İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu: Dengeli Beslenin

İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu: Dengeli Beslenin

İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu, bağırsakların gerektiği gibi çalışmasını engelleyen bir hastalıktır. Huzursuz bağırsak sendromu ya da irritabl barsak sendromu (İBS) isimleriyle de bilinir. İBS, belirli yiyeceklerin sindirimindeki sorunlar, endişe, stres ve beyin ile sindirim sistemi arasındaki uyarı işlemindeki düzensizlik sonucu meydana gelebilir. Bu rahatsızlığı geçiren hastalar,bağırsak kaslarında hareket sorunlarından ve çok hassas bir sindirim sistemine sahip olmaktan yakınırlar. İBS en yaygın bağırsak bozuklukları arasındadır ve toplam dünya nüfusunun %7 ile %10'u arasını etkiler. Kadınlar İBS'ten erkeklere oranla iki misli daha fazla etkilenirler.

İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Kabızlık ya da ishal, şişkinlik, kramp ve mide ağrısına neden olur. Bu rahatsızlığın sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte, gelişmesinin sebepleri kişiden kişiye değişmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gece artan karın ağrısı, ani kilo kaybı ve rektal kanama gibi durumlar ciddi durumların işaretcisidir. Bu gibi belirtiler gördüğünüzde mutlaka tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İrritabl bağırsak (hassas bağırsak) sendromu için Gastroenteroloji bölümüne gidilir.

İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu Belirtileri Nelerdir?

İBS’nin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Bağırsak hareketlerinde değişiklik
 • Aşırı gaz ve şişkinlik
 • Karnın alt bölgesinde ağrı hissetme
 • Mukus içeren dışkı

Eğer 6 aydan fazla süredir yukarıda bahsedilen belirtilerden muzdaripseniz, hassas bağırsak sendromu yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Dahası, eğer son 3 aydır karın ağrısı çekiyorsanız ve ağrı her ay yaklaşık 3 gün sürüyorsa, risk daha da artar.

Ayrıca İBS riskiniz artar eğer:

 • Bir bağırsak hareketi acınızı dindirmeye yardım ediyorsa
 • Bağırsak hareketinizin değişme sıklığıyla ağrınız da değişiyorsa
 • Dışkınızın görünüşü ve kıvamındaki değişiklikle ağrınız da değişiyorsa.

İBS herhangi bir yapısal bağırsak problemine neden olmadığından, bazı hastalar hissettikleri İBS belirtilerinin tabiatı gereği kurgusal olduğuna ve gerçek olmadıklarına inanırlar. Ancak bu sadece, hastaların hissettiği şişme, ağrı ve sızı kadar asılsızdır ve hepsi gerçektir. Çeşitli nedenlerden gelen bu İBS belirtileri, hastalara yardım sağlamak için tedavi edilebilir.

Doktoru Ne Zaman Görmeli?

Türkiye’deki yetişkinlerin %20’si hassas bağırsak sendromu belirtileri göstermesine rağmen, bunların %20’sinden azı bir doktora danışıyor. Bununla birlikte, bağırsak hareketlerinizdeki değişmeler çok hızlı meydana geliyor ve bazı diğer İBS belirtilerini gösteriyorsanız, kısa sürede bir doktora muayenesine gitmeniz son derece önemlidir. Bunun sebebi, bu belirtilerin hayati tehlikesi daha fazla olan kolon kanseri gibi bir rahatsızlığın göstergesi olabilir.

Ciddi bir rahatsızlığın varlığına işaret edebilecek İBS belirtileri şunlardır:

 • Gece artan karın ağrısı
 • Ani kilo kaybı
 • Rektal kanama

Doktor, İBS belirtilerinden huzur bulmanıza yardım etmek için ve kalın bağırsak kanseri ya da iltihabi bağırsak hastalığı gibi karın bağırsakla alakalı diğer rahatsızlıkları elemek için testler yapacaktır. Ayrıca doktor, kronik ishal gibi İBS kaynaklı ortaya çıkabilecek komplikasyonları da engellemede size yardımcı olacaktır.

İrritabl Bağırsak (Hassas Bağırsak) Sendromu Nasıl Geçer?

Basit yaşam tarzı ve beslenme düzeni değişiklikleri İBS belirtilerini yatıştırmada, hastaya çok yardım edebilir. Bu değişikliklerin anında göremeseniz bile, bunlar size uzun vadede yardımcı olacak ve bağırsak sorunlarınıza kalıcı bir çözüm sağlayacaktır.

Huzursuz bağırsak sendromuna ne iyi gelir?

Lifli Yiyecekler Yiyin
Lif, hassas bağırsak sendromu yaşayan insanlarda iyi ve kötü sonuç verebilir. Bir yandan kabızlığı azaltabilirken, diğer yandan vücuttaki gaz üretimini arttırarak kramplarınızı daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden lif tüketimini birdenbire arttırmaktansa, hafif bir biçimde arttırmak daha iyi olacaktır. Bütün tahılları, fasulyeleri, sebze ve meyveleri tüketerek doğal yolla alabilir ya da Citrucel veya Metamucil gibi lif desteğinden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, lif desteği alırken, şişme ve kabızlıktan kaçınmak için bolca su içmeyi unutmayın.

Sorun yaratan gıdalardan kaçının
Çikolata, kahve ve gazlı içecekler, süt ürünleri, alkol, monnitol ve sorbitol gibi şekersiz tatlandırıcılar gibi belli gıdalar İBS belirtilerini daha da kötüleştirebilir. Bu yüzden en iyisi bu sorun yaratan gıdalardan kaçınmaktır. Buna ek olarak, eğer gaz sorununuz var ise, fasulye, brokoli, karnabahar ve lahanayı beslenme düzeninize dahil etmemek iyi bir fikir olabilir.

Düzenli zamanlarda yemek yiyin
Bağırsak hareketlerinizi düzenleyeceğinden, düzenli olarak yemek yediğinizden emin olun. Sık aralıklarla küçük öğünler yemek, ishalden kaçınmanın en iyi yoludur. Bununla birlikte en büyük probleminiz kabızlık ise, lifli gıdalardan bolca tüketmek gereklidir.

Süt ürünlerine dikkat edin
Süt ürünleri uygun olsa da, beslenme düzeninize süt yerine yoğurdu dahil etmeniz daha iyidir. Eğer laktoz duyarlılığınız var ise, bu daha da gerekli hale gelir. Bu hastaların B vitamini, kalsiyum ve proteini desteği ya da başka bir kaynaktan alarak tüketimini arttırmaları gerekmektedir.

Bol miktarda sıvı tüketin
Su başta olmak üzere bolca sıvı tüketmek de önemlidir. Alkol, kafeinli ve karbonatlı içeceklerden de sırasıyla ishal ve gaza neden oldukları için kaçınılmalıdır.

Düzenli egzersiz yapın
Stres ve depresyonu azaltması gibi faydalar sağlayabilen düzenli egzersiz yapma, bağırsaklarınızdaki kasılmaları da tetikleyebilir ve böylece IBS belirtilerinizi hafifletebilir.

Antidiyareik ilaçları ve müshilleri dikkatli kullanın
Antidiyareik ilaç ve müshil kullanımınızı mümkün olduğu kadar sınırlayın ve sadece kesinlikle ihtiyacınız olduğunda kullanın.

Yorumlar (12)

 1. Fatma

  İbe hastasıyım bu cok kötü bir hastalık bu hastalıktan kurturan varmı varsa Allah rızası icin bana yardım etsin nasıl bir tedavi uyguladınız bana yazın lutfen canımdan bezdirdi

  • seher

   Bende bu hastalıgı geçirdim. inanılmaz gaz ve şişkinlik ve ishalim vardı. Ve çoğu sebzeyi yiyemiyordum. ama şifalı bir ot sayesinde kurtuldum. gaz şişkinlik geçti. şimdi probiyotik ile ishalimi dengelemeye çalışıyorum.gaz ve şişkinlikten kurtulmayı ve de her istediğini yemek isteyen aşagıdaki zehirli olduğu sanılan meyvenin (sağlıklı insana zararlı fakat bu hastalığa yakalananlara hiç bişi yapmaz.) kırmızı meyvelerin kurutulmuş halini aç karına 3-5 tane yiyerek 2 haftanın sonunda kurtuldum..gaz tamamen geçti daha sonra kefir, ev yapımı sirk yoğurt, beyaz lahana yiyerek ve takviye probiyotik alıp, spor yaparak bu hastalığı yendim. tabii bu sürede hiç antibiyotik kullanmamaya dikkat ettim.zencefil, zerdacal, kakule limon, soğan sarımsak ve çörek otu vitamin takviyesiyle hastalıklarımı atlattım.ayrıca gaz sorununa en iyi gelen baharatlarda zencefil zerdaçal kakule ve safran. yemekleri bunlarla yapın. umarım sizlere şifa olur. bu ota kayseriler tirşik derken internette yılan yastığı denen bitkidir. tohumları ise kırmızı olup aşagıdaki linkte resmi verilmiştir.ben 1 ay kullandım zehirlenmedim. inanılmaz faydasını gördüm. özellile şişkinliğe gaza.

   .http://geyveyoresi.com/geyve-safibeyde-gorenler-sasiriyor-bu-bitki-nedir-yilan-yastigi-yilan-misiri/

 2. filiz

  Ben henüz bi caresini bulamadim. Bunun tek caresi dua etmek tedavisi yok psikolijla alakali. Allah tüm hastalara acil sifalar versin. Hayati ciddi anlamda etkileyen bir rahatsizlik.

 3. Hatice

  İbs için kefir ev yapımı yoğurt turşu vb çok tüketin. Zencefil nane çayları çok iyi geliyor ve Tibet egzersizlerini mutlaka deneyin..

 4. Alp

  Bunun çaresini Amerikan hastanesinde Feryal İlkova diye bir doçent Dr da buldum derbidat veya derbidat fort diye bir spaz giderici var kola içmeyi bıraktım her şeyi yiyip içiyorum hatta bira rakı dahil artık gece yarısı acile gitmekten kurtuldum

 5. Halil

  Derbidat ilac mi eczanelerde var mi

  • kemalettin

   debridat fort eczanelerde var fakat önce gastroentreoloji doktoruna muayene olun doktor kontrolunde kullanın kendi başınıza ilaç almayın

 6. beşevler çilingir

  bende muzdaribim.çok kötü bi hastalık

  • kemalettin

   medikalpark gebze hastanesinde gastroentreoloji dr. na muayene olunuz

 7. Ali

  3-4 aydır bağırsaklarımda özellikle sağ ve sol tarafta bir guruldama var son haftalarda şiddetlendi eskiden günde en fazla yarım saat hafif sesle oluyordu şimdi neredeyse günün yarısında ses çıkarıyor okulda özellikle sınavlarda çok mahcup oluyorum doktora gittim biri bağırsak kasılması olabilir diye ilaç verdi onu kullandım etki etmedi sonra başka doktora gittim o da probiyotikli 3 ilaç verdi kullandım ama o da etki etmiyor nolur bir çözüm bulun bana intihara doğru gidiyorum 🙁 yaşım 17

 8. Esra

  Buscopan Plus kullan faydasını göreceksin .

 9. Ebru

  Ibs ilaçla gecebilecek bir rahatsizlik degil deneyimledigim kadariyla. Doktora gittim ilac verdi gevşetici gibi bişey ama o geçici bir çözüm, çözüm de sayılmaz aslında sadece bağırsak boşalmasını hızlandırıyor. Asıl çözüm biraz zor yasam seklini degistirmen gerekiyor en azindan bir süreliğine. Aklima geldiği kadariyla siraliyayim oncelikle stresten uzak durmak gerekiyor özellikle sinava hazırlık donemindeki öğrencilerde daha cok görülüyor. Zaten bağırsaklar 2. Beyin olarak nitelendiriliyor. Sınav donemindeki ögrenciler kendilerini yalnız hissetmesin böylelerine bircok yerde rastladım. Zaten sinavdan sonra çevreniz degisecek siz geleceginize odaklanin elinizden geleni yapın sonra Allah’a tevekkul edin rahatlayın. 2. Olarakta hazir paketli gidalari tuketmeyin şekerli gıdaları yemeyin asitli gazlı içecekler içmeyin.. google a “video eğitim ibs ” yazarsaniz abi cok güzel anlatmış oradan faydalanabilirsiniz. Hepimize sağlıklı günler..

Sonraki yazı yükleniyor...