Hidrojen Peroksit İle Dişler Beyazlatılır Mı?

Hidrojen Peroksit İle Dişler Beyazlatılır Mı?

Diş beyazlatma son yıllarda yeni ürünlerin marketlere gelmesi ile birlikte popüler oldu. Ancak bu ürünler pahalı olabildiği için bireyleri daha ucuz ürünler aramaya yöneltmektedir. Dişleri beyazlatmanın en ucuz yöntemi (en önemli vücut araştırmacıları tarafından desteklenen) diş beyazlatma ürünlerinde de bulunan üründür: Hidrojen peroksit.

Hidrojen Peroksit İle Dişler Beyazlatılır Mı?

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

Dikkatli olarak kullanıldığı zaman dişlerin beyazlaması için etkili olabilir. Ancak dikkatsiz bir şekilde kullanılırsa ciddi sorunlara yol açabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu tür ürünler mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diş Hekimi yardımı almadan bu tür ürünler kullanılmamalıdır.

Bilim Ne Diyor?

Bilmeniz gereken şey; eczanelerden ya da marketlerden alacağınız hidrojen peroksit şişeleri %3 oranına kadar sulandırılmıştır. Reklamlarda gösterilen diş beyazlatıcı hidrojen peroksit ürünleri %10’a kadar değişiklik göstermektedir.

Ancak bilimsel araştırmalar diş beyazlatma için hidrojen peroksit kullanımında sulandırma yönteminin iyi olduğunu desteklemektedir. Fazla güçlü olan bileşenler diş minelerine zarar verebilir.

Bir çalışmada bilim adamları insan dişine %10, 20 ve 30 oranında hidrojen peroksit uygulamışlardır. Bu araştırmada dişler ne kadar yüksek oranda hidrojen peroksite maruz bırakılırsa o kadar fazla zarar görmüştür. Bu sonuç uzun süreler boyunca hidrojen peroksite maruz bırakılan dişler için de geçerlidir. Bilim adamlarının önerisi dişlerinizi düşük orandaki hidrojen peroksite daha kısa süreler maruz bırakırsanız dişlerinize zararı o kadar azalacaktır.

Bir diğer araştırmaya göre ise %5 oranında hidrojen peroksit içeren solüsyonlar %25 içeriği olan solüsyonlar ile aynı beyazlatma etkisine sahiptir. Ancak %5 oranı olan solüsyonun beyazlatmada %25’lik solüsyona eşit olabilmesi için 12 yıkama gerekmektedir.

Bunun anlamı eğer düşük oranlı solüsyonlar kullanıyorsanız istediğiniz beyazlığa ulaşmak için daha fazla tedaviye ihtiyacınız olacaktır.

Hidrojen Peroksit Diş Beyazlatıcı Olarak Nasıl Kullanılır?

Yan Etkileri Var Mı?

Hidrojen peroksit kullanılan pek çok araştırmada dişlere zarar gelebildiği görülmüştür.

Riski arttıran faktörler:

 • Güçlü bir hidrojen peroksit solüsyonu kullanmak.
 • Hidrojen peroksiti uzun süre dişte bırakmak.
 • Hidrojen peroksit solüsyonunu gerekenden fazla uygulamak.

Hangi yöntemin sizin için daha iyi olduğuna karar vermesi için ilk önce dişçiniz ile görüşün.

Dişlerin hassaslaşması hidrojen peroksitin en yağın yan etkisidir. Peroksit uygulamasından sonra sıcak ya da soğuk ürünler tüketmek hoş olmayabilir.
 Bunun nedeni diş minelerinde hasar oluşmasıdır. Hidrojen peroksitin daha ciddi bir yan etkisi ise diş köklerinde ve damakta iltihaplanmaya yol açabilmesidir. Bu sorunlar ikincil bir hasar olan enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyonun tedavi edilmesi pahalıdır.

Dişlerinizde Hidrojen Peroksit Kullanmalı Mısınız?

Eğer hidrojen peroksiti kullanma konusunda şüpheleriniz varsa dişçiniz ile konuşun.

Bu süre zarfında dişlerinizin beyazlığını korumak için kaçınabileceğiniz yiyecekler:

 • Enerji içeceği
 • Kahve
 • Çay ve şarap
 • Karbonatlı içecekler
 • Şeker
 • Dut meyveleri
 • Domates bazlı soslar
 • Turunçgiller

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...