Hamilelikte Üçüncü Trimester: Ciltte Değişiklikler

Hamilelikte Üçüncü Trimester: Ciltte Değişiklikler

Hamilelik süresince cilt sorunları ve döküntüler oluşabilir. Bu konuda bilgi edinmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Üçüncü Trimester Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Üçüncü Trimester Nedir?

Hamileliğin en endişeli ve bir o kadarda heyecanlı olan bebekle tanışma için beklenen dönemidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Ciltte Değişiklikler

Hamileliğin sonuna doğru ortaya çıkabilecek ciltte yaşanabilecek sorunlar şunlardır:
1 Varisli damarlar
2 Örümcek nevüs
3 Ciltte döküntüler
4 Deride çatlaklar

1 Varisli Damarlar

Varisli damarlar, bükülmüş kordonlar gibi görünen genişlemiş damarlardır ve kırmızı, mavi veya cildinizin renginde olabilir. Genellikle bacaklarda görülürler ancak vulvar varikozlar olarak bilinen türü vulvada da gelişebilirler.

Varisli damarlar kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür ve hamilelik döneminde diğer zamanlara göre daha sık oluşur. Hamilelik boyunca ortaya çıkabilirler ancak üçüncü trimesterde kötüleşebilirler. Bu aşamada hormonlar damarların genişlemesine neden olur. Damarların genişlemesi daha fazla kan taşınmasına yardımcı olur.

Ayrıca rahim genişlemeye devam ettikçe bacak ve ayaklardan kalbe giden damar olan alt ana toplardamara baskı uygular. Varisli damarlar tıbbi bir sorun olarak görülmese de ağrılı olabilir.

Varisli damarları en aza indirmenin birkaç yolu vardır:
Bağdaş kurarak oturmamak veya uzun süre ayakta durmamak
Bacaklarınızı mümkün olduğunca yüksekte tutmak ve varis çorabı giymek
Sağlıklı bir dolaşımı sürdürmek için egzersiz yapmak

Bebeğinizi doğurduktan sonra varislerin düzelmesi mümkündür ama düzelmezlerse doktorunuza danışarak farklı tedavi seçeneklerini öğrenebilirsiniz.

2 Örümcek Nevüs

Örümcek nevüsler, genişleyen kan damarlarının neden olduğu varislere benzemektedir. Ancak, örümcek nevüs cilt yüzeyinin hemen altında bulunan küçük kan damarlarında görülür.

Örümcek nevüsler, merkezi bir noktadan ayrılan kırmızı çizgiler gibi görünecektir. Nadiren acı verirler ancak bazı insanlar örümcek nevüslerin görünüşlerinden hoşlanmazlar. Çoğu zaman doğumdan sonra yok olurlar.

3 Ciltte Döküntüler

Bazen kırmızı, kabarık ve kaşıntılı ürtiker papül ve gebelik plakları olarak adlandırılan karakteristik lezyonlar görülebilir. Kızarıklık, çatlak izi bırakma eğilimindedir. Bu döküntüler uyluk, kalça veya kollarda da oluşabilirler. Neden oluştukları bilinmemektedir fakat sizin veya bebeğiniz için tehlikeli değildir.

Çoğu kadında ürtiker papül ve gebelik plakları doğumdan sonra kaybolur ve genellikle sadece ilk hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bu döküntüleri yaşıyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa, yulaf ezmesi veya kabartma tozu içeren bir banyo yapmak biraz rahatlama sağlayabilir. Ayrıca doktorunuza danışmanız da faydalı olabilir. Doktorunuz kaşıntının geçmesi için antihistaminik ilaçlar yazabilir.

4 Deride Çatlaklar

Çatlak işaretlerinin hamilelikte görülmesi çok yaygındır. Çoğunlukla göğüsler, göbek ve üst baldırlarda oluşan çatlaklar tipik olarak, cildinizde kırmızı veya beyaz lekeler oluştururlar.

Cildinizde, gerilmeye ve büyümeye izin veren lifler vardır. Ancak, çok hızlı bir şekilde gerçekleşen büyüme bu lifleri parçalayabilir.

Dermiste bulunan kan damarları görüldüğünden, çatlak işaretleri genellikle ilk ortaya çıktığında mor veya kırmızıdır. Genellikle bu izler doğumdan sonra kaybolurlar. Ancak çatlakları tamamen ortadan kaldırmak zor olabilir.

Hamilelik sırasında meydana gelen ciltteki değişikliklerinin çoğu bebeğinizi doğurduktan sonra kaybolur. Cildinizdeki herhangi bir değişiklik sizi rahatsız ediyorsa veya herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bu rahatsızlıklarınızı geçirmek için size tedavi verebilir ve değişikliklerin daha ciddi bir durumun belirtisi olmadığını doğrulayabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...