Hamilelikte Oluşabilecek Komplikasyonlar: Kanamayla Birlikte Görülen Plasenta Previa

Hamilelikte Oluşabilecek Komplikasyonlar: Kanamayla Birlikte Görülen Plasenta Previa

Kanamanız ciddi değilse ve hamileliğinizin 37. haftasından erken bir dönemindeyseniz doktorunuz muhtemelen bebeğinizin anne rahminde daha fazla gelişmesi için doğumu erteleyecektir.

Kanamayla Birlikte Görülen Plasenta Previa

Doktorunuzun önerebileceği şeyler:

1 Aktivitelerinizi mümkün olduğu kadar kısıtlayın ve rahim kasılmalarını engellemek için ilaç kullanın.

Doğum sancısı olarak düşünülen güçlü kasılmalardan önce hamilelik boyunca hafif kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar normal olarak düşünülse de bebeği plasentaya ve rahim ağzına doğru itekler. Plasenta previa varsa kanama görülebilir. Kanama dursa ve plasenta ile rahim ağzı iyileşse bile yeni kasılmalar tekrar kanama yaşanmasına neden olabilir.

Hareketlilik kasılmaları artıracağından ve kanamalara neden olabileceğinden hareketlerinizi kısıtlamanız gerekir. Bazı kişilere yatak istirahati verilebilir. Bazen de hastanede takip gerekebilir. Hastaneye ilk kez yatırılıyorsanız muhtemelen sadece birkaç gün kalırsınız. İkinci kez yatırılıyorsanız daha uzun kalırsınız. Üçüncü kez yatırılıyorsanız hamileliğinizin geri kalan kısmını hastanede geçirmeniz gerekebilir. Yatak istirahati kasılmalarınızı durdurmak için yeterli gelmiyorsa doktorunuz damardan ya da ağızdan alacağınız bir ilaç yazacaktır. İlaçlarla erken doğum önlenebilir ve bebeğinizin gelişmesine imkân tanınır.

2 Demir hapı, damardan sıvı takviyesi ve kan nakli yapılabilir.

Çok fazla kan kaybettiyseniz bu uygulamalarla kaybettiğiniz kan yerine konmaya çalışılır. Ne kadar kan kaybettiğinize bağlı olarak tedavi değişecektir.

Kanamanız çok ciddiyse, durumunuzu kontrol altına alabilmek için acil olarak sezaryenle doğum yapmanız gerekebilir. Bu durumda, damardan sıvı takviyesi ve kan nakli de gerekir.

Doktorunuz şu durumları yaşıyorsanız acil sezaryen isteyebilir:

  • En az 36 haftalık hamileyseniz
  • Bebeğinizin kilosu 2.5 olarak ölçüldüyse
  • Amniyosentez bebeğinizin akciğerlerinin yeterli şekilde geliştiğini gösteriyorsa
  • Bebek tehlikedeyse
  • Kasılmalarınız ilaçlarla düzelmiyorsa

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...