Hamilelikte Sigara İçme: Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Şeyler

Hamilelikte Sigara İçme: Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olacak Şeyler

Sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız, doktorunuz bunu yapmanızı sağlamak için sizi takip edebilir. Bunu, kanınızdaki karbon monoksit ve nikotin oranlarını kontrol ederek yapacaktır.

Hamilelikte Sigara İçmek Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden İçmemeliyim?

Sigara hamilelik karmaşıklıkları riskini önemli ölçüde arttırır ve bu durum hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

Dipnot:

Amerikan Üreme İlaçları Topluluğu’na göre sigara içen hem erkek hem de kadınlar sigara içmeyen hemcinslerine göre iki kat daha fazla üreme sorunu yaşarlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanından yardım almanız en doğru karar olacaktır.

Hamilelikte Nikotinin Yerine Geçecek Ürünlerin Kullanılması Güvenli midir?

Nikotinin yerine geçecek sigarayı bırakmaya yardımcı olacak şeyler sigarayı bırakmaya çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Kullanılan yardımcılar arasında nikotin bandı, nikotin sakızı ya da nikotin inhalerı bulunmaktadır. Ancak, bu yardımcıların faydaları açık bir şekilde risklerden daha ağır basmadığı sürece hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Sakız veya bantların sağladığı nikotin miktarı, genellikle sigara içmeye devam edildiğinde alınandan çok daha azdır. Ancak, nikotin rahme giden kan akışını azaltır ve doğum yöntemine bakılmaksızın gelişmekte olan fetüse ve plasentaya zarar verebilir.

Bu tür endişeler, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kongresi tarafından özetlenmekte olup, bu ürünlerin hamile kadınların sigarayı bırakmalarına etkili bir şekilde yardımcı olduğunu gösteren hiçbir klinik kanıt olmadığını belirtmektedir.
Nikotin sakızı Gıda ve İlaç Kurumu tarafından C Kategori olarak etiketlenmiştir. Bu durum, bu ürünlerin bebeğe vereceği zarar göz ardı edilemeyeceği anlamına gelmektedir. Nikotin bandı, D Kategori olarak etiketlenmiştir, yani pozitif bir riskin oluştuğuna dair kanıt vardır.

Hamilelikte Bupropion Güvenli midir?

Bupropion (Zyban), sigarayı bırakırken depresif ruh hali yaşayan sigara kullanıcıları tarafından faydalı bulunmuştur. Bu ilaç, depresif duygu durum bozukluğu, uyku bozukluğu, anksiyete ve iştahın artması ile birlikte antidepresan olarak davranır. Bupropion muhtemelen hastaların sigarayı bırakmasına yardımcı olarak nikotin replasmanı kadar etkilidir. Artan başarı oranları, hastalarda davranışsal tedavi veya rehberlik aldıklarında gözlemlenir.

Ne yazık ki, hamilelik sırasında bupropionun güvenliği konusunda herhangi bir veri bulunmamaktadır. Bu ilaç, depresyon tedavisi için Wellbutrin olarak pazarlanmaktadır ve bu endikasyon için hamilelik sırasında kullanılabilir. Bupropion hamilelik sırasında depresyon tedavisi için B Kategori olarak etiketlenir. Yine de, ilacın anne sütüne yüksek oranda bulaşma riski vardır.

Sigaraya Yeniden Başlama En Çok Kimlerde Görülür?

Ne yazık ki, hamilelik sırasında sigarayı bırakan kadınlar hamilelik ya da doğum sonrası dönemde sıklıkla sigarayı tekrar kullanmaya başlarlar.

Hamilelik sırasında sigaraya tekrar kullanma şu risk gruplarında görülür:
-Sigara kullanımını azaltan ama tamamen bırakmayan kişiler
-Bir hafta bile geçmemesine rağmen sigarayı bıraktığını duyuran kişiler
-Sigarayı bırakacağına çok az güveni olan kişiler
-Çok fazla sigara kullanıyor olmak

Ayrıca, çok fazla bulantı yaşamıyorsanız ve daha önce doğum yapmışsanız tekrar sigara içmeye başlama olasılığınız vardır.

Kadınların ailesi, arkadaşları ve iş arkadaşlarının sigara içip içmemesi, sigara bırakma konusunda uzun vadeli başarının temel belirleyicilerinden biri gibi görünmektedir. Hamilelik sırasında sigarayı bırakan kadınların tüm hamilelik süresince sigara içmeden devam etmeleri gerekmektedir. Sigarayı bırakmanın tek seferlik bir olay olarak değil, bir süreç olarak algılanması önemlidir. Eğer eşiniz sigara içerse, sizin de tekrar sigaraya başlama olasılığınız çok yüksektir. Sigara içen bireylerle devam eden ilişkiler, sigaralara daha kolay ulaşılmasına ve tekrar sigara kullanımının gözlenmesine neden olabilir.

Kadınlar Doğumdan Sonra Neden Sigara İçmeye Devam Ediyorlar?

Hamilelik sırasında sigarayı bırakan kadınların %50’sinden fazlasının doğumdan sonraki 6 ay içinde tekrar sigaraya başlayacaklarını tahmin ediyor. Birçok kadın, doğum sonrası dönemi, hamile kalmadan önce keyif aldıkları aktivitelere devam edebilecekleri bir dönem olarak görmektedir. Çoğu için bu, sigara içmeye devam etmek anlamına gelir. Bazı kadınlar özellikle kilo verme ve stres yönetimi ile ilgili görünmektedir ve bu da sigara kullanmaya devam edilmesine katkıda bulunur.

Ne yazık ki, kişinin kendine yardımcı olması için kullanacağı ürünler, bireysel danışmanlık ve doktor tavsiyesi doğum sonrasında sigaranın tekrar kullanılmaya başlanmasının önlenmesinde etkili olmamaktadır. Sigarayı bırakmanız konusunda sizi motive etmeye yardımcı olması için hayatınızda bir koç veya size yardımcı olacak birine sahip olmanız önemlidir.

Bebek Doğduktan Sonra Sigara İçmeye Devam Edilmesinin Nedenleri

Doğumdan sonra sigara içmemeniz gerektiğini gösteren sağlam kanıtlar vardır. Çalışmalar, günde 10’dan fazla sigara içiyorsanız, ürettiğiniz süt miktarının azaldığını ve sütünüzün yapısının değiştiğini göstermektedir. Ayrıca, sigara içen kadınların yeterince süt veremediği ve emzirmek için daha az motive olabileceğini düşünmeleri daha olasıdır. Sigara içen anneler tarafından emzirilen bebeklerde kolik olma ve daha fazla ağlama eğilimi görülmektedir. Bu da sütten erken kesilmeyi teşvik edebilir.

Ek olarak, evde sigara içiliyorsa bebeklerde ve küçük çocuklarda kulak enfeksiyonu ve üst solunum yolu enfeksiyonları daha sık yaşanır. Ayrıca ebeveynleri sigara içen çocuklarda astımın gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

Okumak isteyeceğiniz bir diğer makalemiz: Hamilelik ve Sigara Kullanımı

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...