Hipotermiye Neden Olan 6 Durum

Hipotermiye Neden Olan 6 Durum

Hipotermi, vücut ısısı 35oC’nin altına düştüğünde görülür. Vücut ısısındaki bu düşüşün ölüm gibi ciddi komplikasyonları bulunur. Hipotermi, düşünme kabiliyetinizi etkilediğinde çok daha tehlikeli bir hal alır. Bu durum, acil yardım alma olasılığınızı azaltır.

Hipotermi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Belirtileri:

Hipotermi hastalığının belirtileri; titreme, aşırı yorgunluk, dalgınlık, ellerin tutmaması, hafıza kaybı, peltek konuşma, uyku hali, parlak kırmızı, soğuk cilt ve az hareket olarak ortaya çıkar.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hipotermi belirtilerinin görüldüğü anda kişiler derhal doktora götürülmeli veya hemen ısıtılmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hipotermi için Acil Servis bölümüne gidilmelidir.

Hipotermiye Neden Olan 6 Durum

Hipotermiye neden olan durumlar:

1Hipotiroidi

Tiroit bezi, hücrelerin enerjiyi kullanmayı kontrol etmesine yardımcı olan bir hormon üretir. Hipotiroidi, vücut bu hormonu yeterince üretmediğinde yaşanır. Bu hastalığın varlığında kişinin soğuk havalarda hipotermiye girme ihtimali daha da yükselir.

2Opioid Kullanımı ve Bağımlılığı

Bir ilaç türü olan opioide bağımlılık, ciddi sağlık sorunlarına ve ölüme yol açabilir.  Bu ilaç türü haşhaş tohumundan elde edilen morfin ve kodein gibi ilaçları içerir. Opioid bağımlılığının bulantı, kusma, bağışıklık sisteminin zayıflaması, nefes almanın yavaşlaması, koma, enfeksiyon riskinin artması gibi birçok belirtisi bulunur. Belirtiler şiddetli olduğunda hipotermi yaşanabilir.

3Kan Zehirlenmesi

Kan zehirlenmesi, vücuttaki tüm damar sistemine bakteriyel enfeksiyonun yayılmasıdır. Tedavi edilmediğinde hayati risk oluşturan bir iltihaplanmadır. Düzgün bir tedavi alınmadığında kan zehirlenmesinin belirtileri şiddetlenir. Bu durumda kafa karışıklığı, bulantı, kusma, ciltte kırmızı benekler, idrarın azalması, şok ve hipotermi görülebilir.

4Septik Şok

Septik şok, enfeksiyonun bir komplikasyonudur. İltihaplanmaya yol açar ve hayati risk oluşturabilir. Septik şok vücut ısısının 38oC’nin üzerine çıkarabileceği gibi 35oC’nin altına düşürerek hipotermiye de neden olabilir. Bu belirtiler septik şokun ilk belirtileri arasında bulunur. Tedavi edilmediğinde belirtiler şiddetlenerek böbreklerde, kalpte, akciğerlerde ve beyinde hasara neden olabilir.

5Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nevroza, aşırı kilo kaybına neden olan bir beslenme bozukluğudur. Normal kiloyu koruyamamak, yorgunluk, insomnia, kabızlık, cildin kuruması gibi pek çok belirtisi vardır. Kötü beslenmeden dolayı görülen anoreksiya nevroza, kişinin vücut ısısını dengeleyememesine neden olarak hipotermiye girmesine yol açabilir.

7Sepsis

Sepsis, bağışıklık sisteminizin vücudunuza saldırmasına neden olan ciddi bir enfeksiyondur. Bu saldırının sonucunda septik şok yaşanır ve septik şok, ölümle sonlanabilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...