Hamilelikte Oluşan Komplikasyonlar: Plasenta Akreata

Hamilelikte Oluşan Komplikasyonlar: Plasenta Akreata

Hamilelik sırasında, plasenta rahim duvarına yapışır ve doğumdan sonra ayrılır. Plasenta akreata, plasenta kendini rahim duvarına çok fazla soktuğunda ortaya çıkabilecek ciddi bir hamilelik komplikasyonudur. Bu durum, doğum sırasında plasentanın rahme kısmen sıkıca bağlanmasına neden olur.

Plasenta Akreata Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Plasenta akreata doğumdan sonra kanamalara neden olabilen ciddi bir hamilelik komplikasyonudur.

Plasenta Akreata Önlenebilir mi?

Plasenta akreatayı önlemenin hiçbir yolu yoktur. Bu durumun teşhisi konduğunda, doktorunuz hamileliğinizi yakından izleyecektir.

Ne Yapmalıyım?

Hamilelik ile ilgili komplikasyonların önlenmesi için hamileliğiniz boyunca doğum öncesi kontrollerine gitmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Plasenta Akreata

533 Amerikalı kadından 1’i her yıl plasenta akreata yaşamaktadır. Plasenta akreata vakalarından bazılarında, plasenta rahim kasına çok fazla bağlanabilir. Buna plasenta inkreata denir. Plasenta rahim duvarından mesane gibi başka organlara gidebilir. Bu duruma ise plasenta perkreata denir.
Plasenta akreata yaşayan kadınların yaklaşık %15’nin plasenta inkraeta, yaklaşık %5’nin ise plasenta perkreata yaşadığını belirtmektedir.

Plasenta akreata, potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir hamilelik komplikasyonu olarak kabul edilir. Bazen doğum sırasında plasenta akreata görülür. Ancak çoğu durumda, bu komplikasyon hamilelik sırasında teşhis edilir. Doktorlar genellikle sezaryenle erken doğum yapar ve doğumdan önce komplikasyonu tespit ederlerse rahmi çıkarırlar. Rahmin çıkarılması histerektomi olarak adlandırılır.

Plasenta Akreatanın Belirtileri

Plasenta akreatası olan kadınlar, hamilelik sırasında genellikle herhangi bir belirti veya bulgu göstermezler. Bazen doktor rutin ultrason sırasında bunu tespit eder.

Ancak bazı durumlarda, plasenta akreata üçüncü trimesterde yani 27 ile 40. haftaların arasında vajinal kanamaya neden olur. Üçüncü trimesterde, vajinal kanama yaşarsanız hemen doktorunuza başvurun. Eğer 45 dakikadan daha kısa bir sürede pedin dışına çıkacak kadar şiddetli kanamalar yaşarsanız veya bu kanama karın ağrısı ile birlikteyse hemen 112 acil servisi aramalısınız.

Plasenta Akreatanın Nedenleri

Plasenta akreataya neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak doktorlar, bunun rahim duvarındaki düzensizliklerden ve annenin kanında saptanabilen, bebek tarafından üretilen yüksek alfa-fetoprotein seviyesi ile bağlantılı olduğunu düşünmektedir.

Bu düzensizlikler sezaryen doğum veya rahim ameliyatı sonrasında oluşan yaralardan kaynaklanabilir. Bu yaralar, plasentanın rahim duvarının çok derininde büyümesine izin verir. Plasenta previa görülen yani plasentanın kısmen veya tamamen rahim boynunu kapladığı hamileliklerde plasenta akreata riski daha yüksektir. Ancak bazı durumlarda, rahim cerrahisi veya plasenta previa geçmişi olmayan kadınlarda plasenta akreata oluşur.

Sezaryen doğumunun olması, kadının gelecekteki hamileliklerinde plasenta akreata yaşama riskini artırır. Ne kadar çok sezaryen doğum gerçekleştirilirse risk o kadar artar. Amerikan Hamilelik Derneği, birden fazla sezaryen doğum yapan kadınların tüm plasenta akreata vakalarının %60’ını oluşturduğunu tahmin etmektedir.

Plasenta Akreata Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar bazen rutin ultrason testleri sırasında plasenta akreata tanısı koyabilirler. Ancak, doktorunuz genellikle plasenta akreata için risk faktörleri varsa plasentanın rahim duvarında büyümediğinden emin olmak için birkaç test yapar. Plasenta akreatayı kontrol etmek için yapılan, yaygın olarak kullanılan testler arasında yüksek seviyelerde alfa-fetoprotein kontrolü için ultrason, manyetik rezonans görüntüleme yani MR ve kan testleri gibi testler bulunur.

Plasenta Akreata için Kimler Risk Altındadır?

Plasenta akreatanın oluşma riskini artıran birçok faktör olduğu düşünülmektedir.

Bu faktörler şunlardır:
Sezaryen doğum veya rahim fibroidlerini gidermek için ameliyat gibi geçmişte yapılmış rahim ameliyatları
Plasentanın rahim boynunu kısmen veya tamamen kaplamasına neden olan bir durum olan plasenta previa
Rahmin alt kısmında bulunan plasenta
35 yaşın üzerinde olmak
Geçmiş doğumlar
Yaralanma ya da rahim fibroidleri gibi rahimde anormallikler

Plasenta Akreata Nasıl Tedavi Edilir?

Her plasenta akreata vakası farklıdır. Doktorunuz plasenta akreata teşhisi koyduysa, bebeğinizin mümkün olduğunca güvenli bir şekilde doğması için bir plan hazırlanır.

Şiddetli plasenta akreata vakaları ameliyatla tedavi edilir. İlk olarak, doktorunuz bebeğinizi doğurtmak için sezaryen yapacaktır. Daha sonra, histerektomi yapılabilir, yani rahim alınabilir. Bunun yapılması, bebeğiniz doğduktan sonra plasentanın kısmen veya tamamen rahme takılı kalması durumunda ortaya çıkabilecek ciddi kan kaybını önlemek içindir.

Eğer tekrar hamile kalmak istiyorsanız, doğumdan sonra doğurganlığınızı koruyabilecek bir tedavi seçeneği de vardır. Bu işlem, rahimde plasentanın çoğunun bırakıldığı cerrahi bir işlemdir. Ancak, bu tedaviyi alan kadınlar daha yüksek bir komplikasyon riski taşımaktadır. Prosedürden sonra vajinal kanama yaşamaya devam ederseniz, doktorunuz histerektomi önerebilir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi(American Congress of Obstetricians and Gynecologists)’ne göre, bu prosedürden sonra hamile kalmak çok zordur.

Tüm tedavi seçeneklerinizi doktorunuzla tartışmalısınız. Bunu yapmanız, doktorunuzun kişisel durumunuza göre bir tedavi seçmenize yardımcı olmasını sağlayacaktır.

Plasenta Akreatanın Komplikasyonları

Plasenta akreata ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bu komplikasyonlar şunlardır:
Kan nakli gerektiren ciddi vajinal kanamalar
Kanın pıhtılaşması veya dissemine intravasküler koagülopati ile ilgili sorunlar
Akciğer yetmezliği veya yetişkin solunum sıkıntısı sendromu
Böbrek yetmezliği
Erken doğum

Plasentayı vücuttan çıkarmak için sezaryenle doğum ve histerektomi yapılması tüm ameliyatlarda olduğu gibi, komplikasyonlara neden olabilir.

Anne için şu riskler bulunur:
Anestezi reaksiyonları
Kan pıhtıları
Yaranın enfeksiyon kapması
Kanamanın artması
Cerrahi yaralanma
Plasenta mesaneye ya da diğer organlara bağlıysa bu organlarda hasar

Sezaryenle doğum sırasında bebekte nadiren risk oluşur. Bu riskler arasında cerrahi yaralanma ve solunum problemleri bulunur.

Bazen doktorlar zamanla vücut içerisinde çözülebileceğinden plasentayı vücutta bırakırlar. Fakat bunu yapmak ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bu komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Potansiyel olarak hayatı tehdit eden vajinal kanama
Enfeksiyonlar
Akciğerlerdeki bir ya da daha fazla atardamarın tıkanmasına sebep olan kan pıhtılarının oluşması yani pulmoner emboli
Gelecekte oluşabilecek histerektomi ihtiyacı
Düşük yapmak, erken doğum ve plasenta akreata gibi gelecekteki hamileliklerle ilgili komplikasyonlar

Plasenta Akreatası Olan Kadınlarda Durumun Gidişatı

Plasenta akreata tanısı konduğunda ve tedavi edildiğinde, kadınlar genellikle kalıcı bir komplikasyon olmaksızın tam iyileşme gösterirler.

Histerektomi yapıldığında ise bu işlemin uygulandığı kadın artık çocuk sahibi olamaz. Rahiminiz tedaviden sonra bozulmadan bırakılırsa, gelecekteki tüm hamileliklerinizde doktorunuzla konuşmalısınız. İnsanlarda Üreme Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, daha önce bu hastalığı geçiren kadınlarda plasenta akreatanın tekrar etme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...