Hamilelikte Üçüncü Trimester: Endişeleriniz ve Endişelerinizi Yok Etmek için İpuçları

Hamilelikte Üçüncü Trimester: Endişeleriniz ve Endişelerinizi Yok Etmek için İpuçları

Birçok kadın için, hamileliğin üçüncü trimesteri endişeli bir zamandır. Bu dönem genellikle evde geçirilir ve bebekle tanışmak için heyecanlı olunan bir dönemdir. Bu dönemde, sağlıklı ve rahat kalmaya çalışırken ailenize katılacak yeni üye için gerekli düzenlemeleri yapmaya çalışırsınız. Üçüncü trimesterle ilgili temel endişeleri ve bu endişeleri nasıl hafifletebileceğinize dair ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Üçüncü Trimester Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Üçüncü Trimester Nedir?

Hamileliğin en endişeli ve bir o kadarda heyecanlı olan bebekle tanışma için beklenen dönemidir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Hamilelikte Üçüncü Trimester İçin İpuçları

1 Hamileliğim Sırasında Seyahat Edebilir miyim?

Seyahat, hamileyseniz ek kaygılar yaratır.

Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere bazı tıbbi sorunları yaşama riskiniz vardır:

  • Uzun süreli oturmaktan dolayı kan pıhtısı oluşumunun artması
  • Enfeksiyonlara maruz kalma
  • Beklenmedik düşük veya gebelik komplikasyonları
Mümkünse uzun araba gezilerinden ve uçak yolculuklarından kaçının. Seyahat etmeniz gerekiyorsa, bacaklarınızı uzatın ve bir ya da iki saatte bir yürüyün.

Doktorunuz erken doğum için yüksek risk altında olmadığınız sürece genellikle 32 ila 34 haftaya kadar hava yoluyla seyahat etmenize izin verecektir. Bu süreden sonra, çoğu havayolu şirketi, uçakta beklenmedik bir doğum olma olasılığından dolayı uçağa binmenize izin vermeyecektir.

Uzun süre evden uzakta olacaksanız, doktorunuz sizinle ilgilenmesi için gideceğiniz yerde bir doktor önerebilir. Doğum öncesi kayıtlarınızın bir kopyasını yanınıza aldığınızdan emin olun.

Yurt dışı seyahatleri için, ziyaret ettiğiniz ülke için tavsiye edilen aşılar veya koruyucu ilaçlarla ilgili bilgi edinin.

Temiz olmayan su, pastörize edilmemiş süt ve az pişirilmiş et veya sebzelerden kaçının.

2 Bebeğim Hareket Etmezse Ne Yapmalıyım?

Hareket, bebeğin sağlıklı olduğunu gösteren önemli bir işaretçidir. Hamileliğiniz ilerledikçe ve bebek gittikçe büyürken, hareketin türü değişebilir. Bebeğiniz size yumruk atmak veya dönmek yerine kolunu veya bacağını uzatabilir.

Bu hareketlere dikkat edin. Bebek normalde olduğu kadar çok hareket etmiyorsa bebeğin hareketlerini takip edin. Bu durumda, yemeğinizi yiyip sol tarafınıza uzanın. Bebek, sonraki iki saat içinde 10 kez hareket etmediyse, doktorunuzu arayın.

Bebek hareketlerini saymanın birçok yolu vardır. Bunları doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz. Eğer bebek hareket etmiyorsa, doktorunuz nonstress testi, kasılma stres testi veya biyofiziksel profil isteyecektir.

3 Hamilelikte Emniyet Kemeri Takmak Tehlikeli midir?

Arabada gidilirken özellikle önde oturuluyorsa her daim emniyet kemeri takılmalıdır. Büyük bir kaza sırasında hamile olsanız da olmasanız da emniyet kemerini takmıyor olmak sizi büyük tehlikeye atacaktır.

4 Sırtüstü Uyuyabilir miyim?

Genel olarak, üçüncü trimesterindeki kadınlardan sırtüstü uyumamaları istenir. Sırtüstü olduğunuzda, rahmin ağır olması, rahme ve bebeğe giden kanın akışını azaltabilir. Çoğu kadın, üçüncü trimester boyunca sırt üstü rahatlıkla uzanır. Ancak çoğu uzman, yan tarafınıza yatarak uyumanızı tavsiye eder.

Hamilelik sırasında rahim doğal olarak sağa döndüğünden ve sol tarafa yatmak rahmi merkeze çekeceğinden kan akışını düzeltir. Bu nedenle sol tarafınıza doğru uzanmak en iyisidir. Sırtınızı desteklemek için bacaklarınızın arasına yerleştirdiğiniz bir yastık vücudunuzu desteklemeye yardımcı olacaktır.

5 Çalışmayı Bırakmalı mıyım? İşimi Değiştirmem Gerekir mi?

Hamilelik çoğu meslek tarafından genellikle etkilenmez. Mesleki tehlikeler arasında kurşun bazlı boyalara uzun süreli maruz kalmak, zararlı dumanlarla (anestetik gazlar veya uçucu kimyasallar gibi) ve havalandırılmayan radyasyon maruziyetiyle kötü havalandırılmış bir ortamda çalışmak bulunur.

Potansiyel olarak endişe verici bir yerde çalışmayı bırakmadan önce, iş yeriniz için iş güvenliği ve tehlike standartları ile ilgili olarak amirinize danışmalısınız. Hamilelik gerçek bir engellilik değildir. Bu nedenle, doktorunuzun verdiği geçerli bir belge olmadan çalışmayı bırakırsanız, engel tazminatı alamazsınız.

Hamilelik sırasında iş değiştirmek zor olabilir, ancak hamile kalmadan önce bunu yapmak isteyebilirsiniz. İşveren, sizi daha az risk içeren bir pozisyona yeniden atayabilir. Ancak işverenler bunu yapmakla yükümlü değildir.

Erken doğum, rahim ağzı yetersizliği, plasenta previa ve preeklampsi gibi hamilelik sırasında yaşanan bazı durumlar yatak istirahati gerektirir. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuz engellilik belgesi oluşturabilir böylece izin kullanabilirsiniz.

Doğum tarihine kadar çalışmayı yasaklayan tıbbi bir neden yoktur ve çoğu kadın bunu yapabilir. Bazı işverenler, son tarihten önce izin verir. Çoğu işveren, normal doğum sonrası altı hafta doğum izni ve sezaryen doğumunu takiben sekiz hafta izin verir. Daha fazla zaman isterseniz, yıllık izninizi kullanmanız veya ücretsiz izne ayrılmanız gerekebilir.

6 Kordon Kanı Bankası Kullanmalı mıyım?

Son yıllarda, birkaç ticari şirket, doğumdan sonra kordon kanının daha sonradan bebeğin veya ailenin kullanımı üzerine saklanması için hizmet vermektedir. Bu durum, kök hücre nakli gerektirebilecek, gelecekte yaşanabilecek olası hastalıkları önlemek için kullanılır. Bu kanın işlenmesi ve kriyoprezervasyonu için önemli miktarda para ödemeniz gerekmektedir.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji bunu bilimsel verilerle desteklenemeyen spekülatif bir yatırım olarak görmektedir. Uzun süreli depolamadan sonra kana ne olacağı ya da saklanan kanın birini tedavi etmek için yeterli olup olmadığı bilinmemektedir.

Ayrıca kök hücre nakli ihtiyacı olan bir kişinin olma olasılığı 1000’de 1’dir, 18 yaşına gelene kadar ise bu oran 200,000’de 1’dir. Yani bu durum son derece nadir görülür. Bu kâr amacı güden şirketler halkın korkuları üzerinde oynayabilirler. Ancak kalıtsal anemisi olan ailelerde, bebeğin kardeşi için kordon kanından elde edilen taze kök hücreler çok önemli olabilir. Bu durum, özel ayarlamalar yapılmasını gerektirir.

7 Hamilelikte Röntgen Çektirebilir miyim?

Röntgen, karnın üzerinde uygun kurşun koruyucu konulmasıyla hamilelik sırasında oldukça güvenli hâle gelir. Hamilelik sırasında zatürre, tüberküloz veya kemik kırılması gibi hastalıklar röntgen çekilmediğinde daha da kötüleşip ciddileşebilir.

Bazen bebeğin güvenli bir şekilde doğup doğmayacağını (ters doğum gibi durumlarda) belirlemek için pelvisin ve bebeğin röntgenleri istenebilir.

Unutmayın, bazı bebeklerin sağlığını değerlendirmek için doğumdan hemen sonra birden fazla röntgen çekilmeleri gerekebilir. Anne rahminin içindeyken veya doğduktan sonra röntgenin bebek için dikkatli bir şekilde kullanılması herhangi bir soruna neden olmayacaktır.

8 Epidural Anesteziyi Ne Zaman Kullanabilirim?

Epidural anestezi, ağrının kontrol edilmesi için mükemmel bir seçenektir. Ancak genellikle evde doğumda kullanılamaz. Bu ortamlarda ağrı yönetimi, Lamaze teknikleri, odaklanma, hipnoz veya hafif yatıştırıcılar kullanılabilir. Ağrının kontrol edilmesi sizin için önemliyse, hastanede doğum yaparsanız epidural anestezi uygulanabilir.

Çoğu doktor, bireysel olarak epidural anestezi almanız gerektiğine karar verir. Bazı doktorlar en az 4 santimetre açılma olana kadar epidural anestezi yapmazlar.

İstekleriniz ve doktorunuzun epidural tercihleri ​​hakkında doğumunuz yaklaşmadan önce konuşun. Epidural anestezinin neden olduğu komplikasyonlar nadirdir. Ancak baş ağrısı, kanama ve enfeksiyona neden olabilir.

Epidural anestezinin doğumu yavaşlatıp yavaşlatmadığı konusunda bir anlaşmazlık vardır. Fakat ağrıyı kontrol etmek için kullanılan bu tür bir yöntem, kanla bebeğe geçmez. Diğer ağrı kesici ilaçlar ise kan dolaşımına geçmekte ve bebeği doğumda uykulu bir hâle getirebilmektedirler.

9 Emzirmeli miyim?

Üçüncü trimester, bebeğinizi emzirmek ya da mama vermek isteyip istemediğinizi düşünmek için iyi bir zamandır. Doktorlar genellikle bebeğinizi ilk yıl boyunca emzirmenizi tavsiye eder. Annede HIV veya AIDS, aktif tüberküloz ve bazı hepatit formları varsa bu durum istisna olur. Emzirmek konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

10Doğum Öncesi Hastaneyi Görebilir miyim?

Hastanenizdeki doğum merkezini arayın. Çoğu hastane, doğumdan önce doğum merkezinin görülmesine izin verir.

11 Doğumum Yaklaştığında Kimlere Bildirmeliyim?

Doktorunuzu aramanın yanı sıra, sağlık sigortanızın devreye girmesi için iş yerinizi de bilgilendirmelisiniz. Doğumunuz yaklaştığında doğum iznine ayrılırsınız.

12 Hastanede Ne Kadar Kalabilirim?

Sizin için en uygun olana doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Hastanede kalmanız için tıbbi bir neden varsa doktorunuz sizi buna göre yönlendirecektir. Çoğu zaman doğum yapıldıktan 24 saat sonra hastaneden taburcu olursunuz. Ancak bazı durumlarda bu süre uzatılabilir.

Hastanede daha uzun kalmanız gerekiyorsa ve özel odaya çıkmak istiyorsanız sigortanız bunu karşılamayacaktır. Özel odayla ilgili gerekli bilgileri hastaneyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...