Hipertansiyon Belirtileri: Bir An Önce 112 Acil Servisi Arayın

Hipertansiyon Belirtileri: Bir An Önce 112 Acil Servisi Arayın

Hipertansiyon ya da yüksek tansiyon genellikle çok az belirtiye neden olur, bazen de hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Pek çok kişi yıllarca yüksek tansiyon yaşar ve bu durumun farkına bile varmaz. Ancak, hipertansiyonun belirtilere yol açmayabileceği zararsız olacağı anlamına gelmez. Kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon özellikle böbreklerde ve gözlerdeki damarlara zarar verir. Hipertansiyon; inme, kalp krizi ve diğer kalp damar hastalıkları için risk faktörüdür.

Hipertansiyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Genellikle teşhis edilmeden yıllarca devam eder. Yüksek tansiyona bağlı hafıza kaybı da bu uzun süreç esnasında meydana gelir. Yetersiz kan akışı sebebiyle beyin hücreleri yavaş yavaş ölür.

Ne Yapmalıyım?

Dikkatli ve düzgün bir şekilde tansiyonun kontrol edilmesi hayatınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmenizi sağlayacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer hipertansiyona sahipseniz, bu konuyu ciddiye almalı ve tansiyonu normal düzeye getirmek için ne gerekiyorsa yapmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hipertansiyon için İç Hastalıkları (Dahiliye), Kardiyoloji, Nefroloji bölümlerine gidilir.

!Valsartan ve İrbesartan Etken Maddeli İlaçların Satışı Durduruldu!Valsartan ya da irbesartan bulunan bazı tansiyon ilaçlarının satışı durduruldu. Bu etken maddeleri içeren ilaçları içiyorsanız ne yapmanız gerektiğine dair doktorunuzla konuşmalısınız. Öncesinde doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı almayı bırakmayın.

Hipertansiyon

Hipertansiyon genellikle kronik bir durumdur. Farklı sebeplere bağlı olarak görülen yüksek tansiyon yani sekonder hipertansiyon ve sebebi bilinmeyen yüksek tansiyon yani primer (esansiyel) hipertansiyon olarak iki kategoride incelenebilir.

  • Sekonder hipertansiyon, farklı sebeplere bağlı olarak gelişen yüksek tansiyondur.
  • Primer hipertansiyonun ise özel bir nedeni yoktur ve zamanla gelişir. Genellikle kalıtsal faktörlerin bu duruma katkısı bulunur.

Genel olarak hipertansiyonunuzun olduğunu anlamanın tek yolu tansiyon kontrolünün yapılmasıdır.

Nadir ve Acil Belirtiler

Nadiren de olsa kronik yüksek tansiyonu olan kişilerde şu belirtiler görülebilir:
Hafif bir baş ağrısı
Konuşmanın karışması
Burun kanaması

Bu belirtiler genellikle sadece tansiyonun aniden yükseldiği tıbbi acil bir durum yaşandığında görülür. Bu duruma hipertansiyon krizi denir.

Hipertansiyon krizi, tansiyon değerlerinde sistolik tansiyonun 180 mmHg ve diastolik tansiyonun 120 mmHg görüldüğünde yaşanır. Genellikle ilaçların içilmemesi ya da sekonder hipertansiyon bu duruma neden olur.

Tansiyonunuzu kontrol ediyorsanız ve bu kadar yüksek değerler gördüyseniz beş dakika bekleyip tekrar kontrol ederek ilk değerlerin doğruluğunu kontrol edin.

Hipertansiyon krizinin diğer belirtileri:
Şiddetli baş ağrıları ya da migren
Ciddi anksiyete
Göğüs ağrısı
Görüşte bozulmalar
Nefes darlığı
Burun kanaması

Beş dakika bekledikten sonra tansiyon değeri 180 ve üzerinde olursa tansiyonun düşmesini beklemeyin. Bir an önce 112 acil servisi arayın.

Hipertansiyon krizi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bu komplikasyonlar:
Akciğerlerde sıvı toplanması
Beyinde şişme veya kanama
Vücudun ana atardamarı olan aortta yırtılma
İnme
Eklampsisi olan kadınlarda nöbetler

Hamilelikte Hipertansiyon

Bazı durumlarda yüksek tansiyon hamilelik sırasında oluşabilir. Hamilelikte yüksek tansiyon bozukluklarının birçok türü bulunur. Bu duruma pek çok şey neden olabilir.

Bunlardan bazıları:
Obezite
Kronik yüksek tansiyon
Diyabet
Böbrek hastalığı
Lupus
İn vitro fertilizasyon
Ergenlik çağında ya da 40 yaş üstünde hamile kalmak
Birden çok çocuğa hamile olmak
İlk kez hamile olmak

Yüksek tansiyon hamileliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkarsa preeklampsi olarak bilinen durum ortaya çıkabilir. Ciddi preeklampsi, beyinde ve organlarda hasara yol açarak hayatı tehdit eden nöbetlere yani eklampsiye neden olabilir.

Preeklampsinin belirtileri arasında idrarda protein, aşırı baş ağrısı ve görüşte değişiklikler bulunur. Diğer belirtilerin arasında karın ağrısı, ellerin ve ayakların aşırı şişmesi vardır.

Hamilelikte yüksek tansiyon erken doğuma ya da plasentanın erken ayrılmasına neden olabilir. Ayrıca sezaryen doğuma yol açabilir.

Çoğu durumda, yüksek tansiyon doğumdan sonra düzelir.

Yüksek Tansiyonla Alakalı Komplikasyonlar ve Riskler

Tedavi edilmeyen yüksek tansiyon zamanla kalp hastalıklarına ve inme, kalp krizi, kalp yetmezliği gibi kalp hastalıklarıyla alakalı durumlara neden olabilir.

Oluşabilecek diğer sorunlar arasında şunlar bulunur:
Görme kaybı
Böbrek hasarı
Ereksiyon olamama
Akciğerlerde sıvı birikmesi
Hafıza kaybı


Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için hayat tarzı değişikliği, kilo verme ve ilaç kullanımı gibi pek çok yöntem uygulanabilir. Yüksek tansiyonunuzun seviyesine ve nedenine bağlı olarak doktorunuz tedavi planına karar verecektir.

Yüksek Tansiyon için Doktora Ne Zaman Gitmelisiniz?

Bu tedaviler tansiyonunuzu düşürmediyse doktorunuza görünün. Yeni kullanmaya başladığınız ilaçların tam etkisini göstermesi 2 haftayı bulabilir. Tansiyonda değişikliğin olmaması, başka bir tedaviye ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelmez, yüksek tansiyonla ilişkili başka bir sorunun sonucunda bunu yaşıyor olabilirsiniz.

!Şu durumları yaşıyorsanız doktorunuza belirtmelisiniz:!
Görüşte bulanıklık
Baş ağrıları
Yorgunluk
Bulantı
Kafa karışıklığı
Nefes darlığı
Göğüs ağrısı

Bu belirtiler başka bir durumun belirtisi veya kullandığınız ilacın yan etkisi olabilir. Bu durumda, rahatsızlığa neden olan ilacın değiştirilmesi ve başka bir ilaca başlanması gerekebilir.

Yüksek Tansiyonun İlerleyişi

Yüksek tansiyon hastalığınız olduğunda hayatınızın geri kalanı boyunca takip ve tedavi gereklidir. Yüksek tansiyon, hayat tarzında yapılacak değişikliklerle birlikte normale dönebilir ancak bu zorlayıcı olacaktır. Hem hayat tarzında değişiklikler yapmak hem de ilaç kullanmak hedeflenen tansiyon aralığının sürdürülmesi için gereklidir. Tedavi olmak kalp krizi, inme ve kalple ilişkili diğer komplikasyonların yaşanma ihtimalini azaltır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...