Hindistan Cevizi Yağı Pişik için Güvenli ve Etkili Bir Yöntem mi?

Hindistan Cevizi Yağı Pişik için Güvenli ve Etkili Bir Yöntem mi?

Hindistan cevizi yağı, cilt sorunlarını çözmek ve cilt sağlığını korumak için yaygın bir şekilde kullanılan doğal bir tedavi yöntemidir. Hindistan cevizi yağı, pişik sorununu çözmek için de kullanılır. Hindistan cevizi yağını pişiklerde bölgesel olarak kullanmak, pişikten kaynaklanan yanmayı, kızarıklığı, tahrişi ve kaşıntıyı geçirir. Hindistan cevizi yağı ayrıca yaraları iyileştirir ve cildi nemlendirir. Pişikler için Hindistan cevizi yağını nasıl kullanacağınızı öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Hindistan Cevizi Yağı Ve Pişik

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Pişik, bebeklerde oldukça sık rastlanan bir sorundur. Genellikle evde tedavi edilebilir. Bebeğinizin poposunu sık sık kontrol edin ve pişik oluşur oluşmaz tedavi edin.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hindistan cevizi yağı, pişiği tedavi etmek için kullanıldığında bebeğinizde oluşan tepkileri takip edin. Tahriş oluşursa ya da pişik daha da kötüleşirse Hindistan cevizi yağını kullanmayı bırakın.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Bebeğiniz sık sık pişik oluyorsa ve pişik birkaç gün içinde düzelmiyorsa bebeğinizi doktora götürün.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Hindistan Cevizi Yağı Bebeklerde Pişiği Geçirir mi?

Doğrudan Hindistan cevizi yağının pişikler üzerindeki etkisini inceleyen bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak, Hindistan cevizi yağı ciltteki yanmayı, kaşıntıyı ve tahrişi geçirebilir. Ayrıca ciltte koruyucu etki yaparak cildi pişikten korur.

Araştırmacılar, Hindistan cevizi yağının yaraların iyileşmesini de hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Hindistan cevizi yağının pişikler üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Pişiklerde Hindistan cevizi yağı kullanımının faydalı olduğu kullanıcıların belirttiği bir durumdur.

Hindistan Cevizi Yağı Bebekler için Güvenli midir?

Hindistan cevizi yağı bölgesel olarak kullanıldığında genellikle bebekler için güvenlidir.

Hindistan cevizi yağını büyük miktarlarda kullanmayın. Hindistan cevizi yağını isteğiniz kadar kullanabilirsiniz fakat bebeğiniz Hindistan cevizi yağına karşı bir hassasiyet gösteriyorsa kullanmayı bırakmalısınız. Alerjik reaksiyonları, tahrişi ve diğer yan etkileri iyi bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Pişiklerde Kullanımı

Hindistan cevizi yağını bebeğinizin poposunda kullanmadan önce bebeğiizincildinin temiz ve kuru olması gerekmektedir. Pişik olan yere yaklaşık bir yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı sürün.

Hindistan cevizi yağı katıysa ellerinizde veya bir kavanozu sıcak suyun içine koyarak ısıtıp sonra uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını mikrodalgada ısıtmayın.

Hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra bebeğinize bezi bağlamadan önce yağın iyice kurumasını bekleyin. Gün içinde birkaç kez Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını aldığınız kaynağın güvenilir olması çok önemlidir. Aldığınız ürüne ekstra koku eklenmediğine dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz 6 aylıktan büyükse Hindistan cevizi yağını çay ağacı yağı, lavanta yağı ya da papatya yağıyla birleştirerek de kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ve çinko oksitle hazırlanmış pişik kremlerini de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Pişik genellikle birkaç gün içinde geçer. Hindistan cevizi yağını birkaç kez sürdükten sonra kızarıklığın hafiflemeye başladığını gözlemlersiniz.

Hindistan cevizi yağının her çocuk için etkili olmayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Sonuçlar değişiklik gösterebilir.

Hindistan cevizi yağı, beklediğiniz sonuçları almanızı sağlamıyorsa başka bir yöntem deneyebilirsiniz.

Pişikle Başa Çıkmanın Yolları

Bebeğinizde pişik oluyorsa, daha da kötüleşmemesi için bazı önlemler almak iyileşme sürecini hızlandırarak bebeğinizin en kısa sürede rahatına kavuşmasını sağlayacaktır.

Pişikle başa çıkmak için bazı ipuçları:

 • Bebeğinizin bezini düzenli bir şekilde kontrol edin ve bez kirlenir kirlenmez değiştirin.
 • Bebeğinizin poposunu daima kuru ve temiz tutun. Bezi her değiştirdiğinizde bebeğinizin altını temizleyin.
 • Pişik olan bölgeye Hindistan cevizi yağını sürmeden önce etkilenen bölgenin tamamen kuru olmasını sağlayın.
 • Bezi değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın.
 • Mümkünse bebeğinizin altını değiştirirken bir süre bezsiz durmasına izin verin. Böylece cilt temiz hava alacak ve pişiğin iyileşme süresi hızlanacaktır.
 • Bezin çok sıkı olmadığını kontrol edin. Pişik çok kötü durumdaysa ya da bebeğinizde sık sık pişik oluyorsa bezin boyutunu büyütmeyi düşünebilirsiniz.
 • Bebeğinizin altını temizlerken su, hafif sabunlar ya da sabunsuz temizleyiciler kullanmalısınız. Bebeğinizin altını her zaman yumuşak hareketlerle temizleyin.
 • Bebeğinizin altını temizlerken ya da banyodan sonra her zaman yumuşak hareketlerle kurulayın.
 • Çamaşır deterjanları ve yumuşatıcılar gibi sentetik ve kokulu ürünlerden uzak durun. Bebeğinizin bezlerin, deterjanların ve yumuşatıcıların markası değiştiğinde nasıl tepki verdiğine bakın.
 • Bebek pudrası ve mısır unu kullanımından uzak durun.
 • Bebeğiniz için pamuklu kıyafetler tercih edin. Böylece bebeğiniz için kuru ve doğal bir ortam oluşturabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Götürmelisiniz?

Bebeğinizin pişiği birkaç gün içinde iyileşmiyorsa ya da sık sık pişik oluyorsa çocuk doktoruna götürmeniz gerekmektedir. Doktor, bebeğinizdeki pişiği tedavi edecek ilaçlar veya kremler verecektir.

Ayrıca, bebeğiniz pişikle birlikte şu belirtileri de görüyorsa doktora götürmeniz gerekmektedir:

 • Ateş
 • Kabarcıklar
 • Yaralar
 • Kızarıklıkların olduğu yerde irin ya da akıntı
 • Kanama
 • Kaşıntı
 • Şişme
 • Acı veya aşırı bir rahatsızlık

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...