doktorunuz hayati belirtilerinizi ve sağlık geçmişinizi inceleyecektir. Kan tahlili ve idrar tahlili gibi bazı muayenelerin yapılması istenebilir. Doktorunuza soru sormanız ve hamilelikle ilgili endişelendiğiniz durumları anlatmanız önemlidir.

Hayati Belirtiler

Hayati belirtileriniz; kalp atışı, nefes alma hızı ve tansiyon gibi vücudun temel fonksiyonlarını ifade eder. Bu belirtiler, hamilelik boyunca başka sağlık sorunlarının takip edilebilmesi için yakından izlenecektir.

Hayati belirtilerinizi kontrol ederken doktorunuz en son regl döneminizi soracaktır. Bu tarih, doktorunuzun doğum tarihini belirlemesine yardımcı olacaktır. Doktorunuz, yakın zamanda kullandığınız doğum kontrol yöntemlerini, regl dönemlerinizin uzunluğunu ve düzenini, premenstrüel belirtilerin şiddetini sorabilir.

Üreme Geçmişi

Doktorunuzun önceki hamileliklerinizi, düşükleri ve kürtajları bilmesi gerekebilir.

Önemli detaylar arasında şunlar bulunur:
Hamileliğin uzunluğu
Doğum yöntemi
Bebeğin doğum kilosu
Kullanılan anestezi veya analjezi
Enfeksiyonlar, tansiyon ve kanama sorunları

Doğumla ilgili önceden yaşanan sorunlar, ilerleyen hamileliklerin tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu bilgiler doktorunuzun hamileliğin gelişmesi ya da doğum planı konusunda da yardımcı olacaktır.

Jinekolojik Geçmiş

Jinekolojik geçmişiniz de oldukça önemlidir. Doktorunuzun şimdi yaşadığınız ya da geçmişte yaşadığınız doğum kusurlarının ve bebekte komplikasyonlara neden olacak durumların bilincinde olması gerekir.

Şu hastalıklar gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları yaşadıysanız doktorunuza söylemelisiniz:

Hastalıklar
Belsoğukluğu
Klamidya
Trikomoniyaz
Genital uçuk
Frengi
Bakteriyel vajinozis
Genital siğil

Doktorunuzun anormal Pap smear sonucu alıp almadığınızı bilmesi de önemlidir.

Sağlık Geçmişi

Doktorunuz, sizi etkileyen tüm hastalıkları bilmelidir. Pek çok hastalık hamilelik sırasında komplikasyona neden olarak sizin ve bebeğinizin sağlık durumunu tehdit edebilir.

Bu hastalıklar arasında şunlar bulunur:
Diyabet
Lupus
Yüksek tansiyon
Akciğer hastalıkları
Kalp hastalıkları

Şu anda bu durumları yaşıyorsanız doktorunuz hamileliğiniz boyunca durumunuzun kötüleşmemesi için sizi yakından takip edecektir. Doktorunuz hastalığınızın şiddetini değerlendirmek için bazı testler isteyebilir.

Geçmişte şu durumları yaşadıysanız doktorunuza belirtmeniz son derece önemlidir:
Psikiyatrik bozukluklar
Travma ya da şiddet
Kan nakli
Bazı ilaçlara karşı alerjik reaksiyon
Ameliyat

Ailenin Sağlık Geçmişi ve Risk Değerlendirme

Doktorunuz sizin sağlık geçmişinizi taradıktan sonra sizin ailenizin ve partnerinizin ailesinin sağlık geçmişini ve etnik kökeni soracaktır. Bunun yapılması genetik ya da kalıtsal hastalık riskinin değerlendirilmesini sağlar.

Bazı hastalıklar, bazı popülasyonlarda daha sık görüldüğünden etnik köken önemli olabilir. Doktorunuz aile geçmişinde diyabet ya da yüksek tansiyon yaşandığını bilmesi de önemlidir.

Aile geçmişinde diyabetin olması hamilelikte ya da hayatınızın bir başka aşamasında sizin diyabet yaşama riskinizi artırır. Diyabet riski taşıyorsanız doktorunuz görüntüleme testi yapmak isteyebilir. Hamilelikte yaşanan diyabet gebelik şekeri olarak da bilinir ve doğum sırasında komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar arasında kan şekerinin düşmesi, nefes almada zorlanılması ve bebeğin doğum kilosunun aşırı fazla olması bulunur.

Benzer bir şekilde aile geçmişinde yüksek tansiyon varsa hamilelik sırasında yüksek tansiyon yaşama riskiniz artar. Bu duruma preeklampsi denir ve tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edebilir. Yüksek tansiyon riskiniz varsa doktorunuz hamileliğiniz boyunca tansiyonunuzu yakından takip edebilir.

Ailenizin doğumlarda yaşadığı sorunlar da önemlidir. Doktorunuz ailenizde ikizlerin olduğunu, düşük veya ölü doğum yaşanıp yaşanmadığını sorabilir.

Bazı Genetik Hastalıklar için Yüksek Risk Barındırıyorsanız Ne Olur?

Genetik danışmanlık, bazı hastalıklar için risk altındaysanız faydalı olabilir. Bu tür bir danışmanlıkta sizin, partnerinizin ve ailelerinizin kapsamlı sağlık geçmişi değerlendirilir. Bu bilgiler değerlendirildikten sonra genetik risklere yönelik danışmanlık alabilirsiniz. Danışmanınız size, partnerinize ve ailenizdeki belli kişilere kalıtsal hastalıklar için kan testi önerebilir. Hamileliğin ilk başlarında ultrason ve amniyosentez gibi genetik testlerin varlığını test etmek için bazı testler yapılabilir.

Fiziksel Muayene

Hamileliğinizdeki ilk muayenede doktorunuz vücudunuzun çeşitli kısımlarındaki anormallikleri değerlendirir.

Muayenenin Sonlanması

İlk muayenenizin sonunda doktorunuz ihtiyaç duyulabilecek diğer testleri açıklayacaktır.

Doktorunuz hamilelik boyunca düzgün beslenmenin, egzersiz yapmanın ve gerekli vitaminlerin alınmasından bahseder. Hamileyken kullanmak isteyebileceğiniz ilaçları ve takviyeleri doktorunuza danışmayı unutmayın. Doktorunuz bu ilaçların ve takviyelerin hamilelik sırasında kullanımının güvenli olup olmadığını da belirtecektir.

Doktorunuz hamilelik sırasında yaşayabileceğiniz rahatsızlıkları anlatarak, bir an önce tedavi gerektiren belirtiler konusunda sizi uyaracaktır. İkinci muayenenize dört hafta sonra gelmeniz istenecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...