Hemoroit (Basur) Ameliyatı

Hemoroit (Basur) Ameliyatı

Hemoroitlerin alevlenmesi genellikle tedaviye gerek kalmadan iki hafta içerisinde acı vermemeye başlar. Yüksek lif içeren bir diyet ve gün içerisinde 8 – 10 bardak su içmek, bağırsak hareketlerinin daha yumuşak ve düzenli olmasını sağlayarak belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Bağırsak hareketleriniz hemoroidi daha da kötüleştiriyorsa dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Doktorunuz reçetesiz olarak da alabileceğiniz topikal merhemleri kaşıntı, ağrı ve şişlikleri tedavi etmek için kullanmanızı tavsiye edebilir.

Hemoroit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Hemoroit Nedir?

Hemoroit, rektumun içerisinde ya da dışarısında bulunabilen damar şişmeleridir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kabızlığı önlemeye çalışın. Lif bakımından zengin gıdalarla beslenin. Tuvalette uzun zaman geçirmeyin. Bu şekilde değişikliğe giderseniz çok daha hızlı sonuçlar alırsınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hemoroit için Gastroenteroloji, Genel Cerrahi ve İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerinden herhangi birine gidebilirsiniz.

Hemoroidin Neden Olduğu Komplikasyonlar

Bazen hemoroit başka komplikasyonlara neden olabilir. Dışarıdaki hemoroitler ağrı yapan kan pıhtılarına neden olabilir. Bu duruma tromboz hemoroit denir. İçerideki hemoroitlerde ise prolapsus görülebilir. Yani, bu hemoroitler rektumdan çıkarak anüste şişlik oluşturabilir.

Dışarıdaki ya da içeriden çıkan hemoroitler tahriş oluşturabilir, enfekte olabilir ve ameliyat gerektirebilir. Hemoroit vakalarının %10’undan daha fazlasının ameliyata gerek duyduğunu öngörmektedir.

Hemoroidin Belirtileri

İçerideki hemoroitler genellikle rahatsızlığa neden olmazlar. Bağırsak hareketlerinden sonra ağrı yapmasalar da kanamaya neden olabilirler. Çok fazla kanadıklarında prolapsusa yani rektumdan çıkmaya neden olabilirler. Hemoroit olduğunuzda bağırsak hareketlerinden sonra kan görülmesi son derece tipiktir.

Dışarıdaki hemoroitlerde bağırsak hareketlerinden sonra kanama görülebilir. Bu durumun varlığında sık sık tahriş, kaşıntı ve ağrı görülebilir.

Dış hemoroitlerin bir başka yaygın görülen komplikasyonu da damar içinde kan pıhtılarının oluşması ve tromboz hemoroide neden olmasıdır. Bu pıhtılar genellikle hayatı tehdit etmemekle birlikte keskin ve ciddi ağrılara neden olabilir.

Tromboz hemoroitlerin uygun tedavisinde hemoroit kesilip içi boşaltılır. Acil servisteki bir doktor bu işlemi gerçekleştirebilir.

Anestezi Olmadan Yapılan Cerrahi Uygulamalar

Doktorunuz kendi ofisinde anestezi olmadan bazı uygulamalar yapabilir:

Anestezi ile Yapılan Cerrahi Uygulamalar

Hastanede başka cerrahi tedaviler de sunulabilir:

Cerrahi Uygulamalardan Sonra Bakım

Hemoroit ameliyatı sonrasında rektal ya da anal ağrı bekleyebilirsiniz. Doktorunuz rahatsızlığınızı geçirmek için ağrı kesici ilaç verecektir.

Şunları yapmanız size yardımcı olacaktır:
  • Yüksek lifli yiyecekler yemek
  • Günde 8 ila 10 bardak su içmek
  • Dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanarak bağırsak hareketleri sırasında zorlanmayı önlemek

Ağır kaldırma ve ağır eşyaları itme gibi durumlardan kaçının. Bazı kişiler ameliyattan sonra oturma banyolarının ağrıları rahatlattığını düşünmektedir. Oturma banyosu için anal bölgeyi günde birkaç kez ılık suda bekletmeniz gerekir.

Kişilerin iyileşme süreleri farklılık gösterse de çoğunlukla 10 ila 14 gün arasında iyileşme sağlanır. Komplikasyonlar nadiren görülür ancak ateşiniz varsa, idrara çıkamıyorsanız, idrara çıkarken ağrınız oluyorsa ya da başınız dönüyorsa tıbbi yardım isteyin.

Doktorunuz şunları yapmanızı tavsiye edebilir:
  • Lif içeriği yüksek yiyecekler ve sıvı gıdalar tüketmeniz
  • Kilo vermek gibi yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmanız
  • Düzenli bir egzersiz programı benimsemeniz

Bu değişiklikleri yapmanız hemoroidin tekrarlanma olasılığını azaltacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...