Hipotermi Neden Yaşanır? Korkmalı Mıyım?

Hipotermi Neden Yaşanır? Korkmalı Mıyım?

Hipotermi, vücut sıcaklığı 35oC’nin altına düştüğünde görülür. Vücut ısısındaki bu düşüş, ölüm de dâhil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açar. Hipotermi, düzgün bir şekilde düşünmenizi etkilediğinden çok daha tehlikelidir. Bu durum, acil yardım almayı düşünme ihtimalinizi azaltır.

Hipotermi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Belirtileri:

Hipotermi hastalığının belirtileri; titreme, aşırı yorgunluk, dalgınlık, ellerin tutmaması, hafıza kaybı, peltek konuşma, uyku hali, parlak kırmızı, soğuk cilt ve az hareket olarak ortaya çıkar.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hipotermi belirtilerinin görüldüğü anda kişiler derhal doktora götürülmeli veya hemen ısıtılmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hipotermi için Acil Servis bölümüne gidilmelidir.

Hipoterminin Belirtileri Nelerdir?

Hipoterminin en yayın görülen belirtileri:
Aşırı titreme
Nefes almanın yavaşlaması
Konuşmanın yavaşlaması
Sakarlık
Tökezleme
Kafa karışıklığı

Aşırı yorgun, nabzı zayıf ya da bilinç kaybı olan kişiler de hipotermi geçiriyor olabilirler.

Hipotermiye Ne Sebep Olur?

Soğuk hava, hipoterminin birincil nedenidir. Vücudunuz aşırı soğuk havaya maruz kaldığında ürettiğinden daha çok ısı kaybeder. Soğuk havada uzun süre kalmak bu etkilerin görülmesine yol açar.

Vücudun yeterli ısıyı üretememesi son derece tehlikelidir. Vücut ısınız hızlı ve önemli ölçüde düşer.

Normalden daha soğuk havalara maruz kalınması da hipotermiye yol açar. Örneğin, dışarıda vakit geçirdikten sonra klimayla soğutulmuş bir odaya girmeniz vücudunuzun kısa süre içerisinde vücut ısısının çoğunu kaybetmesine yol açar.

Hipotermi için Risk Faktörleri Nelerdir?

Hipotermi için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hipotermi, tıbbi aciliyet gerektiren bir durumdur. Hipotermi geçiriyorsanız ya da birinin hipotermi geçirdiğinden şüpheleniyorsanız 112’yi arayın.

Hipoterminin tedavi amacı vücut ısısının normal aralığa yükseltilmesidir.

Acil serviste beklerken hipotermiye giren kişinin ya da onunla ilgilenen kişi durumu kontrol altına almak için şunları yapabilir:

Tıbbi Tedavi

Şiddetli bir hipotermi, salin çözeltinin damardan verilmesiyle ve ılık sıvılarla tedavi edilir. Doktorunuz kanı alıp, ılıtıp tekrar vücudunuza verebilir.

Solunum yolunun tekrar ısınması da maske ve nazal tüpler aracılığıyla yapılır. Boşluk lavajı ya da ılık tuzlu soyun pompayla mideye verildiği mide pompası işlemiyle midenin ısınmasına yardımcı olunur.

Hipotermiyle İlişkilendirilen Komplikasyonlar Nelerdir?

Komplikasyonların önlenmesi için bir an önce acil bakım uygulanmalıdır. Ne kadar uzun süre beklenirse hipotermiden dolayı daha çok komplikasyon oluşacaktır.

Bu komplikasyonlar arasında şunlar bulunur:
Soğuk ısırması ya da doku ölümü (Genellikle vücuttaki dokuların ölmesi)
Soğuk şişliği (Sinir ve damarlarda hasar)
Kangren (Dokularda yıkımın olması)
Ayak donması (Suya batmadan dolayı damarların ve sinirlerin yıkıma uğraması)

Hipotermi ölüme de yol açabilir.

Hipotermiyi Nasıl Önleyebilirim?

Hipoterminin önlenmesinde bazı adımların atılması önemlidir.

1 Kıyafet

En önemli adım giydiğiniz kıyafetlerle ilgilidir. Soğuk günlerde dışarının çok soğuk olduğunu hissetmeseniz bile kat kat giyinin. Hipotermiyle savaşmaktansa giydiğiniz kıyafetlerin bir katını çıkarmak daha kolay olacaktır. Vücudunuzun her yerini kapatın. Kış aylarında şapka giyinin, eldiven takın ve şal kullanın. Terleme sizi serinletirken vücudunuzu hipotermiye karşı duyarı hale getirecektir.

2 Kuru Kalın

Kuru kalmanız da çok önemlidir. Havuzda uzun süre kalmayın. Yağmurlu ve karlı havalarda suyu itme özelliğine sahip kıyafetler giyinin. Tekne kazası gibi durumlardan dolayı suda mahsur kalırsanız teknenin içinde mümkün olduğunca kuru kalmaya çalışın. Yardım yakınınızda olmadığı sürece yüzmekten kaçının.

Vücudunuzu normal sıcaklığında tutmanız, hipoterminin önlenmesi için çok önemlidir. Vücut ısınız 35oC’nin altına düşerse, hipotermi belirtilerini hissetmeseniz bile bir an önce acil yardım almalısınız.

Hipotermiye Neden Olan 6 Durum hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...