Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hamilelik ve sigara iyi bir karışım değildir. Hamile iken sigara içmek sizi ve doğmamış bebeğinizi riske atar. Sigara nikotin, karbon monoksit ve katran gibi zehirli kimyasallar içerir.

Hamilelikte Sigara İçmek Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden İçmemeliyim?

Sigara hamilelik karmaşıklıkları riskini önemli ölçüde arttırır ve bu durum hem anne hem de bebek için ölümcül olabilir.

Dipnot:

Amerikan Üreme İlaçları Topluluğu’na göre sigara içen hem erkek hem de kadınlar sigara içmeyen hemcinslerine göre iki kat daha fazla üreme sorunu yaşarlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanından yardım almanız en doğru karar olacaktır.

Hamile Kalmak

Eğer sigara içiyorsanız ve hamile kalmak istiyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmak ilk önceliğiniz olmalıdır. Sigara daha en başında hamile kalmanıza engel olabilir. Hamileliğin daha ilk aşamasında sigara doğmamış bebeği etkilemeye başlar.

Pasif içicilik de fetüs için aynı derece tehlikelidir. Çevre Koruma Ajansı pasif içiciliği kanserojen kategorileri arasında A kategorisine yerleştirmiştir. Bunun anlamı ise pasif içicilik insanlarda kansere neden olur.

Düşük Yapmak ve Ölü Doğum

Hangi aşamada olduğu fark etmeden düşük yapmak trajik bir olaydır. Düşük yapmak hamileliğin ilk 3 ayında yaygındır. Nadir durumlarda hamileliğin 20. haftasında meydana gelebilir. Bu duruma ölü doğum adı verilir.

CDC’ye göre sigara içmek hem düşük yapma hem de ölü doğum riskini arttırır. Bu suçlusu ise sigaranın içerisindeki kimyasallardır.

Sigara kaynaklı diğer karmaşıklıklar ise plasenta ya da fetüsün yavaş gelişmesidir. Bu sorunlar da düşük yapma ve ölü doğuma yol açabilir.

Dış Gebelik

PLoS One dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre nikotin yumurtalık tüplerinde kasılmalara neden olur. Bu kasılmalar embriyonun geçişini engelleyebilir. Bu dış gebeliğin nedenlerinden birisidir. Bu durum döllenmiş bir yumurtanın rahim dışında, yumurtalık tüplerinde ya da karın bölgesine yerleşmesidir. Bu durumda fetüs herhangi bir hayati tehlikeye neden olmaması için alınmalıdır.

Plasenta Ayrılması

Plasenta hamilelik sırasında oluşan ve fetüse ihtiyaç duyduğu besin ve oksijeni sağlayan hayati yapıdır. Sigara içmek plasenta ile alakalı ciddi karmaşıklıklara neden olur. Bu karmaşıklıklardan birisi plasenta ayrılmasıdır. Bu plasentanın doğum gerçekleşmeden rahimden ayrılmasıdır. Plasenta ayrılması ciddi kan kaybına neden olarak hem anne hem de bebeğin hayatını tehdit eder. Plasentayı tekrar yerine birleştirmek için bir ameliyat ya da tedavi yoktur. Acil medikal müdahale sağlıklı bir doğum ihtimalini yükseltir.

Plasenta Previa

Sigara içmek ayrıca plasenta previa için de bir risktir. Hamilelik sırasında plasenta rahimin içerisinde döl yatağının üzerinde büyür. Bu da rahim ağzını doğum için açık bırakır. Bu sorunda plasenta rahimin alt bölgesinde büyür ve rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatır. Plasenta genel olarak yırtılır ve ciddi kanamalara yol açarak bebeği ihtiyaç duyduğu besin ve oksijenden mahrum bırakır.

Erken Doğum

CDC’ye göre hamilelik sırasında sigara içmek erken doğuma neden olabilir. Bu bebeğin çok erken doğmasıdır.

Erken doğuma bağlı riskler:

  • Görsel ve duyma bozuklukları
  • Mental sorunlar
  • Öğrenme ve davranış sorunları
  • Ölümle sonuçlanabilecek karmaşıklıklar

Düşük Doğum Kilosu

Sigara içmek bebeklerin doğum kilosunun az olmasına neden olabilir. Bu sadece bebeğin gereken kilodan daha düşük bir kiloda doğması değildir. Ayrıca diğer sağlık sorunlarına ve engellere neden olur. Medikal bakım alanında yapılan ilerlemeler düşük kilo kaynaklı ölüm oranını azaltmıştır.

Bu ciddi sorunun yol açabilecekleri:

  • Gelişimde gecikme
  • Beyin felci
  • Duyma ve görme sorunları

Ekstrem durumlar düşük doğum kilosu bebeğin ölümüne yol açabilir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre hamilelik öncesi sigarayı bırakan anneler bebeklerinin düşük kilo ile doğması riskini azaltmaktadır. Hamile kaldıktan sonra dahi bırakılsa düşük doğum kilosu riski bir nebze azalmaktadır.

Doğum Kusurları

 

Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğin doğum kusurlarına sahip olma riskini arttırmaktadır. Bu sorunların en yaygın olanı doğuştan kalp hastalıkları ve kalbin yapısında bozukluklar olmasıdır. Sigara bağlı diğer sorunlar ise yarık dudak ve yarık damaktır.

Talihsiz Gerçek

Kadınların birçoğu kendilerine ve bebeklerine verecekleri zararı bilmelerine rağmen hala hamilelik sırasında sigara içmektedir. CDC’ye göre hamilelik sırasında sigara içen kadınların oranı %10’dur.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...