Hamilelikte Üçüncü Trimester: Nefes Darlığı ve Ödem

Hamilelikte Üçüncü Trimester: Nefes Darlığı ve Ödem

Hamilelikte Üçüncü Trimester Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Üçüncü Trimester Nedir?

Hamileliğin en endişeli ve bir o kadarda heyecanlı olan bebekle tanışma için beklenen dönemidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Yeterince hava solumuyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Bilekleriniz mi şişiyor? Hamileliğin üçüncü trimesterine hoş geldiniz.

İlk yapmanız gereken şey, endişelenmeyi bırakmanız olacaktır. Nefes darlığı ve vücutta suyun toplanması ya da ödem, hamileliğin son haftalarında yaygın görülen durumlardır. Bu belirtiler bazen endişelenmenizi gerektiren durumları işaret etseler de bu oldukça nadirdir. Hamileliğin bu aşamasında yaşananlarla ilgili detaylı bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Nefes Darlığının Nedenleri

Hamileliğin son aşamasında bebek, rahmi diyaframa doğru itekler. Diyafram, hamilelikten önceki konumuna göre 4 santimetre kadar yukarıya çıkar. Akciğerleriniz bu durumdan dolayı sıkışır. Tüm bunlar, aldığınız her nefesle akciğerlerinize daha az hava girmesi anlamına gelir.

Bu durum, daha az oksijen alacağınız anlamına gelmez. Akciğer kapasiteniz, rahmin büyümesinden dolayı fiziksel bir baskı hissetse de beyinde progesteron hormonu tarafından uyarılan solunum merkezi daha yavaş bir şekilde nefes almanızı sağlar. Progesteron hormonu, hamilelik sırasında salgılanır. Her nefesle vücuda daha az hava girse de, akciğerlerde havanın daha uzun süre kalmasıyla bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğunuz oksijen sağlanır.

Vücudunuz, hamilelik sırasında bebeğin yeterli oksijeni almasına yardımcı olmak için kan hacmini de artıracaktır.

Nefes Darlığını Nasıl Kontrol Altına Alabilirim?

Nefes darlığı, rahatsızlık verici bir durum olsa da daha rahat nefes alabilmek için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır.

Nefes Darlığının Uyarıcı İşaretleri

Doğanın vücudunuz için bir planı olduğunu bilmeniz iyi bir şey olsa da nefes darlığı gibi bir şeylerin ters gittiğine işaret edebilecek durumlarda uyarıcılara dikkat etmeniz gerekir.

Ödem Nedir?

Ödem, vücut dokularında aşırı su birikmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durumu çoğunlukla ayaklarda, ayak bileklerinde ve bazen de ellerde görürsünüz. Sıvı, genellikle yerçekiminden etkilenen yerlerde birikme eğilimindedir.

Hamilelikleri sırasında çoğu kadın ödem yaşar. Bu kadınların birçoğu, sıcak iklimlerde yaşadığından ya da ödeme katkıda bulunabilecek bir pozisyonda uzun süre kaldıklarından bu sorunu yaşarlar. Ödem, sabahları daha az olur ve gün içinde giderek artar.

Bacağınızda bir ağrı yaşadığınızda bir an önce doktorunuza başvurun. Doktorunuza aniden oluşan şişlikleri ve yüzünüzle ellerinizdeki şişmeleri anlatın. Bu durumlar preeklampsinin belirtisi olabilir.

Ödemi Nasıl Kontrol Altına Alabilirim?

Ödemle mücadele etmek için yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...