HER2 Pozitif ve HER2 Negatif Göğüs Kanseri Ne Anlama Geliyor?

HER2 Pozitif ve HER2 Negatif Göğüs Kanseri Ne Anlama Geliyor?

Size veya çevrenizdeki birine göğüs kanseri tanısı konulduysa HER2’nin ne olduğunu merak edebilirsiniz. HER2 pozitif ve HER2 negatif göğüs kanserinin ne anlama geldiğini de öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu kısaltma, insan epidermal büyüme faktör reseptörü 2 anlamına gelmektedir. Göğüs kanserinin patolojisine, östrojen ve progesteron hormonları karar verir. HER2 durumunuz, kanserin nasıl gelişeceğini belirler. Doktorunuz bu bilgiyi tedavi seçeneklerinizi değerlendirmek için kullanır. Son zamanlarda, HER2 pozitif göğüs kanserinin tedavisinde çok sayıda gelişme oldu. Bu durum, bu hastalığı yaşayan kişiler için çok daha iyi bir olasılık oluşmasını sağlıyor.

HER2 Meme Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bazen HER2 proteini doğru bir şekilde çalışmaz. Bunun sonucunda hücreler çok hızlı bir şekilde bölünebilirler. Aşırı üreme, hızlı büyüyen göğüs kanserine neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kanser türlerinde en etkili yol doktor yardımından çekinmeden erken teşhise olanak sağlanmasıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Meme kanseri için Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

HER2 Nedir?

HER2, HER2 geni tarafından üretilen bir proteindir. HER2 proteini, göğüs hücreleri tarafından alınır. Normal hücre büyümesiyle ortaya çıkar. HER2 bazı kanser hücrelerinde, özellikle göğüs ve yumurtalık kanserinde görülür.

HER2 Testi

HER2 durumunu saptamak için uygulanabilecek çok sayıda test bulunmaktadır:

  • İmmünohistokimya (IHC) testi
  • Floresan in situhibridizasyon (FISH) testi
  • Spot-Light HER2 CISH testi
  • INFORM HER2 Dual ISH testi

HER2 testi, HER2 pozitif göğüs kanseri için kullanılan ilaçlara tepki verip vermeyeceğinizi anlamak için kullanılır. Genellikle doktorlar ilk olarak IHC testini yapar. FISH testinin daha doğru sonuçlar verdiği düşünülse de bu test daha pahalıdır ve sonuçlar çok daha uzun sürede çıkar.

HER2 pozitif Göğüs Kanserinin Tedavisi

30 yılı aşkındır HER2 ve tedavi yöntemleri üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Başarı hedeflenen tedaviler, göğüs kanserinin 1. aşamasından 3. aşamasına hastalığın seyrini değiştirebiliyor.

Trastuzmab ya da herceptin, HER2 pozitif göğüs kanserinde kemoterapiyle birlikte kullanıldığında hastalığın seyrini değiştiriyor. 1998 yılında yapılan bir çalışma, bu ikisinin birlikte kullanımının sadece kemoterapi tedavisine göre HER2 pozitif göğüs kanserinin ilerleme hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Bazılarına göre, trastuzmabınkemoterapiyle birlikte kullanılması haftalığın daha uzun süreli olarak kaybolmasına neden oluyor.

HER2 pozitif göğüs kanserinin diğer bir tedavi yöntemiyse lapatinib kullanımıdır. Bu ilaç, kemoterapinin bir türü olan capecitabine ile birlikte ya da hormon tedavisinin bir türü olan letrozol ile birlikte kullanılabilir.

2013 yılında, kadcyla denilen yeni bir ilaç piyasa sürülmüştür. Bu ilaç, trastuzumaba göre daha az yan etki oluşturur ve başlangıç tedavilerinde etkilidir.

Şu anda bu iki güçlü ilacın etkileri araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, kemoterapi uygulanmadan en az yan etkiyle en uzun süre etkili sonuç veren tedaviyi hangi ilacın sağladığının ortaya konmasıdır.

Doktorunuzla Görüşün

Göğüs kanseri tanısı konulduysa doktorunuz HER2 durumunuzu anlamak için testler yapacaktır. Bu testlerin sonucuyla kanseri tedavi etmek için uygun yönteme karar verilir.

HER2 pozitif göğüs kanseriyle ilgili yeni gelişmelerin olması, bu hastalığı yaşayanlarda hastalığın gidişatını değiştirmiştir. Tedavi, kanser hücrelerindeki HER2 proteinlerinin büyüme hızını yavaşlatır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...