Hamilelikte Parvovirüsün Teşhis Edilmesi

Hamilelikte Parvovirüsün Teşhis Edilmesi

Parvovirüs genellikle kan tahliliyle kanda virüse karşı oluşan antikorlara bakılarak teşhis edilir. Antikorlar, bağışıklık sisteminin enfeksiyona karşı ürettiği hücrelerdir. Kan tahlili sonuçları, antikorların olduğunu gösterirse virüse karşı bağışıklığınız var demektir.

Hamilelikte Parvovirüsün Teşhis Edilmesi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hamile bir kadın, bebeğine parvovirüsü bulaştırabilir. Bunun sonucunda, fetal kemik iliğinde viral enfeksiyon olmasından dolayı hayati risk oluşturan fetal anemi oluşur.

Ne Yapmalıyım?

Parvovirüse hamilelik sırasında maruz kaldıysanız bir an önce antikor testi yaptırmanız gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Hamilelerde Parvovirüs B19 Nasıl Teşhis Edilir?

Aşağıdaki tablo, doktorların parvovirüs antikor testinin sonuçlarını nasıl yorumladığını anlatıyor. IgM antikorunun enfeksiyon yaşandığında ilk ortaya çıkan antikor olduğunu aklınızda bulundurun. Bu antikor genellikle vücutta 90 ila 20 gün boyunca kalır ve sonrasında kaybolur. IgG antikoru ise genellikle virüse maruz kaldıktan sonraki 7 ila 14 gün içinde ortaya çıkar ve hayat boyu vücutta kalır. Negatif test, antikorun olmadığını gösterirken pozitif test antikorun varlığını belirtir.

Parvovirüs için Antikor Testinin Yorumlanması

Virüse Maruz Kalındıktan Hemen Sonra Yapılan İlk Test

Annedeki Antikor Annedeki Antikor Yorum
IgM IgG
Negatif Pozitif · Bağışıklık var.
· İkinci bir enfeksiyon riski yok.
· Bebekte yaralanmanın oluşma riski yok.
Negatif Negatif · Duyarlılık var.
· Antikorların ortaya çıkıp çıkmadığının anlaşılması için testin 3 hafta sonra tekrar yapılması gerekir.
Pozitif Negatif · Akut enfeksiyon var.
· Enfeksiyon en az 3, en fazla 7 gün önce oluşmuş.
· Bebek risk altında ve takibi gerekiyor.
Pozitif Pozitif · Enfeksiyon en az 7, en fazla 120 gün önce oluşmuş.
· Bebek risk altında ve dikkatli bir şekilde bakım gerektiriyor.

Tablodan da anlaşılabileceği gibi sadece IgG antikoru varsa virüse bağışıklığınız var demektir. Gelecekte enfeksyion yaşama olasılığınız bu durumda pek mümkün değildir ve bebek risk altında değildir. Ancak, IgM antikorunun varlığı IgG antikoru olsa da olmasa da enfeksiyonun varlığını gösterir. Enfeksiyon tehlikesi olduğunda bir an önce doktor tarafından değerlendirilmelisiniz.

IgM ve IgG antikorlarından ikisi de yoksa enfeksiyona karşı duyarlılığınız vardır. Antikor testi, enfeksiyonun gerçekten oluşup oluşmadığının anlaşılabilmesi için 3 hafta sonra tekrar yapılmalıdır. IgM antikoru bir sonraki kan tahlilinde çıkarsa doktorunuz bebeğinizin sağlık durumunu kontrol etmek için 8 – 10 hafta boyunca ultrason muayenesi yapacaktır.

Bebekteki Parvovirüs Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Ultrason testi, doğmamış bebeklerdeki parvovirüsü saptamak için en etkili yöntemdir. Virüsün oluşma süreci yani virüsün bulaşıp belirtilere neden olmaya başladığı ana kadar geçen süre, çok kısa olabileceği gibi çok uzun da olabilir. Bu durumda, parvovirüsün belirtileri fetüste ya da bebek doğup büyüdükten sonra görülebilir. Bu nedenle akut enfeksiyon yaşandıktan sonra 8 – 10 hafta boyunca ultrason muayenesinden geçmeniz gereklidir. Ultrason, fetal anemiyi ve bunun sonucunda oluşacak fetal enfeksiyonu tespit edebilir. Aneminin belirtileri arasında kafada, cildin altında, göğüste ve karında su birikmesi ya da Doppler ultrasonuyla görüntülenebilen kan akışında düzensizlikler bulunur.

Ultrasonla bakıldığında bebekte bu belirtiler gözlenmiyorsa başka testlerin yapılmasına gerek yoktur. Ancak, ultrasonda bu belirtiler gözleniyorsa ve hamileliğiniz 15 ila 20 haftadan daha ileriye gitmediyse doktorunuz bir an önce bebeğinizi tedavi edecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...