HCC Tedavisi İşe Yaramazsa Nasıl Bir Yol İzlenilmeli?

HCC Tedavisi İşe Yaramazsa Nasıl Bir Yol İzlenilmeli?

Herkes hepatosellüler karsinom (HCC) tedavisine aynı şekilde yanıt vermez. Eğer terapiniz istenildiği gibi ilerlemiyorsa daha sonra ne olacağına dair bilgi sahibi olmak istersiniz.

HCC Tedavisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Cevaplarını Öğrenmeniz Gereken Sorular Nelerdir?

Klinik deneyler için uyumlu muyum? Deneylerin amacı nedir? Deneylerde şimdiye kadar oluşan yan etkiler neler? Nasıl uygulanacak ve benden ne istenecek? Potansiyel riskler?

Tedavi İncelemesi

Doktorunuz aşağıdaki faktörlere göre ana tedavi planınızı oluşturacaktır:

 • Kanserin teşhis edildiği aşama
 • Kanserin damarlara bulaşıp bulaşmaması
 • Yaş ve genel sağlığınız
 • Cerrahi parça alımının ya da karaciğer naklinin mümkün olup olmaması
 • Karaciğerinizin ne kadar iyi çalıştığı

Karaciğer kanserinin erken aşamalarında tek ihtiyacınız olan karaciğerdeki kanserli hücrelerin alınması olabilir. Eğer kanser henüz metastaz olmamışsa karaciğer nakli için uygun olabilirsiniz. Eğer ameliyat bir seçenek değilse pek çok buharlaştırma tekniği karaciğere zarar vermeden tümörleri yok edebilir.

Aynı zamanda radyasyon ve kemoterapi gibi yöntemlere de ihtiyacınız olacak. Seçtiğiniz tedavi yönteminin ardından sağlık ekibiniz bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını kontrol edecektir. Eğer gerek görülürse doktorunuz tedavinizde değişiklik yapabilir.

Hedeflenmiş Terapi

HCC, kanser hücrelerinde belirli değişikliklere neden olan hedeflenmiş ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdikten sonra vücudun herhangi bir noktasında bulunan kanser hücrelerine ulaşabilirler. Bu nedenle karaciğerin dışına sıçramış kanserleri de tedavi edebilirler.

Karaciğer kanseri için Nexavar denenecek ilk ilaçtır. Kanser hücrelerinde büyümelerini teşvik eden proteinler vardır. Bu ilaçlar o proteinleri hedef alır. Tümörlerin ayrıca büyüme içi damarlara ihtiyacı vardır. Sorafenib bunun önüne geçer. Genellikle kemoterapide de hissedeceğiniz yan etkileri vardır. Hap formunda bulunabiliyor olması kullanımını kolaylaştırır.

Eğer sorafenib işe yaramazsa doktorunuz stivarga önerecektir. Benzer bir şekilde çalışır ancak sorafenibi kullanmış kişilere verilir.

İlerlemiş karaciğer kanseri için bir diğer hedeflenmiş terapi Opdivo’dur ve bu iğne ile verilir. Opdivo sorafenib almış kişilerde hızlandırılmış tedavi etkisine sahiptir. İlerlemiş karaciğer kanseri olan kişiler üzerinde yapılan ilk araştırmalarda umut verici sonuçlar oluşturmuştur.

Eğer doktorunuz sorafenib önerirse sormanız gereken sorular:

 • İşe yarayıp yaramadığını öğrenmek için hangi takip testi kullanılacak?
 • Hangi noktada kesin olarak değişiklik yapmamız gerektiğini bileceğiz?

Eğer sorafenib işe yaramazsa ya da işe yaramayı bırakırsa:

 • Bir sonraki adım Opdivo mu?
 • Benim için hangisi daha iyi bir seçenek ve neden?
 • İşe yaradığını nasıl bileceğiz?
 • Eğer işe yaramazsa bir sonraki hamlemiz ne olacak?

İlaç Testleri

 

*Bir ilacın araştırılması ve onaylanması arasında geçen süre uzundur. Klinik deneyler en son çareler arasındadır. Bu deneyler, deneysel testler için gönüllü olan kişilere göre değişmektedir. Sizin için bunun anlamı henüz onaylanmamış yenilikçi tedavileri kullanmak olacaktır.

*HCC için devam eden çalışmalar vücudun bağışıklık sisteminin kanserle savaşması için farklı terapi yöntemlerini içerir. Bu ilaçlar bağışıklık kontrol noktası inhibitörlerini içerirler, monoklonal antikorlar, adapte olan hücre tedavisi, onkolojik virüs terapileri.

*Klinik deneyler hakkında daha fazla bilgi için Amerikan Kanser Birliği’nin Klinik Deney Bulucu sistemini kullanabilirsiniz.

Soracağınız bazı sorular:

 • Klinik deneyler için uyumlu muyum?
 • Deneylerin amacı nedir?
 • Deneylerde şimdiye kadar oluşan yan etkiler neler?
 • Nasıl uygulanacak ve benden ne istenecek?
 • Potansiyel riskler?

Geçici ve Alternatif Terapiler

Onkoloji takımınız kanseri tedavi ederken aynı zamanda belirtileri için de yönetim tedavisi alırsınız. Destekleyici ilgi aynı zamanda geçici ilgi olarak da bilinir.

Geçici ilgi uzmanları kanserin kendisini tedavi etmezler. Bu kişiler ağrı ve diğer belirtilere odaklanmak için uzmanlaşmışlardır. Amaçları sizin yaşam kalitenizi arttırmaktır. İlaçların etkileşime geçmesinden kaçınmak için diğer doktorlarınız ile organize olarak çalışırlar.

Aynı zamanda tamamlayıcı ve alternatif terapilere bakabilirsiniz. Bu terapilere akupunktur, masaj ve rahatlama teknikleri de dahildir. Yeni terapilerin sizin güvenli olup olmadığını doktorunuz ile konuşun.

Yeni bir bitkisel ya da diyet takviyesini kullanmadan önce ilaçlarınız ile olan etkileşimlerini doktorunuza danışın.

Karaciğer kanserini tedavi etmek geniş bir takım gerektirir. Doktorlar ve diğer medikal uzmanların birlikte çalışması gerekir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...