Hiperemezis Gravidarum (Sabah Hastalığı) Kimlerde Görülür?

Hiperemezis Gravidarum (Sabah Hastalığı) Kimlerde Görülür?

Birçok kadın hamilelik sırasında sabah hastalığı (bulantı) yaşar. Bu durum genellikle zararsızdır. Sabah rahatsızlığı oldukça rahatsız edici olsa da, genellikle 12 hafta içinde geçer. Hiperemezis gravidarum (HG), gebelik sırasında şiddetli mide bulantısı ve kusmaya neden olan aşırı bir hastalıktır.

Hiperemezis Gravidarum (Sabah Hastalığı) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hiperemezis Gravidarum (Sabah Hastalığı) Nedir?

Birçok kadın hamilelik sırasında sabah hastalığı (bulantı) yaşar. Bu durum genellikle zararsızdır. Sabah rahatsızlığı oldukça rahatsız edici olsa da, genellikle 12 hafta içinde geçer.

Nasıl Hissederim?

Neredeyse tüm kadınlar hamileliği sırasında bir dereceye kadar sabah rahatsızlığı geçirirler. Sabah bulantısı, hamilelik sırasında bulantı ve kusmadır.

Endişelenmeli Miyim?

İyi haber şu ki HG belirtileri doğumdan sonra kaybolacaktır. Bununla birlikte, doğum sonrası iyileşme HG'li kadınlar için daha uzun olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne başvurabilirsiniz.

Sabah Hastalığı vs. Hiperemezis Gravidarumu

Sabah hastalığı ve HG çok farklı koşullar. Her hamile kadın için farklı komplikasyonları ve yan etkileri vardır. Semptomları doğru şekilde tedavi etmek için bu iki durumu ayırt etmek önemlidir.

Hiperemezis Gravidarumun Belirtileri Nelerdir?

HG genellikle gebeliğin ilk üç ayında başlar. HER Vakfı’na göre HG’li kadınların yarısından azı gebeliğinin tamamında semptomlar yaşadığını belirtiyor.

HG’nin en sık görülen semptomlarından bazıları şunlardır:

 • Neredeyse sürekli bulantı hissi
 • İştah kaybı
 • Günde üç veya dört defadan fazla kusma
 • Susuz kalmak
 • Sersemlemiş veya baş dönmesi hissi
 • Mide bulantısı veya kusma nedeniyle vücut ağırlığınızın 10 kilo veya %5’inden fazlasını kaybetmek

Hiperemezis Gravidaruma Ne Sebep Olur?

Neredeyse tüm kadınlar hamileliği sırasında bir dereceye kadar sabah rahatsızlığı geçirirler. Sabah bulantısı, hamilelik sırasında bulantı ve kusmadır. İsmine rağmen, sabah rahatsızlığı sabaha sınırlı değil. Herhangi bir zamanda oluşabilir.

Sabah rahatsızlığı ve HG’nin, insan koryonik gonadotropin (hCG) ile bağlantısı olduğu görülüyor. Bu, plasenta tarafından hamilelik sırasında ortaya çıkan bir hormondur. Vücudunuz hamileliğin erken döneminde hızlı bir oranda bu hormonun büyük bir miktarını üretir. Bu seviyeler hamileliğiniz boyunca artmaya devam edebilir.

Kim Hiperemezis Gravidarum İçin Risk Altındadır?

HG alma riskinizi artırabilecek bazı faktörler şunlardır:

 • Ailenizde hg geçmişi olması
 • Birden fazla bebeğe hamile kalmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • İlk kez anne olmak

Trofoblastik hastalık da HG’ye neden olabilir. Trofoblastik hastalık rahim içinde anormal hücre büyümesi olduğunda ortaya çıkar.

Hiperemezis Gravidarum Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz size tıbbi geçmişinizi ve belirtilerinizi soracaktır. Çoğu vakanın teşhisi için standart bir fiziksel muayene yeterlidir. Doktorunuz anormal derecede düşük kan basıncı veya hızlı nabız gibi genel HG belirtileri arayacaktır.

Susuzluk belirtilerini kontrol etmek için kan ve idrar örnekleri de gerekli olabilir. Doktorunuz ayrıca mide bulantısı veya kusma nedeni olarak gastrointestinal problemleri elemek için ek testler isteyebilir.

İkizlere gebe olup olmadığınızı ya da herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için bir ultrason gerekli olabilir. Bu test vücudunuzun iç görüntüsünü oluşturmak için ses dalgaları kullanır.

Hiperemezis Gravidarum Nasıl Tedavi Edilir?

HG tedavisi, semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır. Doktorunuz, B6 vitamini veya zencefil gibi doğal bulantı önleme yöntemleri önerebilir.

Daha küçük, daha sık ve kraker gibi kuru yiyecekleri yemeyi deneyin. Susuz kalmamak için bol miktarda sıvı için.

Ağır HG vakalarında hastaneye yatış gerekebilir. Sürekli mide bulantısı veya kusmaya bağlı olarak sıvıları veya yiyecekleri düşük tutamayan hamile kadınların bunları intravenöz olarak veya IV yoluyla almaları gerekir.

Kusma, kadın veya çocuğa yönelik bir tehdit olduğunda ilaç gerekir. En sık kullanılan bulantı önleyici ilaçlar, promethazine ve meclizinedir. IV veya bir fitil olarak alabilirsiniz.

Hamileyken ilaç almak, bebek için potansiyel sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak ağır HG vakalarında maternal dehidrasyon daha fazla sorun yaratır. Herhangi bir tedavi yöntemiyle ilişkili riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

Uzun Vadeli Öngörü Nedir?

İyi haber şu ki HG belirtileri doğumdan sonra kaybolacaktır. Bununla birlikte, doğum sonrası iyileşme HG’li kadınlar için daha uzun olabilir.

Doktorunuzla konuşun ve sizin ve ailenizin HG ile başa çıkmasına yardımcı olmak için eğitim ve destek gruplarını takip edin. Duygularınızı doktorunuza ve kişisel destek sisteminize ilettiğinizden emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...