Hamilelikte Toksoplazmozun Bebeğe Bulaşma Riski Var mıdır?

Hamilelikte Toksoplazmozun Bebeğe Bulaşma Riski Var mıdır?

Hamileyseniz ve toksoplazmozunuz varsa, enfeksiyonun plasentadan bebeğe bulaşma riski vardır.

Hamilelikte Toksoplazmozun Bebeğe Bulaşma Riski Var mıdır?

Doktorunuz bebekte enfeksiyon olup olmadığını anlamak için özel birkaç test yapabilir.

1 Kan Tahlilleri

Doktorunuz bebeği anne karnında tutan amniyotik keseden amniyotik sıvı alarak parazit DNA’sı olup olmadığına bakar. Bu DNA, sadece plasenta veya bebek enfekte olduğunda görülür. Nadiren de olsa seroloji ve amniyosentezle teşhis konulamayabilir. Bu durumda parazit DNA’sının varlığı göbek bağından fetal kanı alınarak anlaşılabilir.

Toksoplazmozun bebeğinizin karaciğerini ve kan hücrelerini etkileyip etkilemediğini anlamak için bebeğinizin bağışıklık sisteminde toksoplazmaya karşı antikor üretilip üretilmediğine bakılır.

2Ultrason Testleri

Bebeğiniz hamileliğinin başlarında veya ortalarında enfeksiyon kaparsa ultrasonla yapılan muayenede ventrikülomegali (beynin suyla dolu kısımlarında büyüme), intrakranial kalsifikasyon (beyinde kalsiyum birikmesi), hepatomegali ya da splenomegali (karaciğerin veya dalağın büyümesi) ve assit (karında sıvı toplanması) görülebilir.

Ne yazık ki, bebekte bu hastalıklar bazen toksoplazma enfeksiyonundan başka sorunlar yüzünden de oluşabilir. Toksoplazmadan enfeksiyon kapan çoğu bebekte bu anormallikler oluşmayabilir. Ultrasonda yukarıdaki gibi anormallikler gözlenirse doktorunuzun bu duruma toksoplazmozun sebep olup olmadığını anlamak için başka testler de yapması gerekir. Bebeğinizde toksoplazmoz varsa ultrason da kan tahlilleri de enfeksiyonun ne kadar ciddi olduğunu belirlemek için yeterli değildir. Bu testler, enfeksiyonun bebeğinize ileride ne gibi sorunlara neden olacağının belirlenmesinde de kullanılamaz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...