Hiperkalsemi: Yüksek Kalsiyum Miktarı

Hiperkalsemi: Yüksek Kalsiyum Miktarı

Hiperkalsemi, kanınızda çok fazla kalsiyum konsantrasyonu bulunması durumdur. Kalsiyum organların, hücrelerin, kasların ve sinirlerin normal çalışması için gereklidir. Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında da önemlidir. Ancak, bunun çok fazlası sorunlara neden olabilir. Hiperkalsemi vücudun normal işlevlerini yerine getirmesini zorlaştırır. Son derece yüksek kalsiyum seviyeleri hayatı tehdit edebilir.

Hiperkalsemi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hiperkalsemi Nedir?

Hiperkalsemi, kanınızda çok fazla kalsiyum konsantrasyonu bulunması durumdur.

Endişelenmeli Miyim?

Hiperkalsemi vücudun normal işlevlerini yerine getirmesini zorlaştırır. Son derece yüksek kalsiyum seviyeleri hayatı tehdit edebilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak böbrek ve kemiklerinizi hiperkalsemi kaynaklı hasarlardan korumaya yardımcı olarak görevinizi yapabilirsiniz. Bol su içtiğinizden emin olun. Bu sizi nemli tutar, kandaki kalsiyum seviyesini düşürür ve böbrek taşı gelişme riskinizi azaltır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları (Dahiliye) Bölümüne başvurabilirsiniz.

Hiperkalseminin Belirtileri Nelerdir?

Hafif hiperkalseminiz varsa, belirgin bir semptomunuz olmayabilir. Daha ciddi bir durumunuz varsa, genellikle vücudunuzun çeşitli kısımlarını etkileyen belirti ve semptomlara sahip olacaksınız.

Hiperkalsemiye Ne Sebep Olur?

Vücudunuz kalsiyum seviyelerini düzenlemek için kalsiyum, D vitamini ve paratiroid hormonu (PTH) arasındaki etkileşimi kullanır.

PTH; vücudunuzun bağırsaklardan, böbreklerden ve kemiklerden kan akışına ne kadar kalsiyum girdiğini kontrol etmesine yardımcı olur. Normal olarak, PTH kanınızdaki kalsiyum seviyesi düştüğünde artar ve kalsiyum seviyeniz yükseldiğinde azalır.

Vücudunuz ayrıca kalsiyum seviyeniz çok yükseldiğinde tiroid bezinden kalsitonin yapabilir. Hiperkalseminiz olduğunda, kan akışınızda aşırı kalsiyum vardır ve vücudunuz normalde bu kalsiyum seviyenizi düzenleyemez.

Bu durumun birkaç olası nedeni vardır:

Hiperkalsemi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz kanınızdaki kalsiyum seviyesini kontrol etmek için kan testleri kullanabilir. Kalsiyum, protein ve diğer maddeleri ölçen idrar testleri de yardımcı olabilir.

Doktorunuz yüksek kalsiyum seviyesi bulursa, durumunuzun nedenini bulmak için daha fazla test yapacaktır. Kan ve idrar testleri doktorunuzun hiperparatiroidizm ve diğer koşulları teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Doktorunuzun kanserli veya hiperkalsemiye neden olabilecek diğer hastalıkların belirtilerini kontrol etmesine izin verebilecek testler şunları içerir:

 • Akciğer kanserini ortaya çıkarabilen göğüs röntgeni
 • Meme kanserinin teşhisine yardımcı olan mamogramlar
 • Vücudunuzun daha ayrıntılı bir görüntüsünü oluşturan tomografi
 • Organlarınızın ve diğer yapılarınızın ayrıntılı görüntülerini üreten MRI taramaları
 • Kemik gücünü ölçen DEXA kemik mineral yoğunluğu testleri

Hiperkalsemi İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hiperkalsemi için tedavi seçenekleri, durumun ciddiyetine ve altta yatan nedene bağlıdır.

Hiperkalsemi ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Hiperkalsemi, böbrek taşları ve böbrek yetmezliği gibi böbrek sorunlarına neden olabilir. Diğer komplikasyonlar düzensiz kalp atışı ve osteoporozu içerir.

Hiperkalsemi aynı zamanda kafa karışıklığına veya bunamaya da neden olabilir, çünkü kalsiyum sinir sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Ciddi vakalar, yaşamı tehdit edici bir komaya neden olabilir.

Uzun Vadeli Öngörü Nedir?

Uzun vadeli öngörünüz, durumun sebebine ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Doktorunuz sizin için en iyi tedaviyi belirleyebilir.

Bilgili kalmak ve soru sormak için doktorunuzla düzenli olarak görüşün. Önerilen takip testleri ve randevularınızı takip ettiğinizden emin olun.

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak böbrek ve kemiklerinizi hiperkalsemi kaynaklı hasarlardan korumaya yardımcı olarak görevinizi yapabilirsiniz. Bol su içtiğinizden emin olun. Bu sizi nemli tutar, kandaki kalsiyum seviyesini düşürür ve böbrek taşı gelişme riskinizi azaltır.

Sigara içmek kemik kaybını hızlandırabildiğinden, en kısa sürede bırakmak önemlidir. Sigara içmek diğer birçok sağlık sorununa da neden olur. Sigarayı bırakmak sadece sağlığınıza yardımcı olur.

Fiziksel egzersizlerin ve kuvvet antrenmanlarının birleşimi kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutabilir. Hangi tür egzersizlerin sizin için güvenli olduğunu bulmak için önce doktorunuzla konuşun. Bu özellikle kemiklerinizi etkileyen kanser varsa önemlidir.

Aşırı D vitamini ve kalsiyum alımı riskini azaltmak için reçetesiz satılan takviye ilaçları ve ilaçların kullanım kılavuzlarına uyduğunuzdan emin olun.

Soru: Hiperkalsemi riski altında olduğumu düşünüyorsam ne gibi önlemler almalıyım?

Cevap:

 • Atabileceğiniz birkaç proaktif adım var.
 • Su da dahil olmak üzere uygun miktarda sıvı içerek yeterli miktarda su almalısınız.
 • Ayrıca, diyetinizdeki normal bir yetişkin için uygun görülen günde yaklaşık 2,000 miligram sodyum kadar tuz tüketmelisiniz.
 • Son olarak, mevcut reçetenizin veya reçetesiz satılan ilaçların herhangi birinin hiperkalsemi gelişme riskinizi arttırıp arttırmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Steve Kim, MD

 

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...