Hiperglisemi ve Tip 2 Diyabet Arasındaki İlişki

Hiperglisemi ve Tip 2 Diyabet Arasındaki İlişki

Kanda yüksek glikoz ya da hiperglisemi, diyabeti olan kişilerde zamanla büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Normalden daha çok karbonhidrat yiyip, normale göre daha az hareketli olmak gibi pek çok faktör hiperglisemiyi etkileyebilir.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Hipergliseminin Belirtileri

Kan şekerinin yükselmesinin kısa süreli belirtileri:

 • Aşırı susama
 • Aşırı idrara çıkma
 • Gece idrara çıkmada artış
 • Görüşün bulanıklaşması
 • İyileşmeyen yaralar
 • Yorgunluk
Hiperglisemi belirtileri yaşıyorsanız kan şekeri seviyenizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Yüksek kan şekerinin tedavi edilmemesi gözlerde, böbreklerde, kalpte ve sinirlerde kronik komplikasyonlara yol açabilir.

Bu sorunlar, kan şekeri yükseldikten ve o seviyede kaldıktan sonraki birkaç gün veya birkaç hafta içinde görülebilir. Bu durum ne kadar uzun süre tedavi edilmeden bırakılırsa sorun o kadar ciddileşir. Kan şekeri, genel olarak yemeklerden sonra 180 mg/dL’nin üzerine çıkıyorsa ya da yemeklerden önce 130 mg/dL’nin üzerindeyse yüksek olarak düşünülür. Kan şekeri değerinizi kaça hedeflemeniz gerektiğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Hipergliseminin Nedenleri

Sayısız faktör hiperglisemiye neden olabilir.

Bu Faktörler:
Normalden daha fazla karbonhidrat tüketmek
Normalden daha az aktif olmak
Hasta olmak veya enfeksiyon geçirmek
Normalden daha yüksek stres seviyesinin olması
Glikoz düşürücü ilaçları kullanırken yeterli doz almamak

Hipergliseminin Tedavisi

Hiperglisemiyi tedavi etmek için pek çok farklı yöntem vardır:

1 Glikoz Seviyelerini Takip Edin

Diyabeti kontrol altına almanın önemli bir parçası olarak kan şekerinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Değerlerinizi defterinize yazmanız ve bir kayıt tutmanız ya da akıllı telefonunuza indireceğiniz bir uygulamadan faydalanmanız doktorunuzun tedavi planınızı takip edebilmesini sağlar. Kan şekerinizin ne zaman hedef aralıktan çıktığını bilmeniz ciddi sorunlar ortaya çıkmadan önce kan şekerinizi tekrar kontrol altına almanızı sağlar.

2 Harekete Geçin

Egzersiz, kan şekeri seviyenizi olması gereken yere çekmek için en iyi ve en etkili yöntemdir. İnsülin değerini artıran ilaçları kullanıyorsanız, egzersiz yapmak için en iyi zaman aralığına karar vermek için doktorunuza danışın. Sinir veya göz hasarı gibi komplikasyonlar yaşıyorsanız doktorunuzla konuşarak sizin için en uygun egzersizi bulabilirsiniz.

Diyabetiniz varsa ve uzun zamandır insülin tedavisi alıyorsanız, doktorunuz kan şekeri seviyenizin yüksek olduğu zamanlarda egzersiz yapmanızı kısıtlayacaktır. Örneğin, kan şekeriniz 240 mg/dL ise doktorunuz idrarınızı ketonların varlığına bakmak için kontrol edecektir.

İdrarda keton çıkarsa egzersiz yapmamalısınız. Doktorunuz, kan şekeriniz 300 mg/dL’nin üzerinde çıktığı zamanlarda da egzersiz yapmamanız gerektiğini söyleyecektir. Ketonlar varken egzersiz yapmanız vücudunuzdaki kan şekeri seviyesinin daha da yükselmesine neden olacaktır. Nadir de olsa tip 2 diyabeti olanlar bu durumu yaşayacağından güven sağlamak adına doktorunuzla görüşmeniz iyi olacaktır.

3 Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Diyetisyenle ya da beslenme uzmanıyla görüşerek öğünlerinizi sağlıklı bir şekilde seçip karbonhidrat alımınızı kısıtlayarak kan şekeri seviyenizin yükselmesini engelleyebilirsiniz.

4 Tedavi Planınızı Değerlendirin

Doktorunuz, sağlık geçmişinize ve hiperglimesiyle yaşadığınız sorunlara bakarak tedavi planınızı tekrar değerlendirebilir. Durumunuza göre kullandığınız ilaçların miktarı, türü ya da ilaçları kullandığınız zaman değişebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilaçlarınız üzerinde değişiklik yapmayın.

Hipergliseminin Oluşturabileceği Komplikasyonlar

Tedavi edilmeyen kronik hiperglisemi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bu komplikasyonlar:

 • Sinir hasarı ya da nöropati
 • Böbrek hasarı ya da nefropati
 • Böbrek yetmezliği
 • Kalp damar hastalıkları
 • Göz hastalıkları ya da retinopati
 • Sinir hasarından ve kan dolaşımının zayıflamasından kaynaklanan ayakta görülen sorunlar
 • Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları gibi cilt sorunları

Diyabetik Hiperosmolar Sendrom

Bu durum, tip 2 diyabet yaşayan yaşlı kişilerde görülmektedir. Başka hastalıklar bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Kan şekeri yükseldiğinde böbrekler vücuttaki suyu kullanarak aşırı şekeri idrar yoluyla atarlar.

Bu durum kanın daha yoğun olmasına ve kandaki sodyum ile şeker miktarının artmasına neden olur. Bunun sonucunda ise su kaybı oluşur ve dehidrasyon yaşanabilir. Kandaki glikoz seviyesi 600 mg/dL kadar yüksek seviyelere ulaşabilir.

Hiperosmolar sendrom, tedavi edilmeden bırakıldığında hayati risk oluşturacak dehidrasyona ve hatta komaya neden olabilir.

Hiperglisemi Nasıl Önlenebilir?

Diyabeti güzel bir şekilde kontrol altına almak ve kan şekerini kontrol etmek, hiperglimesiyi önlemek ve daha kötü hâle gelmesini engellemek için oldukça etkili yöntemlerdir.

1 Düzenli Olarak Kontrol Edin

Kan şekeri seviyenizi her gün düzenli olarak ölçün. Bu bilgileri her muayenenizde doktorunuzla paylaşın.

2 Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Her öğünle ve yediğiniz atıştırmalıklarla ne kadar karbonhidrat tükettiğinizi bilin. Doktorunuzun ya da diyetisyeninizin sizin için önerdiği miktara bağlı kalın. Bu bilgiyi kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için kullanın.

3 Diyabet Hakkında Bilgili Olun

Kan şekeriniz belli seviyelere yükseldiğinde ne yapacağınızı bilin. İlaçlarınızı reçete edildiği şekilde kullanın ve öğünlerinizle atıştırmalıklarınızın zamanı ve yediklerinizin miktarı konusunda tutarlı olun.

4 Yanınızda Hastalığınızı Anlatan Bir Kart Bulundurun

Yanınızda bulunduracağınız bu kartlar acil bir durum yaşadığınızda size müdahale edecek kişiye diyabet olduğunuz bilgisini vererek sorunun daha da büyümesine engel olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...