Hamilelikte Parvovirüsün: Parvovirüsün Bulaşma Riski

Hamilelikte Parvovirüsün: Parvovirüsün Bulaşma Riski

Hamilelikte Parvovirüsün Neden Olacağı Sorunlar Nelerdir?

Hamile bir kadın, bebeğine parvovirüsü bulaştırabilir. Bunun sonucunda, fetal kemik iliğinde viral enfeksiyon olmasından dolayı hayati risk oluşturan fetal anemi oluşur. Bu duruma fetalhidrops da denir ve bebekte sıvı toplanmasıyla şişmeye neden olarak kalpte baskı oluşmasına ve konjestif kalp yetmezliği görülmesine yol açar.
Hamile kadınların bebeklerine parvovirüsü bulaştırma riski %5 ile %15 arasındadır.

Anne adayı hamileliğin ilk başlarında enfeksiyon kaptıysa risk daha büyüktür. Hamileliğin 20. haftasından sonra enfeksiyon kaptıysa risk en azdır. Fetalhiprops ciddi bir komplikasyon olsa da genellikle doğum kusurlarına yol açmaz. Aslında, düzgün tedavi alan bebeklerin birçoğu hayatta kalır ve gelişimleri genellikle normaldir.

Ultrason Sırasında Fetal Anemi Bulunursa Ne Olur?

Ultrason testinde fetal aneminin belirtileri görülürse doktorunuz kordosentez denilen bir işlemle göbek bağının içinden kan örneği alır. Bu prosedürde, doktorunuz bebeğinizin tam kan sayımını yapabilmek için göbek bağından alınan kanı kullanır.

İntrauterin Kan Transfüzyonu

Kan tahlili sonucunda bebekte ciddi anemi olduğu ortaya çıkarsa doktorunuz intrauterin kan transfüzyonunu gerçekleştirir. Bu işlem sırasında, ince bir iğne göbek bağındaki damara batırılır. Alyuvarlar bu iğne aracılığıyla fetal kan dolaşımına gönderilir.

Transfüzyonla bebeğin kan değerleri düzeltilir ve kalbin üzerindeki baskı azaltılır. Bu hayat kurtaran işlem genellikle en fazla birkaç kez tekrarlanabilir. Fetal kan transfüzyonunu, bu uygulamanın yapıldığı kliniklerde çalışan deneyimli doktorlar yapabilir.

Fetal kan transfüzyonunu yapmak teknik açıdan zor bir işlemdir. Bu işlem sırasında fetal ölüm riski vardır ancak bu risk her 100 vakadan sadece 1’inde görülür. Tedavi yapılmadığında ise fetal ölüm riski çok daha büyüktür. Fetalhidropsu olan bebeklerde transfüzyonun sağladığı fayda düşünüldüğünde riskler ihmal edilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...