Hipermetropluk Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Hipermetropluk Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Hipermetropluğu anlamak için normal gözlerin nasıl çalıştığını bilmek faydalı olacaktır. Gözün iki kısmı odaklanmaktan sorumludur:  kornea ve lens .  Kornea gözünüzün açık ön yüzüdür. Mercek, gözünüzün içinde, nesnelerin üzerine odaklandığınızda şekil değiştiren bir yapıdır. Kornea ve lens, gelen ışığı bükmek veya kırmak için birlikte çalışır. Sonra bu ışığı retinaya odaklıyorlar. Retina göz kürenizin arkasında. Görsel bilgileri alır ve bu bilgiyi beyninize taşıyan optik sinirinize gönderir. Mükemmel şekilli, kavisli bir lens ve kornea mükemmel odaklanmış bir görüntü görmenizi sağlar. Fakat kornea farklı bir şekle sahipse, gözünüz doğru odaklanamaz.

Hipermetrop Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hipermetrop Nedir?

Hipermetropluk uzaktaki şeyleri açıkça görebiliyor, ancak yakın olan şeyler bulanık görüyorsunuz demektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Herhangi bir ani görüş değişiklikleri, yanıp sönen ışık veya görme kaybı fark ederseniz hemen göz doktorunuzu arayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Gözle ilgili her türlü rahatsızlıkta Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Hipermetropluk Nedir?

Hipermetropluk uzaktaki şeyleri açıkça görebiliyor, ancak yakın olan şeyler bulanık görüyorsunuz demektir.

Bu durumdan Amerikalıların %5 ila %10’unu etkilemektedir.

Gözlerin yakın nesneler üzerinde odaklanma yeteneğine bağlı olarak, farklı derecelerde hipermetropluk vardır. Çok uzaktaki nesneleri açıkça görebiliyorsanız, ileri seviyede hipermetropsunuz demektir. Genel olarak hipermetropkuk reçeteli gözlükler veya kontakt lensler ile düzeltilebilir. Bazı insanlar refraktif ameliyat olur.

Hipermetropluğun Sebepleri

Düz bir kornea, hipermetropluğun nedenidir. Göz kürenizin normalden daha kısa olması durumunda da hipermetrop olabilirsiniz. Bu ışığın yerine retinanın ötesine odaklanmasına neden olur. Ebeveynlerinizde varsa hipermetrop olmanız daha olasıdır.

Hipermetropluk Belirtileri

Eğer hipermetrop iseniz gözleriniz yakın bir şey görmek için çok çalışmak zorunda kalır. Bu göz yorgunluğuna neden olur. Hipermetropluğun bazı belirtileri bu ekstra göz yorgunluğundan kaynaklanmaktadır.

Semptomlar şunları içerir:
Akın kelimeler veya nesneler için bulanık görme
Daha iyi görmek için gözlerini kısarak
Gözlerin etrafında ağrıyan ya da yanma hissi
Bir şey okuduktan sonra başınızı ya da yakın bir şeye odaklanmanızı gerektiren diğer görevler
Çocuklarda şaşılık, hipermetropluk teşhis edilmediğinde ve düzeltilmediğinde önemli ölçüde gelişebilir.

Hipermetropluğu Teşhis Etme

Bir göz doktoru, temel göz muayenesi sırasında hipermetropluğu teşhis edebilir.

 • Öncelikle göz doktorunuz görüşünüzü farklı mesafelerde bir göz çizelgesiyle kontrol edecektir.
 • Sonuçlara bağlı olarak genişlemiş bir göz muayenesini önerebilirler. Bunun için göz doktorunuz gözbebeklerinizi (gözlerin her birinin ortasında bulunan siyah halka) genişletmek için gözünüze damla damlatır. Genişlemiş göz bebekleri doktorunuzun gözünüzün arkasını daha net görmesini sağlar.
 • Doktorunuz gözünüze daha yakından bakmak için büyüteç lens kullanır.
 • Ayrıca görüşünüzü düzeltmek için çeşitli objektiflere baktıracak ve yakın nesneler açıkça ortaya çıkartacaktır.

Okuldaki görme testleri genellikle çocuklarda hipermetropluğu gözden kaçırıyor. Tipik olarak okullar çocuğun odadaki harfleri veya sembolleri okumak için bir grafikten odaya bakmasını sağlayarak yalnızca uzak görüşü test eder. Bir çocuk bir şeyleri uzak mesafeden göremiyorsa bu duruma miyopluk neden olabilir.

Okulda görme testi yapmayan çocuklar, yakın görüşlerini kontrol edecek bir göz uzmanına görünmelidirler. Çocuğunuzun sahip olduğu görme problemlerinin sebebini öğrenmek önemlidir. Çocuğunuz sıklıkla şaşı bakıyorsa, baş ağrısından şikayet ediyorsa, okulda zorluk yaşıyorsa veya bir şeylerin bulanık olduğu konusunda şikâyette bulunuyorsa bir doktora göstermelisiniz.

Hipermetropluğu Tedavi Etmek

Hipermetropluğu düzeltmenin en basit yolu, reçeteli gözlük veya kontakt lens almaktır. Bu düzeltici lensler, ışığın gözlerinize girme şeklini değiştirerek daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

Gözlerin lensleri hala esnek olduğu için, gençlerin gözleri genellikle hipermetropluk gibi görme sorunlarını telafi edebilir. Aslında çocuklarda hipermetropluğun genellikle düzeltilmesi gerekmez.

Bir göz doktoru çocuk için gözlük reçete edebilir:

 • Gözler arasındaki görüşte büyük bir fark varsa
 • Şaşılık geliştiriyorlarsa (çapraz gözler)
 • Vizyonları büyük ölçüde etkileniyorsa

Refraktif cerrahi ayrıca hipermetropluğu tedavi edebilir. Cerrahi lazer yardımlı in situ keratomileusis (LASIK) gibi prosedürleri içerir. Bu prosedür hipermetropluğu tedavi etmek için daha sık kullanılırken, aynı zamanda miyopluğu da tedavi edebilir. LASIK, korneanın eğriliğini değiştirmek için bir lazer kullanır, böylece ışık doğru şekilde kırılır ve retinanızdaki odaklanmış bir görüntüyü yansıtır.

Refraktif cerrahi gözlük takmak kadar güvenli değildir. Refraktif cerrahi nadiren ciddi komplikasyonlara neden olmakla birlikte, görüşünüze zarar verebilir.

Bu ameliyatın olası komplikasyonları şunlardır:

 • Vizyonunuzu aşırı veya az düzeltme
 • Işıklar etrafında bir yıldız patlaması veya halo görmek
 • Enfeksiyon
 • Kuru gözler

Uzun Dönemde Hipermetropluk

Kontakt lens veya gözlük takmak yaşam tarzınızda muhtemelen önemli bir etkiye sahip olmayacaktır. Çoğu insan kolayca adapte olur.

Hipermetropluğu Önleme

Hipermetropluk önleyebileceğiniz bir şey değildir, ancak gözlerinizle ilgilenmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

 • Sorunları erkenden yakalamak için düzenli göz muayeneleri yapın.
 • Yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi görüşünüzü etkileyebilecek kronik rahatsızlıklarınız varsa yıllık muayeneler yapın.
 • Glokom gibi devam eden göz problemleriniz varsa, doktorunuzun tedavi planını takip edin.
 • Görmede değişiklikler geliştirirseniz veya göz ağrınız, kırmızı gözünüz veya gözlerinizdeki akıntınız varsa doktorunuza danışın.

Göz yorgunluğunu önleyebilir ve evinizin ve ofisinizin iyi aydınlatmasıyla yakın görüşünüzü koruyabilirsiniz. Ayrıca gün boyunca gözlerinizi dinlendirmek için molalar almanız da yardımcı olur. Uzun süre okumak veya bir bilgisayara bakmak için harcadığınız zaman için dinlenme özellikle önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...