Hasta Sinüs Sendromu: Bu Belirtiler Varsa Bi An Önce Doktora Başvurun!

Hasta Sinüs Sendromu: Bu Belirtiler Varsa Bi An Önce Doktora Başvurun!

Hasta Sinüs Sendromu Nedir? Hasta sinüs sendromu, sinüs nodüllerinin düzgün çalışmamasından dolayı ortaya çıkan bir grup hastalığı ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Sinüs nodülleri, kalbin atış hızını ayarlarlar. Sinüs ritmi, yani kalbin normal atış hızı sinüs nodüllerinden gelen elektrik sinyalleriyle kontrol edilir. Doğru uyarılar olmadığında kalp düzgün bir şekilde atamaz.

Hasta Sinüs Sendromu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hasta sinüs sendromu kalp atışını düzensizleştiren ciddi bir hastalık olmasına karşın tedavisinde yaşanan gelişmeler ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hasta sinüs sendromunun belirtilerini yaşıyorsanız bir an önce doktorunuza görünün.

Tedavi Edilmediğinde...

Düzensiz atan kalpte ani kalp durması ve buna bağlı olarak ani ölüm görülebilir. Tedavi edilmeyen hasta sinüs sendromu, kalp yetmezliğine de neden olabilir. edavi edilmeyen taşikardi bradikardi sendromu olan kişilerde pıhtı oluşumu ve inme riski daha büyüktür.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hasta sinüs sendromu için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Hasta Sinüs Sendromunun Türleri

Sinüs nodüllerinin düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olan çok sayıda hastalık vardır. Kalp atışının ya da ritminin farklı olması, sinüs nodüllerinden gelen özel elektrik hareketlerine bağlıdır.

Hasta sinüs sendromuna neden olan hastalıklar: Nedir?
Sinüs bradikardi:  Kalp dakikada 60’tan az olacak şekilde aşırı yavaş bir şekilde atar.
Sinüs durması:  Sinüsler geçici olarak çalışmayı bırakır ya da durur. Bunun sonucunda kalp atışlarında değişiklikler yaşanır.
Sinoatriyal tıkanıklık: Sinüs nodülleri, kalbin üstteki iki odacığa ulaşamayacak şekilde tıkanır.
Taşikardi bradikardi sendromu:  Kalp çok hızlı ve çok yavaş şekilde değişerek atar.

Hasta Sinüs Sendromunda Risk Faktörleri

Hasta sinüs sendromu yaşama riski, yaşla birlikte artar. Doğumla birlikte gelen hasta sinüs sendromuna doğuştan hasta sinüs sendromu denir ve küçük çocuklarla yetişkinlerde hasta sinüs sendromu görülmesinin temel nedenidir.

Hasta sinüs sendromunda risk faktörleri:
Doğuştan kalp hastalıkları geçmişi (Düzeltilse bile zayıf bir kalbe sahip olmak)
Tiroit hastalığı geçmişi
Uyku apnesi
Koroner kalp hastalığı (Koroner damarlar tıkanır ve kalbe giden kan akışı kısıtlanır.)

Hasta Sinüs Sendromunun Nedenleri

Hasta sinüs sendromuna pek çok şey neden olabilir:
Başka hastalıkların ya da kalp sorunlarının neden olduğu kalbin elektrik sisteminde yaralanma ya da hasar
Geçmiş kalp ameliyatlarından sonra yaralanan dokular
Kalsiyum kanal blokerleri ya da beta blokerler gibi yüksek tansiyonu, kalp hastalıklarını ve başka rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar
Oldukça yaygın bir risk faktörü olan yaştan dolayı kalp kasının parçalanması

Yaygın görüş, hasta sinüs sendromuyla kalp kaslarının parçalanması arasında bağlantı olduğudur. Bu hücrelerin parçalanması, kalbe elektrik gönderen sistemde değişikliklere neden olur. Buna bağlı olarak sinüs nodülleri düzgün çalışamaz ve kalp normal bir şekilde atamaz.

Hasta Sinüs Sendromunun Belirtileri

Hasta sinüs sendromu olan kişilerde genellikle herhangi bir belirti gözlenmez. Ancak, kalpte bir sorun oluştuğunda yeterli kan pompalanamaz. Bu yüzden, belirtiler hızlı bir şekilde görünür hale gelir.

Hasta sinüs sendromunun belirtileri:
Bayılma ya da bayılacakmış gibi hissetme
Yorgunluk
Baş dönmesi
Hafakan basması (Anormal kalp atışı)
Çok yavaş kalp atışı (Bradikardi)
Nefes almada zorluk
Göğüs ağrısı
Kafa karışıklığı
Hafızayla ilgili sorunlar
Uykunun bölünmesi

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Ailenizde ya da kendinizde kalp hastalığı geçmişi varsa ve belirtileri yaşıyorsanız bir an önce doktora görünmelisiniz. Bu belirtiler kalp krizinin ya da ani kalp durmasının erken belirtileri olabilir.

Belirtiler arasında şunlar bulunur:
Göğüste ağrı
Nefes almada zorlanma
Aşırı terleme
Baş dönmesi
Üst vücutta ağrı ve rahatsızlık
Kafa karışıklığı ve panik
Karın ağrısı
Sersemlik
Kusma
Bayılma

Hasta Sinüs Sendromunun Teşhis Edilmesi

Hasta sinüs sendromunun teşhis edilmesi zor olabilir. Hiç belirtiniz olmayabilir ya da ailenizde kalp hastalığı olan olmayabilir. Bu durumda doktorunuz teşhis koymak için kalp fonksiyonunu ölçen testlere güvenir.

Bu testler arasında şunlar bulunur:
Elektrokardiyogram(EKG) ile kalpteki elektriksel hareketler kaydedilir.
Ekokardiyogramla kalbin ultrasondan görüntüsüne bakılır.
Transözofageal ekokardiyogramla(TEE), ultrason hastanın boğazından yutağa doğru konularak kalbin büyüklüğü, kalbin kasılma gücü ve kalp kaslarındaki hasarın boyutuna bakılır.
Holter monitorizasyonunda göğse cihaz bağlanarak 24 saat takılır. Hasta, monitörü kullanırken yaptığı şeyleri kayıt altına alır.

Hasta Sinüs Sendromunun Tedavisi

Hasta sinüs sendromunun hafif yaşandığı durumlarda veya ilk aşamalarında tedavi belirtilerin rahatlatılmasına odaklanır. Doktorunuz, sorun ilaçlardan kaynaklanıyorsa dozu veya ilacın kendisini değiştirebilir. Doğrudan kalp ritmini etkileyen başka ilaçlar da verilebilir. Ancak, hasta sinüs sendromu olan kişiler hastalıkları ilerleyip sinüs nodülleri yeterli performansı gösteremediğinde kalp piline ihtiyaç duyarlar.

Kalp pili, ameliyatla göğse ya da karna yerleştirilerek kalp atışlarını düzenleyen oldukça küçük bir cihazdır. Bu cihaz, kalbe elektrik sinyalleri göndererek kalp ritmini düzenler.

Kalp pili implantlarının neredeyse yarısı hasta sinüs sendromuyla ilişkilidir. Kalp pili genellikle iyi bir şekilde tolere edilse de bazı kişiler sorun yaşayabilirler.

Kalp pili kullanan kişilerde nadir olarak görülen komplikasyonlar:
Miyokard perforasyonu (Ameliyat sırasında kazara kalpte delik açılması)
İmplanttan dolayı enfeksiyon kapılması (Ameliyat sırasında bakterilerden dolayı enfeksiyon kalpılması)
Venöz tromboz (Vücuttaki damarlarda kan pıhtısı oluşması)
Akciğerlerin iflas etmesi

Modern teknolojiyle birlikte biyolojik kalp pillerine ilgi giderek artmaktadır. Bunun için kalbi hızlandıran genleri barındıran hücreler alınarak kalbe yerleştirilir. Bu hücreler kalbin içinde büyüyüp kalp atışlarını düzenlerler.

Bir başka yaklaşım ise kök hücrelerin kullanılmasıdır. Kök hücreler, herhangi bir hücreye dönüşme yeteneğine sahip olgunlaşmamış hücrelerdir. Bu hücreler, sinüs nodülleri gibi aynı kalp dokularının içinde gelişebilir.

Hasta Sinüs Sendromunda İyileşme

Kalp pili teknolojisindeki gelişmeler, hasta sinüs sendromunun iyileşmesini büyük oranda yardımcı olmaktadır. Kalp pili, kusurlu sinüs nodüllerinin göndermediği elektrik sinyallarini gönderir. Kalp pili bir çare değildir ancak oldukça etkili bir tedavidir.

Tedavi olamayan kişilerde hastalığın ilerleyişi daha öngörülebilirdir. Düzensiz atan kalpte ani kalp durması ve buna bağlı olarak ani ölüm görülebilir. Tedavi edilmeyen hasta sinüs sendromu, kalp yetmezliğine de neden olabilir. Tedavi edilmeyen taşikardi bradikardi sendromu olan kişilerde pıhtı oluşumu ve inme riski daha büyüktür.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...