Hepatit B Aşıları

Hepatit B Aşıları

Neyse ki aşılar hepatit B enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemede oldukça etkililer. Ev içerisinde ya da cinsel partner olarak hepatit B enfeksiyonuna sahip olan kişilerin vücutlarında hepatit B antikoru bulunup bulunmadığını ve enfeksiyonuna maruz kalıp kalmadıklarını test ettirmeleri gerekmektedir. Eğer test sonucu negatif çıkarsa en kısa sürede hepatit B aşılarını yaptırmaya başlamaları gerekmektedir.

Bu aşılar 3 doz şeklinde verilmektedir. Teşhis sonrasında, bir ay sonra ve 6 ay sonra olacak şekilde. Benzer bir şekilde annesi enfeksiyona sahip olan bebekler doğum sonrasında aşılanır. Daha sonra bu bebeklerin aşıları hastaneden ayrılmadan önce tamamlanır.

Yeni doğan bebeklerin aşılanması yeni doğan hepatit B enfeksiyonlarını %85-95 oranında önlemektedir. Sonuçların bu kadar etkili olmasının sonucu olarak CDC bütün yeni doğan bebeklerin aşılanmasını önermektedir. Annesinde enfeksiyon bulunmayan bebeklerin sadece aşılanması yeterli iken annesinde enfeksiyon bulunan bebeklerin acil olarak HBIG alması da gerekmektedir. Bu nedenle bütün hamile kadınların hamileliğin bir noktasında test edilmesi gerekir.

Şu anda iki çeşit hepatit B aşısı bulunmaktadır. Rocambivax-HB ve Engerix-HB. Her iki ürün de etkisizleşmiş yüzey antijenleri içermekte ve rekombinant DNA teknolojisi ile hazırlanmaktadır. Her iki aşının da hamilelik sırasında uygulanması güvenlidir ve HIV gibi kan yoluyla geçen patojen bulaştırmak riski yoktur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...