Hamilelikte Oluşan Komplikasyonlar: Rahim Yırtılması

Hamilelikte Oluşan Komplikasyonlar: Rahim Yırtılması

Dünyada her yıl milyonlarca kadın, başarıyla sağlıklı doğum yapmaktadır. Ancak tüm kadınların sağlıklı bir şekilde doğum yapması beklenemez. Doğum sırasında, anne ve bebek için risk oluşturabilen bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Rahim yırtılması, vajinal doğum sırasında ortaya çıkabilen nadir görülen fakat ciddi bir doğum komplikasyonudur. Annenin rahmi yırtılacağından bebek annenin karnına girer. Bu durum, annede ağır kanamaya neden olabilir ve bebeğin boğulmasına yol açabilir. Bu komplikasyon, hamile kadınların yüzde 1'inden daha azını etkiler. Rahim yırtılması, neredeyse her zaman önceki sezaryen doğumlardan veya diğer rahim ameliyatlarından kaynaklanan rahim yaraları bulunan kadınlarda görülür. Her sezaryen ile rahim yırtılması riski artar. Bu nedenle doktorlar, sezaryen geçiren kadınların daha sonraki hamileliklerinde vajinal doğumdan kaçınmasını tavsiye edebilir. Daha önce sezaryen doğum yapıldıysa vajinal doğum mümkündür ancak doğum sancısı çeken kadının yüksek risk barındırdığı kabul edilir ve yakından takip edilir.

Hamilelikte Oluşan Komplikasyonlar

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Rahim yırtılması, vajinal doğum sırasında ortaya çıkabilen nadir görülen fakat ciddi bir doğum komplikasyonudur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hamilelik ile ilgili komplikasyonların önlenmesi için hamileliğiniz boyunca doğum öncesi kontrollerine gitmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Rahim Yırtılmasının Belirtileri

Bazı belirtiler, rahim yırtılması ile ilişkilendirilmektedir.

Rahim yırtılmasının olası belirtileri:

 • Aşırı vajinal kanama
 • Kasılmalar arasında ani ağrı
 • Daha yavaş veya şiddeti azalan kasılmalar
 • Anormal karın ağrısı
 • Bebeğin kafasının doğum kanalına girmesi
 • Kasık kemiğinin altında şişkinlik
 • Rahimdeki eski yaraların olduğu yerlerde aniden acının oluşması
 • Rahim kasında tonus kaybı
 • Kalp hızının artması, düşük tansiyon ve şok
 • Bebekte anormal kalp hızı
 • Doğumun doğal olarak ilerleyememesi

Rahim Yırtılmasının Nedenleri

Doğum sırasında, bebek annenin doğum kanalından geçerken basınç oluşur. Bu baskı, anne adayının rahminin yırtılmasına neden olabilir. Genellikle yırtılma, önceki sezaryen yaralarının olduğu yerlerde olur. Rahim yırtılması olduğunda, bebek de dâhil olmak üzere rahmin içinde bulunanlar annenin karnına dökülebilir.

Rahim Yırtılmasının Riskleri

Rahim yırtılması, hem anne hem de bebek için hayati risk oluşturan bir doğum komplikasyonu olabilir.

Rahim yırtılması annede çok fazla kan kaybı yaşanmasına neden olabilir. Ancak, bu durum hastanede yaşandığında rahim yırtılmasından ölüm oranı oldukça düşüktür.
Rahim yırtılması, genellikle bebek için çok daha büyük bir sağlık sorunudur. Doktorlar, rahim yırtılmasını teşhis ettiklerinde, bebeği anneden çıkarmak için çok çabuk davranmalıdırlar. 10 ila 40 dakika içinde bebek doğurtulmazsa oksijen eksikliğinden ölecektir.

Rahim Yırtılmasının Teşhis Edilmesi

Rahim yırtılması, aniden ortaya çıkar ve teşhis edilmesi zor olabilir çünkü belirtiler genellikle bu duruma özgü değildir. Doktorlar rahim yırtılmasından şüphelenirse, bebekte kalp hızının yavaşlaması gibi belirtileri kontrol ederler. Doktorlar asıl teşhisi sadece ameliyat sırasında koyabilirler.

Rahim Yırtılmasının Tedavisi

Rahim yırtılmasından dolayı çok kan kaybı oluyorsa, doktorların kanamayı kontrol altına almak için rahmi çıkarmaları gerekebilir. Bu işlemden sonra, kadın artık hamile kalamaz. Aşırı kan kaybı olan kadınlarda kan transfüzyonu yapılır.

Ayrıca, bebeği annenin vücudundan çıkarmak için genellikle ameliyat gerekir. Doktorlar, bebeğin hayatta kalma şansını oksijen verme gibi kritik bakım işlemlerini sağlayarak artırmaya çalışacaklardır.

Rahim Yırtılmasında İyileşme

Rahim yırtılmasında bebeklerde ölüm oranı yaklaşık %6’dır. Annelerin ise sadece yüzde 1’i bu komplikasyondan dolayı hayatlarını kaybediyor. Rahim yırtılması ne kadar çabuk teşhis edilir ve anne ile bebeğe tedavi sağlanırsa hayatta kalma şansı da o kadar artar.

Rahim Yırtılması Önlenebilir mi?

Rahim yırtılmasını önlemenin tek yolu sezaryen doğum yapmaktır. Normal doğumla, rahim yırtılması tam olarak önlenemez.

Rahim yırtılması, normal doğumu seçmenize engel olmamalıdır. Ancak, en uygun kararı verebilmeniz için seçeneklerinizi doktorunuzla tartışmanız çok önemlidir. Doktorunuzun sağlık geçmişinizi, daha önceki doğumlarınızda sezaryen yapılıp yapılmadığını veya rahim ameliyatı geçirip geçirmediğinizi bilmesi de son derece önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...