Hepatit C Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Hepatit C Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Hepatit C Nedir? Hepatit C, karaciğerde iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık, hepatit C virüsüyle enfekte olduktan sonra ortaya çıkabilir ve akut ya da kronik olabilir. Hepatit A ve B’nin aksine hepatit C için her ne kadar çabalar devam ediyor olsa da henüz bir aşı bulunmamaktadır. Hepatit C, son derece bulaşıcıdır. Bu durum, çok sayıda insanda hastalık olmasını açıklar.

Hepatit C Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Hepatit C, karaciğerde iltihaplanmaya ve şişmeye neden olan önemli bir hastalıktır.

Bulaşıcı mıdır?

Hepatit C bulaşıcıdır. Ancak, sadece kan temasıyla yayılır. Yani, normal bir temastan hepatit C enfeksiyonu kapmazsınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hepatit C durumunda Enfeksiyon Hastalıkları (intaniye) bölümüne gidilir.

Kronik Hepatit C

Akut hepatit C enfeksiyonunun belirtileri çabucak görülebilir ve birkaç hafta boyunca devam eder. Ancak kronik hepatit C belirtileri ilk başta görünebilir olmayıp zamanla gelişir.

Dünya Sağlık Örgütü, 71 milyon kişide hepatit C enfeksiyonu olduğunu tahmin etmektedir.

Hepatit C Enfeksiyonunun Belirtileri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, hepatit C enfeksiyonu olan kişilerin %70 ila 80’inin herhangi bir belirti göstermediğini ifade etmektedir.

Bu doğru olsa da hafif ve şiddetli belirtiler olduğunu ifade eden kişilerde vardır.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:
Ateş
İdrar renginin koyu olması
İştah kaybı
Anormal ağrı ve rahatsızlık
Eklem ağrısı
Sarılık

Bu belirtiler hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı belirtilerin ortaya çıkması 6 – 7 haftayı bulabilir.

Erkeklerde Hepatit C Enfeksiyonunun Belirtileri

Erkeklerde hepatit C enfeksiyonunun belirtileri, kadınlardaki belirtilerle aynıdır. Ancak, erkeklerin virüse karşı kadınlara göre daha az mücadele ederler. Erkeklerde hepatit C enfeksiyonu daha uzun sürebilir ve belirtilere yol açma ihtimali daha fazladır.

Hepatit C Enfeksiyonu Nasıl Kapılır?

Hepatit C, enfeksiyonun olduğu birinin kanıyla sizin kanınızın temas etmesi sonucunda bulaşır.

Hepatit C şu şekilde bulaşabilir:
Organ nakli
Kan nakli
Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşılması
Kullanılan iğnenin paylaşılması
Doğum (Hepatit C enfeksiyonu olan anneden bebeğe enfeksiyon geçebilir.)
Kan gelmesi durumunda cinsel temas
Hepatit C enfeksiyonunun yüksek olduğu kişiler:
1992’den önce kan nakli yapılanlar
Organ nakli olanlar
1987’den önce pıhtılaşma faktörü ya da diğer kan ürünlerini alanlar
Uzun süre hemodiyalize girenler
Anneleri hepatit C enfeksiyonu olan bebekler
Hepatit C enfeksiyonu olan partnerinizin olması
Daha önce kullanılmış bir iğnenin kullanılması

Hepatit C Bulaşıcı mıdır?

Hepatit C bulaşıcıdır. Ancak, sadece kan temasıyla yayılır. Yani, normal bir temastan hepatit C enfeksiyonu kapmazsınız. Çok daha bulaşıcı olan birçok enfeksiyon bulunur. Ancak, hepatit C enfeksiyonunun nasıl bulaşacağını ve nasıl yayılmayacağını bilmek önemlidir.

Hepatit C Enfeksiyonu Testleri

Doktorunuzun hepatit C enfeksiyonu teşhisini sadece belirtilerinize bakarak koyması için yeterince kanıtı bulunmayabilir. Doktorunuza hepatit C’ye maruz kaldıysanız söylemeniz önemlidir.

Doktorunuz, hepatit C enfeksiyonu belirtilerini kontrol etmek için birçok kan testi yapabilir. Kan testleri, eğer enfeksiyonu kaptıysanız kanınızdaki hepatit C virüsünün miktarını da ölçebilir. Genotip testleriyle hangi tür hepatit C virüsüne sahip olduğunuz bulunabilir. Bu bilgi, sizin için en uygun tedavinin hangisi olduğuna karar verilmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuz karaciğer hasarınız olduğunu düşünüyorsa kanınızı kontrol ederek, karaciğerinizdeki enzimlerin yükselip yükselmediğini kontrol etmek için karaciğer fonksiyon testi yapabilir. Karaciğerdeki hasarın kontrol edilmesi için yapılan bir başka test ise karaciğer biyopsisidir. Doktorunuz, karaciğer dokusundan küçük bir örnek alıp hücreyi anormallikler için test eder.

Hepatit C testi sırasında ne olacağını bilmeniz bu süreci çok daha kolay bir hale getirir.

Hepatit C Antikorları

Vücudunuza yabancı maddeler girdiğinde bağışıklık sisteminiz antikor üretir. Antikorlar, bu yabancı maddeleri hedef alıp onlarla savaşmak için programlanmıştır. Hepatit C virüsünden enfekte olduysanız vücudunuz bu virüslerle savaşması için antikor üretecektir.

Vücudunuz sadece hepatit C antikoru üreteceğinden, hepatit C antikor testi vücudunuzda hepatit C antikorlarının olup olmadığını teşhis edecektir.

Hepatit C Aşısı

Ne yazık ki, şu an için hepatit C aşısı bulunmamaktadır. Ancak, hepatit C enfeksiyonunu önlemek için yapılabilecek pek çok şey bulunur.

Hepatit C Enfeksiyonunun Tedavisi

Hepatit C enfeksiyonu yaşayan herkesin tedaviye ihtiyacı yoktur. Bazı kişilerin bağışıklık sistemi enfeksiyonla çok iyi savaşarak vücudu enfeksiyona neden olan virüslerden temizler. Bu durum geçerliyse doktorunuz düzenli kan tahlilleriyle karaciğer fonksiyonlarını takip etmek isteyecektir.

Bağışıklık sistemi enfeksiyonu temizleyemeyen kişilerde hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için pek çok seçenek bulunur. Tedavi genellikle ciddi karaciğer hasarı veya karaciğerinde yaralanması olan kişilerde uygulanır.

Daha önceden hepatit C enfeksiyonu tedavileri 48 hafta boyunca her hafta iğne yapılmasıyla sağlanıyordu. Bu tedavinin önemli riskleri ve bazen hayatı tehdit eden yan etkileri bulunuyordu. Yeni geliştirilen antiviral ilaçlarınsa daha az yan etkisi ve daha yüksek iyileştirme oranı bulunmaktadır. Ayrıca, bu ilaçların çok daha kısa bir süre kullanılması yeterli oluyor. Doktorunuz antiviral tedavinin sizin için zarardan çok fayda sağlayacağına karar verebilir.

Hepatit C İlaçları

Hepatit C enfeksiyonunu tedavi etmek için pek çok ilaç kullanılabilir. Bu ilaçlar arasında bağışıklık sisteminin tepkisini artıran interferonlar ve antiviral ilaçlar bulunur. Hepatit C virüsünün pek çok genotipi bulunur ve tüm hepatit ilaçları tüm hepatit C virüsü enfeksiyonlarını tedavi edemez. Doktorunuz sizdeki hepatit C genotipini bulduktan sonra hangi ilacın sizde etkili olacağına dair daha iyi bir fikre sahip olabilir.

Hepatit C Enfeksiyonuyla İlişkilendirilen Komplikasyonlar Nelerdir?

Hepatit C enfeksiyonunun komplikasyonları arasında siroz ve karaciğer kanseri bulunur. Hepatit C enfeksiyonu olan bazı kişilerin karaciğer nakline ihtiyacı olabilir.

Komplikasyonlar genellikle kronik hepatit C enfeksiyonundan dolayı oluşur. Bu nedenle hepatit C enfeksiyonu ne kadar erken teşhis edilirse komplikasyonlardan kaçınmanızı sağlayacak tedavi planı da o kadar çabuk uygulanabilir.

Hepatit C için Yönergeler

Hepatit C enfeksiyonunu kontrol etmek için doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmanızla ilgili uyulması gereken yönergelerin dışında bir yönerge bulunmaz. Ancak hayat tarzınızı ve beslenme düzenizi değiştirerek daha sağlıklı bir hayat sürmek gibi hepatit C enfeksiyonunu kontrol altınıza almanızı sağlayacak pek çok şey bulunur.

Hepatit C Taramaları

Hepatit C virüsü, kanla taşınır. Bu nedenle diğer bulaşıcı enfeksiyonlar kadar kolay yayılmaz. Tedavi seçenekleri bulunur ancak bazılarının ciddi yan etkileri vardır. En iyi seçeneğiniz, enfeksiyonu önlemek için gerekli adımları atmak olacaktır.

Genel nüfusa göre hepatit C enfeksiyonu için yüksek risk barındırıyorsanız düzenli olarak hepatit C taraması yaptırmalısınız. Hepatit C enfeksiyonuna yakalanırsanız ne kadar erken öğrenirseniz tedavinin başarılı olma şansı da o kadar artacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...