Hamilelikte Üşüme Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte üşüme, özellikle ilk haftalarda hormon değişikliklerinden kaynaklanır. Sonrasında ise bulantı nedeni ile gıda yetmezliği hamilelikte üşümeye neden olabilir. Yeterli beslenmeye özen gösterilmeli, gerekirse doktor kontrolünde demir takviyeleri alınmalıdır.

Hamilelikte Üşüme Neden Olur?

1) Bazal Vücut Isısının Yükselmesi

Bazal vücut ısısı, sabah kalkınca (herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan önce) ölçülen vücut sıcaklığıdır. Hamilelikle birlikte progesteron hormonundaki artış, bazal vücut ısısının bir miktar yükselmesini sağlar.

Bu durumda, daha önceden alışık olunan oda sıcaklığı ile vücut ısısı arasındaki fark yükseleceği için hamilelikte üşüme hissedilebilir. Ancak bu etkinin hamileliğin 16. haftasından sonra kaybolması beklenir.

2) Bulantı

Vücudumuz üşümemek için gıdalardan aldığı enerjiyi kullanır. Hamileliğin özellikle ilk zamanlarında yoğun yaşanabilen mide bulantıları, yeterli miktarda gıda almanın önüne geçebilmektedir. Bu durumda hamilelikte üşüme görülebileceği gibi kilo kaybı da yaşanabilir.

3) Demir Eksikliği

Hamilelikte demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durumda, bebeğin dolaşım sisteminin de getirdiği yükle birlikte, annenin kanındaki alyuvarlar vücudun ihtiyaç duyduğu oksijeni taşımakta yetersiz kalırsa hamilelikte üşüme gerçekleşebilir.

4) Diğer Hastalıklar

Grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklar ve hipotiroidi gibi hormon sorunları, hamile olmayan kadınlarda olduğu gibi hamilelikte üşümeye de yol açabilir. Bu durumda burun akıntısı, baş ağrısı, yüksek ateş, şiddetli halsizlik, cilt problemleri gibi belirtiler de görülebilir.

Hamilelikte Üşüme Nasıl Geçer?

1) Gıdasız Kalmayın

Hamilelikte yeterli ve dengeli beslenme, dikkat ve özen isteyen bir süreç. Kontrolsüz kilo almak gibi, gıdasız kalmak da hamilelikte üşüme vb. sorunları getirebilir. Aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz:

 • Porsiyonlarınızı küçültün, ama daha sık yiyin. Mideniz boş kalmasın.
 • Midenizi bulandırmayan gıdalara ağırlık verin.
 • Su kaybederseniz bulantı şiddetlenir. Günde en az 6-8 bardak su içmelisiniz.
 • Susuz kalmamak için taze sıkma meyve suları, limonata, hamile şerbetleri gibi yine midenizi daha az bulandıracak sıvılar tüketebilirsiniz.
 • Kokusu güçlü olmayan gıdalar daha az bulantıya neden olacaktır. Soğuk gıdalar daha az koku yayar.
 • Aşerdiğiniz gıdaları tüketmek de daha az bulantı yapar.
 • Çok yağlı gıdaların sindirimi daha uzun süreceği için bulantıya neden olma riski daha yüksektir.
 • Her şartta; yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ tükettiğinizden emin olmalısınız.

Temiz hava almak, yeterince dinlenmek, ani hareketlerden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de bulantınızı azaltacak, gıdasız kalmanızı önleyecek ve hamilelikte üşümeyi giderecektir.

2) Demir Takviyeleri

Hamilelikleri esnasında birçok kadına demir takviyeleri önerilmektedir. Ancak kullanım süresi ve dozu önemli olduğu için, bir doktor gözetiminde olmalıdır. Aşağıdaki öneriler de demir eksikliğini azaltacaktır:

 • Bol bol ıspanak tüketin.
 • C vitamini demir emilimini artırır. Portakal suyu C vitamini için güzel bir tercihtir.
 • Kahve (kafein), hamilelikte başka sorunlara yol açabileceği gibi demir emilimini de azaltır. Kesinlikle sınırlandırmalı, mümkünse tüketmemelisiniz.
3) Uygun Kıyafetler

Hamilelikte üşüme şikayeti çoğu zaman uygun bir kıyafet seçimi ve oda sıcaklığının ayarlanması sayesinde giderilebilir.

Hamilelikte üşümeye yol açan etken çoğu zaman tehlikeli değildir, ne size ne de bebeğinize zarar vermez. Ancak durumunuzu bildirirseniz, doktorunuzun yapılan tahlilleri daha sağlıklı yorumlamasını sağlarsınız.

Dikkat: Cildin gerilmesi, karnın öne çıkması gibi nedenlerle hamilelikte göbek üşümesi normaldir. Isıtma pedleri, sıcak uygulama vb. metotlarla karnınızı ısıtmamalısınız.

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz