Hipotiroidizm Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Hipotiroidizm Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Hipotiroidizm Kısaca?

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hipotiroidizm Nedir?

Hipotiroidizm, vücudunuz yeterince tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Tiroid, boynunuzun önünde oturan kelebek şeklinde küçük bir bezdir.

Belirtiler Nelerdir?

Erken belirtiler kilo alımı ve yorgunluğu içerebilir. Her ikisi de yaşlandıkça, tiroidinizin sağlığına bakmaksızın daha da artar.

Endişelenmeli Miyim?

Yakın zamanda bu hastalığa yakalandıysanız, tedavinin basit, güvenli ve etkili olduğunu bilmek önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları veya Endokrinoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Hipotiroidizm Teşhisi

Hipotiroidizmin olup olmadığını belirlemek için iki ana araç kullanılır:

Hipotiroidizm İçin İlaçlar

 • Hipotiroidizm yaşam boyu süren bir durumdur. Birçok insan için, ilaç semptomları azaltır.
 • Hipotiroidizm, en iyi levotiroksin (Levothroid, Levoxyl) kullanılarak tedavi edilir. T4 hormonunun bu sentetik versiyonu, vücudunuzun normalde üreteceği tiroid hormonunun etkisini kopyalar.
 • İlaç, kanınıza yeterli miktarda tiroid hormonu kazandırmak için tasarlanmıştır. Hormon seviyeleri düzeldiğinde, durumun semptomları kaybolur veya en azından daha yönetilebilir hale gelir.
 • Tedaviye başladığınızda, rahatlamaya başlamanız birkaç hafta alır. İlerlemenizi izlemek için takip kan testlerine ihtiyacınız olacak. Siz ve doktorunuz semptomlarınızı en iyi şekilde tepki verecek bir doz ve tedavi planı bulmak için birlikte çalışacaksınız. Bu biraz zaman alabilir.
 • Çoğu durumda, hipotiroidizm olan insanlar, yaşamları boyunca bu ilacı kullanmalıdır. Ancak, aynı dozu almaya devam etmeniz olası değildir. İlacınızın hala düzgün çalıştığından emin olmak için doktorunuz TSH seviyenizi yıllık olarak test etmelidir.
 • Kan düzeyleri ilacın olması gerektiği gibi çalışmadığını gösterirse, doktorunuz bir denge sağlanana kadar dozu ayarlayacaktır.

Hipotiroidizm İçin Alternatif Tedavi

 • Tiroid hormonu içeren hayvansal özler mevcuttur. Bu ekstreler domuzların tiroid bezlerinden gelir. Hem T4 hem de triiyodotironin (T3) içerirler.
 • Levotiroksin alırsanız, sadece T4 alıyor olursunuz. Fakat ihtiyacınız olan tek şey budur, çünkü vücudunuz sentetik T4’ten T3 üretebilmektedir.
 • Bu alternatif hayvan ekstreleri dozajda genellikle güvenilmezdir ve çalışmalarda levotiroksinden daha iyi olduğu gösterilmemiştir. Bu nedenlerden dolayı rutin olarak tavsiye edilmezler.
 • Ek olarak, bazı sağlık gıda mağazalarından salgı bezleri satın alabilirsiniz. Bu ürünler ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından izlenmez veya düzenlenmez. Bu nedenle, bunların gücü, meşruiyeti ve saflığı garanti edilmez. Bu ürünleri kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır. Ancak bu ürünleri denemeye karar verirseniz, tedavinizi buna göre ayarlayabilmeleri için doktorunuza söyleyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...